Manga Eurovision İkinci’si

55. Eurovison Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi temsil eden Manga Grubu, Almanya’nın ardından ikinci oldu. Euro 2016’yı kaptırdığımız Fransa’dan Türkiye’ye 12 tam puan geldi.  Norveç’in başkenti Oslo’da yapılan Eurovision Şarkı Yarışması’nı Almanya 246 puanla kazanırken, Türkiye, 170 puanla ikinci oldu. Türkiye, ülkelerin oylarını açıkladığı sırasında uzun süre ikinci sıradaki yerini korudu ve oylamayı ikinci sırada tamamladı. Bu sonuç, Sertab Erener’in 2003’te elde ettiği birinciliğin ardından Türkiye’nin en büyük başarısı olarak kayıtlara geçti.

Oslo’nun Telenor Arena Salonu’nda yapılan final gecesinde Türkiye adına Manga Grubu, “We could Be The Same” (Aynı Olabiliriz) parçasıyla sahne aldı. Sahneye stilist Mehmet Acar tarafından hazırlanan “Que” firmasının kostümleri ile çıkan Manga, Genevieve Cleary’in koreografisi ile diğer ülkelerden farklı bir gösteri sundu. Yarışmadaki tek rock grubu Manga, geleneksel Türk müziği ile modern Batı müziğini karıştırarak sunduğu sahne gösterisiyle çok başarılı bir gösteri yaptı.

Sahnede robot olarak insana dönen ve vokalist Ferman’a sarılan Natalie Marrable’ın, lazer ışıkları ile donanmış giydiği 70 kiloluk kostümü, büyük ilgiyle izlendi. 55 kilo ağırlığında olan Mararable’nin, 70 kiloluk kostümünü sahnede çıkarmakta zorlanmaması da dikkat çekti. Manga finalde, “We could Be The Same” (Aynı Olabiliriz) parçasının Belçikalı prodüktör Hans Vrancken tarafından yapılan düzenlemesi ile sahne aldı.

Bas gitarda Cem Bahtiyar, bateride Özgür Öney ve DJ Efe Yılmaz tam rock grubuna yakışan tarzlarıyla salonda coşku meydana getirdi. 23 kamera ile canlı takip edilen yarışmada, gitarda Yağmur Sarıgül’ün sıçrama hareketleri ve sol gözündeki göz yaşını andıran boya dikkatlerden kaçmadı. OSLO AA

Bu yazımızı okuyan 989. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir