Mîmarî Şaheserler; Kar Taneleri

Elinize bir kar tanesi alıp baktınız mı hiç? Şekilsiz pamuk gibi görünür, hemen erir ve elinizde birkaç damla su kalır. Oysa kar tanelerini daha detaylı incelerseniz çok çeşitli şekillere sahip olduklarını görürsünüz. Bir metre küp karda 350 milyon tane kar taneciği bulunduğu tahmin ediliyor. Hepsi de altıgen ve kristal gibi bir yapıda, ancak her birinin şekli farklı. Bu şekillerin nasıl ortaya çıktığı, nasıl olup da bir tanenin bir diğerine benzemediği, nasıl böyle simetrik yapılarda olduğu, bilimadamları tarafından yıllardır araştırılıyor.

Her bir kar tanesinde, Allah’ın benzersiz sanatı ortaya çıkar. Kar tanelerinin yapılarındaki çeşitlilik ve kusursuzluk harikadır ve yarattığı herşeyi en güzel yapan Allah’ın sonsuz sanatını bize gösterir. Dahası Allah, bu benzersiz detay sanatını, çıplak gözle göremediğimiz ve hemen eriyip yok olacak kar tanelerinde bizlerin beğenisine sunar.

Nasıl Oluşur?

Yıldızlara benzer şekillerdeki kar tanecikleri bizi hayrete düşürür. Oluşumları ise tam bir mucizedir. Birer mimari şaheser olan kar kristalleri su buharının bulutlardan geçerken soğumasıyla şekillenir. Bu olay şöyle gerçekleşir:

Su buharının içinde düzensiz bir biçimde her yana dağılmış olan su molekülleri bulutlardan geçerken sıcaklığın düşmesi ile birlikte hareketliliklerini yitirirler. Daha yavaş hareket eden su molekülleri bir süre sonra gruplaşmaya başlar ve sonuçta katı bir biçim alırlar. Ancak gruplaşmaları düzensiz değildir; tam aksine her zaman birbirine benzeyen mikroskobik altıgenler olarak birleşirler. Her kar tanesi önce tek altıgen su molekülünden oluşur, daha sonra diğer altıgen su molekülleri de gelip bu ilk parçanın üzerine eklenir. Bilim adamlarına göre bir kristalin şeklini belirleyen temel özellik bu altıgen su moleküllerinin tıpkı bir zincirin halkaları gibi birbirlerine kenetlenmesi. Her kristal parçasının kendine has şekil alması ise sıcaklık ve nem oranı ile ilgili.

Bir kar tanesi 200den fazla buz kristalinden oluşur. Bütün kar kristalleri neden acaba altıgendir?.. Ve neden her biri diğerlerinden farklıdır? Kenarları neden düz değil de köşelidir? Bu soruların hala bilimsel bir cevabı yok. Ancak bilinen tek gerçek şu: Yüce Allah sonsuz güç sahibi olan, her güzelliği örneksiz ve sanatının içinde yaratandır.

“O Allah ki, yaratandır, kusursuzca var edendir,’şekil ve suret’ verendir. En güzel isimler O’nundur. Göklerde ve yerde olanların tümü O’nu tesbih etmektedir. O, Aziz, Hakimdir.” (Haşr Suresi,24)

 Süheyl Okur

Bu yazımızı okuyan 1.271. takipçimizsiniz.

suheylokur

40 yaşındayım. İktisat okudum. 5 yıldır yazdığım yazılarımı bu günlerde bazı haber sitesi, portal ve dergilerde yayınlamaya başladım.

One thought on “Mîmarî Şaheserler; Kar Taneleri

  • 20 Aralık 2011 tarihinde, saat 11:08
    Permalink

    bakmaya denedim hemen eriyor, bende bunu araştırmıştım ortaya çıkan görünteler, hayal bile edilemez, ve hiç bir kar tanesi birbirine değmedn o yoğunlukta yere iniyor. Allahın takdiri ilahisi güzel bir konu paylaşmıssınız….

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir