Minik Hafızlar “Dünya Eğitsel Robot Yarışmasında” Ödül Aldı

esSelamu aleyküm hayırlı günler değerli okuyucular,

Bizleri gururlandıran bir haberi sizlerle de paylaşmak istiyoruz. Konya‘nın Karatay ilçesindeki Bedir Kız Kur’an Kursunda hafızlık eğitimi gören 10-12 yaş arasındaki 300 öğrenci hem Kur’an-ı Kerim ve dini eğitim hem de fen ilimleri ve özellikle robotik kodlama dersi alıyorlar.

Hem Kur’an Kerim Hem Robotik Kodlama Dersi

Konya Bilim Merkezi‘ndeki düzenlenen yarışmada birinci olan 11 hafızlık öğrencisinden oluşan grup, 500 bin kişinin müracaat edip, 7000 kişinin seçildiği Çin Şanghay’da düzenlenen 2018 Dünya Eğitsel Robot Yarışmasına (World Educational Robot Contest) katılıp, şampiyona sonucunda “En Popüler Takım” ödülüne layık görüldü.

Türkiye bayrağımızla sahneye çıkan hafızlar, hem dinimiz İslam’ı ve tüm Müslüman’ları hem de güzel vatanımız Türkiye’yi temsil ettiler ve bizleri gururlandırdılar.

Rabbimiz hayırlı başarılarını daim eylesin. Onların yetişmesinde emek veren ailelerinden, Kur’anı-ı Kerim ve Robotik Kodlama hocalarından, onlara bu imkanların sağlanmasında vesile olan hayır severlerden ve tüm emeği geçenlerden Allah (cc) razı olsun. Tüm devlet okullarımızın, özel okullarımızın ve Kur’an Kurslarımızın teknolojiye daha çok önem verip, hayırlı başarılara imza atması duasıyla.

Selam ve dua ile,
@TalhaCelik

Konunun ayrıntılarını aşağıdaki Sabah Gazetesi haberinden okuyabilirsiniz.

Konya‘da yaşayan yaşları 10 ila 12 arasındaki 11 hafızlık öğrencisi kız, Çin’de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması’nda hünerlerini sergiledi.

Merkez Karatay ilçesindeki Bedir Kız Kur’an Kursu‘nda hafızlık eğitimi alan yaklaşık 300 kız öğrenci, dini eğitimin yanı sıra teknolojiyi de yakından takip ediyor.

Kursta, bir hayırseverin desteğiyle açılan Robotik Kodlama Atölyesi‘nde; kodlama, yazılım ve bilgisayar teknolojisi üzerine de eğitim alan öğrenciler, kendilerini teknoloji alanında da geliştirmeye çalışıyor.

Yaklaşık 3 aydır eğitim alan öğrencilerin Konya Bilim Merkezi’ndeki düzenlenen yarışmada birinci olması üzerine 11 çocuk, Çin’de düzenlenecek 2018 Dünya Robot Yarışmasına (WER 2018 World Championship Contest) katılmak için Çin’in Şanghay kentine gitti.

SABAH KUR’AN,
ÖĞLEDEN SONRA TEKNOLOJİ ÖĞRENİYORLAR

Hazırlıklarını tamamlayan teknoloji düşkünü hafızlar, Bedir Kız Kur’an Kursu’nda seyahat öncesi AA muhabiriyle duygularını paylaştı.

Çocuklara robotik kodlama eğitimi veren elektronik mühendisi Muhammed Sefa Dağ, dünya genelinden katılımın olacağı Şanghay’daki organizasyonun önemli olduğunu söyledi.

Organizasyona yaklaşık 7 bine yakın yarışmacının katıldığına dikkati çeken Dağ, üç gün sürecek etkinliğe öğrencilerinin ilk kez katılacağını ve heyecanlı olduğunu aktardı.

“EZBERLERİ İYİ OLDUĞU İÇİN PROGRAM MANTIĞINI HEMEN KAVRIYORLAR”
Dağ, Türkiye’de ilk ve ortaöğretimdeki öğrencilere robotik kodlama eğitimlerinin verildiğini anımsatarak, şöyle konuştu:

“Öğrencilerimiz Kur’an kursunda hafızlık yapıyor. Algoritma mantığını öğretiyorum. Bu eğitim üzerinde ilerleyeceğiz. Kursun atölyesinde robotik sistemlerin bulunduğu çalışma ortamı var. Buraya çağırdıklarında gururlandım. Müslümanların teknoloji üretmediği, ilimle uğraşmadığıyla ilgili yanlış bir algı var. Hafızlık öğrencilerinin buna ilgi duyması bizi sevindirdi. Hafızlık yapmalarının çok büyük faydası var, kolay öğreniyorlar. Ezberleri iyi olduğu için program mantığını hemen kavrıyorlar. Verdiğim programın kurgusunu hızlı şekilde yapabiliyorlar. Hızlı öğrenmeleri avantaj oldu. Çin’de düzenlenen 2018 Dünya Robot Yarışması’na gidiyoruz. Hazırlığımızı yaptık, bu yıl tecrübe edecekler. Hafta içi Kur’an eğitimiyle başladıkları günün 12.00’den 16.00’ya kadarki bölümü teknoloji, algoritma ve yazılımla geçiyor.””Öğrencilerimiz hem kuranı hem de teknolojiyi öğreniyorlar”
Bedir Gençlik İlim ve Eğitim Derneği Başkanı ve kurs yöneticisi Hasan Hüseyin Biçer ise 300 kız öğrencinin kursta hafızlık yaptığını aktardı.

Bir hayırseverin girişimiyle kursta robotik yazılım ihtisas sınıfı açtıklarını anlatan Biçer, şunları kaydetti:

“Robotik Kodlama Atölyesini, bir sponsor işadamımızın tavsiyesi üzerine kurduk. Bu eğitim, çocuklara büyük katkı sağladı. Hem stres atıyor hem de yazılım öğreniyorlar. Hafızlığa da faydası oluyor. Çocuklar robotla uğraşmaya başladığından beri dersleri daha da güzelleşti. Dini ve fen ilimlerini bir arada öğreniyorlar. Geleceğe, insanlığa ve Müslümanlara hizmet edecek bilim insanları yetiştirmeyi hedefliyoruz. Başarılı olacağımızı ümit ediyoruz. Büyükşehir Belediyesinin sponsorluğunda ortak proje yaptık. Öğrendiklerini göstersinler, ufukları, vizyonları genişlesin diye Çin’e gidiyoruz. Gönlümüzden geçen, derece yapmak. Biz ‘dini ilimlerle uğraşanlar sadece Kur’an-ı Kerim’i bilirler, başka bir şey bilmezler’ algısını yıkmış oluyoruz. Öğrencilerimiz hem Kur’an’ı hem de teknolojiyi öğreniyorlar.”

Bir elinde Kur’an-ı Kerim, bir elinde robot

Yarışmaya katılacak öğrencilerden 10 yaşındaki Ebrar Uçar da aldığı eğitime güvendiğini belirterek, “Çin’e gideceğimden haberimiz yoktu. Konya Bilim Merkezi’nde katıldığımız yarışmada başarılı olduk. Yaptıklarımızı görünce Çin’e götürmeye karar verdiler. Çizginin üzerinde robotu tablette kodlayarak hareket ettiyoruz. Robotik kodlamayı da hafızlığı da çok seviyorum. Hafızlığımız da iyi gidiyor. Yarışmada hedefimiz derece kazanmak.” diye konuştu.

Yarışmaya katılacak öğrencilerden 10 yaşındaki Ebrar Uçar da aldığı eğitime güvendiğini belirterek, “Çin’e gideceğimden haberimiz yoktu. Konya Bilim Merkezi’nde katıldığımız yarışmada başarılı olduk. Yaptıklarımızı görünce Çin’e götürmeye karar verdiler. Çizginin üzerinde robotu tablette kodlayarak hareket ettiyoruz. Robotik kodlamayı da hafızlığı da çok seviyorum. Hafızlığımız da iyi gidiyor. Yarışmada hedefimiz derece kazanmak.” diye konuştu.

Kursun 11 yaşındaki öğrencilerinden Sudenaz Karakaya ise takım olarak iyi olduklarını vurgulayan Karakaya, “Eğitimleri çok seviyorum. Çin’i de çok merak ediyorum. Yarışmada iyi derece yapmayı bekliyorum.” dedi.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir