‘Muhammed Ali sadece boksör değil, Müslümanların savunucusuydu’

Uzun süredir Parkinson rahatsızlığı bulunan ve solunum yollarındaki rahatsızlık nedeniyle dün hastaneye kaldırılan Muhammed Ali’nin tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdiği açıklandı. NBC News kanalına konuşan aile sözcüsü Bob Gunnell, efsanevi boksörün öldüğünü doğruladı.

Hayatı boyunca birçok önemli maça çıkan, spor yaşantısının yanı sıra Müslümanlara ve ABD’deki siyahi hareketlere desteğiyle de bilinen Muhammed Ali, 2014 yılından bu yana sağlık sorunları nedeniyle zaman zaman hastanede tedavi görüyordu.

“Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım”
Tüm zamanların gelmiş geçmiş en iyi boksörü olarak kabul edilen Muhammed Ali, 1964’te Kuzey Vietnam’ın ABD donanmasına ait bir savaş gemisine ateş açmasıyla başlayan ve 1975’te Güney Vietnam’ın işgali ve ABD’nin mağlubiyeti ile sonuçlanan Vietnam Savaşı’na karşıydı.

Savaşın en kanlı dönemlerinden biri olan 1967’de ABD, bölgeye asker yığmaya devam ediyordu. Askere çağrılanlar arasında Muhammed Ali de vardı. Sağlık muayenesinden geçtikten sonra yemin etmeyi reddetti. ”Vietkonglar (Kuzey Vietnam) bana hiçbir kötülük yapmadılar ki ben onlarla savaşayım.” sözünü kullanınca şimşekleri üzerine çekti. ”Benim onlarla sorunum yok.” (I’I ain’t got no quarrel with them Vietcong”) dedi. Boks lisansı iptal edildi. 5 yıl hapis cezası ve 10 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Dünya Şampiyonluğu elinden alındı. Yaklaşık üç buçuk yıl resmi boks müsabakalarına çıkamadı. Pasaportuna el konuldu. Maddi sıkıntılar çekti. İflas ettiğini açıkladı. Üniversitelerde ücret karşılığı yaptığı konuşmalarla hayatını sürdürmeye çalıştı. ABD’de savaş karşıtı olmanın ceremesi ağırdı.

1964 yılında 22 yaşındayken, S. Liston’u yenip Dünya Şampiyonu olan Muhammed Ali, bu zaferden sonra dinini değiştirdiğini ve İslam’a geçtiğini açıklamıştı. Muhammed Ali ismini alan efsane boksör, boksa 1967’den 1970’e kadar ara vermek zorunda kalmıştı. “Vietnamlılar bana hiçbir kötülük yapmadılar ki onlarla savaşayım.” diyerek Vietnam savaşına gitmediği için 5 yıl hapis ve 10 bin dolar para cezasına çarptırılan boksör Amerika’da savaş karşıtlarının desteğini almıştı.

1970’de açtığı davayı kazandı. Zaten o yıllarda ABD’de halkın yaklaşık % 60’ı Vietnam Savaşı’na karşı olmaya başlamıştı. Çünkü Amerikan halkı çocuklarını Vietnam’da acı bir şekilde kaybediyordu. Mahkemeyi kazanan Muhammed Ali’ye boks lisansı geri verildi. Fakat yıllar sonra çıktığı ilk maçında Joe Frazier’e karşı ilk kez kaybetti. Çünkü yıllarca bokstan uzak kalmıştı. Boks yapmaya hazır değildi. Fakat daha sonra rakiplerini bir bir nakavt ederek yenmeye başladı. 1978’de Dünya Ağır Siklet Boks Şampiyonu olarak boksu bıraktı.

İslam dinini seçen, Cassius Marcellus Clay Jr olan ismini Muhammed Ali olarak değiştiren, Malcom X ile ilişkileri olan, söyleşilerinde İslam dinini anlatan, Parkinson hastalığı ile mücadele eden Muhammed Ali’nin hayatı 2001’de film olmuştur. Vietnam Savaşı yüzünden kendi ülkesine ret çeken Muhammed Ali, hayran kitlesini tarih boyunca korumaya devam edecektir.

‘Benim korumam Allah’tır’
İslam dinini seçen ve Cassius Marcellus Clay Jr olan ismini Muhammed Ali olarak değiştiren efsane boksör, katıldığı bir programda ‘koruman var mı?’ sorusuna verdiği cevapla uzun süre konuşulmuştu.

“Koruman var mı?” diye soran spikere “Bir korumam var. Gözleri olmasa da görebilen, kulakları olmasa da duyabilen, hafızası olmadan her şeyi hatırlayan. Bir şey yaratmak istediğinde ona sadece ‘ol’ der. En gizli düşüncelerini bile duyandır. Tahmin et bu kimdir. O Allah’tır. O Benim korumamdır, o senin korumandır.” diye yanıt vermişti.

“Beni asıl inciten, ‘İslam’ adının bulaştırılması ve ‘Müslüman’ adının bulaştırılması ve sorun çıkarılıp nefret ve şiddete yol açılması. İslam, katil dini değildir. İslam, barış demektir. Evde öylece oturup insanların sorunun kaynağı olarak Müslümanları yaftalamalarına seyirci kalamazdım.”

İsmin, Peygamberimiz Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’den alan Muhammed Ali’ye adının Hollywood Bulvarı’na yazılması teklifi gelir. Tüm yıldızların isimleri ve yıldızlarının yerde, olmasına rağmen bunnun tek istisnası ünlü boksör Muhammed Ali için konulan yıldızdır; Muhammed Ali “ Peygamberim Hz. Muhammed’in adını ayaklar altına koydurmam” deyip, bunda diretince organizatörler talebini kabul etmişler ve Muhammed Ali’nin yıldızını üstüne basılmaması için Kodak Theatre’ın duvarına asmışlardır.

  • Los Angeles kentinin bir bölgesi olan Hollywood’da bulunan Hollywood Bulvarı, ünlü kişilerin ve dizilerin yıldızlarının bulunduğu bir yürüyüş yoludur. Bu kaldırımda 2.400’den fazla yıldızın ismi bulunmaktadır.
Süban Açıkgöz on BehanceSüban Açıkgöz on EmailSüban Açıkgöz on FacebookSüban Açıkgöz on FlickrSüban Açıkgöz on InstagramSüban Açıkgöz on LinkedinSüban Açıkgöz on TwitterSüban Açıkgöz on WordpressSüban Açıkgöz on Youtube
Süban Açıkgöz
Grafiker / Dijital Baskı Uzmanı at Ekopi Dijital Baskı Merkezi
1989 Konya Doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Grafik Tasarım ve Dijital Baskı alanında Ekopi Dijital Baskı Merkezin'de Grafikler olarak çalışmaktadır. Hobileri Seyehat, Fotoğraf, Futbol, tasarım ve Sosyal Medyadır. Beşiktaş taraftarı Evli ve bir çocuk babası.
Okunma: 304

Süban Açıkgöz

1989 Konya Doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Grafik Tasarım ve Dijital Baskı alanında Ekopi Dijital Baskı Merkezin'de Grafikler olarak çalışmaktadır. Hobileri Seyehat, Fotoğraf, Futbol, tasarım ve Sosyal Medyadır. Beşiktaş taraftarı Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir