Mp3 indirenler dikkat

http://www.gear-vault.com/wp-content/uploads/2009/06/illegal_piracy-music.png

Şu anda mecliste bekleyen bir yasa tasarısı eğer kabul edilirse, internetten müzik ve film indirmenin normal sayıldığı toplumumuzu sıkıntılı bir süreç bekliyor.

Yasa tasarısına  göre yasadışı müzik ve film indirmenin sorumluluğu internet servis sağlayıcıların sorumluluğuna bırakılıyor. Yasa müzik ve film indiren abonenin internet bağlantısının askıya alınması yetkisini internet servis sağlayıcıya veriyor.

Buna göre sistem şöyle işliyor; yasadışı indirme yapan aboneye 2 kere uyarı maili gönderilecek. Eğer abone bu mailleri dikkate almaz ise aboneliği askıya alınacak.

İLK KEZ İNGİLTERE VE FRANSA’DA UYGULANDI

Yasa şuanda İngiltere ve Fransa’da uygulanıyor. Bu ülkelerde yasaya uymayan abonenin hizmeti mahkeme kararı ile 2 aydan 1 yıla kadar durdurulabiliniyor.

MÜZİK YAPIMCILARI UMUTLU

Müzik yapımcıları, bu yıl başında uygulamaya geçmesi beklenen yasanın yetişmediğini, ancak mart ayı sonunda tamamlanacağını söylüyor. 5101 Sayılı yasa ile yapılan değişiklikten sonra ses kayıtlarını yasadışı indirenlere karşı mücadele başlayacak.

AVRUPA’DA CEZALAR AĞIR

Avrupa’da müzik indirenlere de yükleyenlere de ağır cezalar kesiliyor. Avrupa ülkelerinde cezalar şöyle:

Almanya: Alman Mahkemeleri yasadışı yükleme ve indirme  ile ilgili indirilen veya yüklenen dosya sayısına göre ceza veriyor. Şimdiye kadar verilen para cezaları 150 ile 1800 avro arasında. Hatta bazı davalarda 35 saate kadar çalışma mahkûmiyeti bile veriliyor.

İtalya: 2004’te yürürlüğe giren İtalyan Ceza Kanunu’na göre, kanuna aykırı müzik dosyalarının indirilmesine 154 avroluk idari para cezası veriliyor. Ticari kazanç olmadan kanuna aykırı yüklemede, ceza 2065 avroya kadar çıkıyor. Ticari amaç için kanuna aykırı yükleme ise üç yıla kadar hapisle cezalandırılıyor.

İsveç: İsveç Kanunlarına göre, kanuna aykırı indirme ve yükleme, telif hakkı yasasına göre, hem iki yıldan uzun olmayan hapis cezasıyla hem de para cezasıyla cezalandırılıyor.

İngiltere: İngiltere yasalarına göre müzik, film gibi dosyaların kanuna aykırı yüklenmesi (uploading), suç olarak nitelendirilmiş ve iki yıla kadar hapis ve sınırsız para cezası ile de yaptırıma bağlanmış.

Bakalım meclisin,internet servis sağlayıcılarının ve abonelerin tepkisi nasıl olacak.

Orhan DİNÇ

orhan__dinc@hotmail.com

Bu yazımızı okuyan 959. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir