Maden suyu ile soda Nedir..

Maden suyu niyetine soda icmeyin! Hazmi kolaylastiran, mide bulantisini onleyen maden suyu, bilinenin aksine soda degil… Gunumuzde bircok insan, sagligimiza faydalari saymakla bitmeyen maden sulari hakkinda yanlis bilgilere sahhazmip. Soda’ nin Tansiyon artirici, mideyi tembellige alistiran ve ozellikle kadinlar ve cocuklarin tercih etmemesi gereken bir icecek oldugu biliniyor. Oysa maden sulari, icerdigi karbondioksit gazi sebebi ile hazmi kolaylastirdigi gibi mide bulantisini da engelliyor. icmenin yani sira disaridan uygulandiginda cildin guzellesmesinde etkili oluyor. Bu yuzden uzmanlar, gunde 2 litre kadar su ve maden suyu gibi ‘yararli sivi’ icilmesini tavsiye ediyor. Beslenme Uzmani Turgay Kose, yer altindan dogal yollarla cikan, mineral bakimindan zengin maden sulari hakkinda merak edilen sorulari cevapladi:

” Maden suyu ile soda arasindaki fark nedir? ”

-Maden suyu, icerdigi tum mineraller ve karbondioksit gazi ile birlikte yer altindaki catlaklardan yol bularak yeryuzune cikar ve tamamen dogaldir. -Soda ise su ve sudan yapilan iceceklere uretim sirasinda karbondioksit gazi basilmasiyla elde edilen ve tamamen ‘yapay’ olan bir icecektir. Her ikisi de mideyi rahatlatma ozelligine sahiptir, ancak sodanin bundan baska hicbir islevi yoktur. Oysa maden, suyu ayni zamanda dogal bir mineral deposudur. Kaynakwh: Maden suyu mu , Soda mi ???

COCUKLAR DA ICEBILIR

“Cocuklar veya hamileler maden suyu icebilir mi? ”

-Maden suyunun bilinen hicbir zarari olmayip, aksine vucuda sayisiz yararlari vardir. Buyume cagindaki cocuklar kalsiyum, demir, cinko, florur gibi minerallere yetiskinlerden daha fazla ihtiyac duyarlar. Bu ihtiyaci karsilamanin en iyi yolu, yeterli miktarda sut ve dogal sulari tuketmekten gecer. Maden suyunun icerdigi kalsiyum kemik yapisinin, florur ise agiz ve dis sagliginin gelismesi icin son derece yararlidir. Hamilelik ise, beslenmenin daha da on plana ciktigi bir donemdir. insan vucudu bebegi besleyebilmek ve gelismesini saglamak icin normalden daha fazla besin, sivi, vitamin ve minerale ihtiyac duyar. Bu katkiyi dogal yoldan saglayabilmek icin, hamilelikte duzenli olarak maden suyu tuketimi tavsiye edilir. Kaynakwh: Maden suyu mu , Soda mi ???

DIYETE DE FAYDALI

” Diyet yaparken maden suyu icmek fayda saglar mi? ”

-Maden sulari sindirimi kolaylastirici ozellige sahiptir. Bu yuzden zayiflama diyeti uygulayanlara rahatlikla onerilebilir. Ozellikle sosyal aktivitelerde ve davetlerde hazir meyve sulari, mesrubatlar veya alkollu icecekler yerine enerji icermeyen en iyi secenektir. Ote yandan meyve aromali maden sularinin buyuk cogunlugunda rafine seker kullanilir. Bu nedenle de gazoz gibi lezzetlidir. Ancak zayiflama programlarinda ve seker hastaligi gibi durumlarda rafine seker tuketiminden kacinmak gerekir. Formuna dikkat eden bireylerin ve seker hastalarinin, meyve aromali maden sularinda yapay tatlandirici ile hazirlanan alternatifleri tercih etmeleri gerekir.

COCUKLARIN BOYU UZAR

-Maden suyu, saglik icin gerekli biyokimyasal gorevleri ile onem tasiyan, sodyum, potasyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor, kukurt ve klor basta olmak uzere; demir, mangan, bakir, iyot, cinko, florur, krom, kadmiyum gibi mineralleri icerir. Maden suyu fazla icen cocuklarin boylari daha fazla uzar, disleri ve kemik yapilari daha saglam olur. -Kadinlarin menopoz doneminde ortaya cikan kemik erimesi problemi geciktirilebilir. Ozellikle magnezyum eksikliginin neden oldugu kalp hastaliklarindan kaynaklanan genc yasta olumlerin onune gecilebilir.

TUKETMIYORUZ

Ulkemizde 15 yas ve uzerindeki yetiskinler ile yapilan yakin tarihli bir calismaya gore, her yuz kisiden 60’i henuz maden suyunu tanimiyor. icenlerin de yuzde 51’i maden suyunu haftada bir veya daha seyrek tercih ediyor. Avrupa’da kisi basina yilda 150 litre maden suyu tuketilirken bu oran Turkiye’de 3 litre civarinda

MADEN SUYU

MADEN SUYU SODA AYNI ŞEY DEĞİLDİR
Gazlı içeceklerden olan maden suyunun diğerlerinden farklıdır. “Maden suyu; yer altından kuyu açılarak ya da kaynaktan doldurularak elde edilen ve mineral içeriği yüksek olan doğal bir içecektir. Bu yüzden serinlemek için maden suyunu tercih ederek; hem sıvı ihtiyaçlarını gidermiş hem de mineral gereksinimlerine katkıda bulunmuş olurlar. Ancak unutulmamalıdır ki maden suyunun da (özellikle meyveli maden suyu) kalorisi vardır bu yüzden miktarına dikkat etmek gerekir. Şeker hastaları, meyveli maden sularını tercih etmemelidirler. Halkımız tarafından yapılan bir yanlış da soda ile maden suyunu aynı olarak düşünmektir.

MADEN SUYUNUN BAZI FAYDALARI
*Mutfakta hamur işi, kızartma ve yiyeceklerin hazırlanmasında sağlıklı bir karışım,ideal bir tat oluşturur…
*Maden suyu kadınların kalsiyum almaları açısından çok önemlidir,
*Sportif aktivitelerde terleme ile oluşan su ve mineral kaybını karşılar,
*Büyüme çağında ve yaşlılıkta artan mineral ihtiyacını karşılar, kemiklerin güçlenmesini sağlar,
*Maden suyu cildin gerekli olan su ve mineral ihtiyacını karşılayarak cilde gergin,pürüzsüz ve canlı bir görünüm sağlar,
*Mide, böbrek ve bağırsakların fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur,

Kaynağı bizde ama kıymet bilmiyoruz…
Avrupalılar normal su yerine maden suyu içiyor. Ülkemizde 225 adet normal mineralli su kaynağının bulunmasına rağmen bu kaynaklardan çıkan suyun sadece 24’ü şişeleniyor. Bu kaynaklardan çıkan günlük 63 milyon litre doğal mineralli suyun 630 bin litresi değerlendirilebiliyor. Türkiye’de şifalı 325 termal su, 225 maden suyu ve 75 içme suyu grubu bulunuyor…

SODA

SODA YAPAY BİR İÇECEKTİR
Oysa ki soda; içilebilir özellikteki suya mineraller ve karbondioksit gazı eklenerek elde edilen yapay bir içecektir.”

Özellikle gastrit, ülser ve reflü gibi sindirim sistemi rahatsızlığı bulunan kişilerin maden suyu dışındaki asitli içecekleri tercih etmemesi gerek daha sağlıklı olan ayran, taze sıkılmış meyve suları, kefir gibi içecekleri tercih etmelidirler. Günlük 2-2.5 litre su içmeyi kesinlikle unutmamalıdır.” diye konuştu.

Bu yazımızı okuyan 3.119. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir