Kurtlar Vadisi Gladio

Pana Film’den alınan haberlere göre Kurtlar Vadisi Gladio sinema çekimlerine çoktan başlandı ve çok yakın bir zamanda vizyonda olacak. Filmin içeriği Türkiye’nin yakın tarihine etki eden olaylar olacak. Özal Suikastı, Cem Erseverin neden öldürüldüğü ile ilgili detayları verecek. Sinemada 2. filmini çekecek olan pana film bu filmindede büyük tepkiler uyandırmayı hedefliyor ve bu hedefinede ulaşacak gibi.

Kurtlar Vadisi Pusu dizisinin 61 bölümlerinde Polat ve adamları gladyo hakkında önemli bilgiler almıştı. İskender Büyük bile gladyo tarafından kullanıldığnı yeni öğrendi.


 

Peki gladyo ne demek?

Wikipedia’dan alınan bilgilere göre gladio II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen Kontr-gerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladyo, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen “Gladyo operasyonu” NATO’nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayri resmi adı olarak kullanılır ve bazen “Süper NATO” adıyla da anılır.

Gayri nizami kuvvetlere karşı koyma operasyonları cephe elkitapçığı gerilla kuvvetlerin önerilen komuta yapısı. Sözkonusu ülke Türkiyedir.

Latince’de kılıç anlamına gelen Gladio sözcüğünü isim olarak kullanan örgüt, Amerikan ve İngiliz kontrgerilla örgütlenmesi olan Stay Behind tarafından 1952 yılında kuruldu. CIA tarafından yönetilen ve finanse edilen örgüt, 1956 yılında ABD ile işbirliği içinde, casusluk ve gerilla savaşı yapmak üzere örgütlendi. Sardunya’da örgütün ilk eğitim kampı kuruldu ve Kuzey İtalya’da 139 yerde silah ve mühimmat depoları oluşturuldu. Resmi adı Müttefik Koordinasyon Komitesi idi.

1956 sonrasında ikisi kadın 622 kişi ABD ve İngiliz gizli servisleri tarafından eğitildi. 1990 yılında Gladio’yu ortaya çıkaran soruşturmalar esnasında bu 622 kişinin grup liderleri oldukları, her bir grup liderinin belli sayıda kişiyi idare ettiği, böylece toplam sayının 15.000′e yaklaştığı ortaya çıktı.

İtalya’da 1969-80 arasında 4.298 terör olayı meydana gelmiştir. Yapılan soruşturmalar sonucu, bunların önemli bir bölümünden Gladio sorumlu gösterilmiştir. Bazı eylemleri bizzat yapmakla, bazısında patlayıcı ve silah sağlamakla, bazısında da tahrik ve yönlendirme yapmakla suçlanmıştır.

Avrupa Parlamentosu bile sorunla ilgili karar tasarısında şu sözlere yer vermek durumunda kalmıştır: “Avrupa Topluluğu’na üye pek çok ülkede gizli, paralel istihbarat ve silahlı operasyon örgütlerinin 40 yıldır var olduğu Avrupa hükümetleri tarafından ortaya çıkarılmıştır. Kırk yıldır bu örgütlerin demokratik kontrolden kurtulduğu ve NATO ile işbirliği halinde ABD gizli servislerince yönetildiği anlaşılmıştır.”

Örgütün İtalya’daki adı Gladio (Kılıç) idi. Yunanistan’da B-8 ya da SheepSkin (Koyun Postu), Belçika’da SDRA-8, Hollanda’da NATO Command, Batı Almanya’da Gehlen Harekatı, Stay Behind ya da Sword, Avusturya’da Schwert, Fransa’da Rüzgar Gülü, İspanya’da Anti-Terör Kurtarma Grubu (GAL), İngiltere’de ise Secret British Network olarak bilindiği bu ülkelerin yetkililerince açıklandı.

Gladyo ile en güçlü savaşı veren ülke İtalya oldu. İtalya, dünya tarihine gladyoyu ilk çözen ve çökerten ülke olarak geçti.

Kaynak: Moral Haber

Bu yazımızı okuyan 2.120. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

3 thoughts on “Kurtlar Vadisi Gladio

 • 04 Haziran 2009 tarihinde, saat 23:08
  Permalink

  süper bir film daha geliyor vadi’den, yorumlarımızı paylaşalım, Kurtlar Vadisi Irak’tan daha çok izlenir diyorum…

 • 05 Haziran 2009 tarihinde, saat 15:59
  Permalink

  Pana flim yine yapacağını yaptı.Artık bi dizi olmaktan çıkan kurtlar vadisi ülkenin görsel deşifre prgramı oldu.Kendi vizyonlarından tam 6 senedir ülkeye ışık tutuyorlar.Ama körükörüne inanmamak gerikiyor her nekadar bizim hoşumuza gitsede Kurguda gerçekten ciddi hatalar görüyoruz.Dışardan bir insanın Kurtlar vadisini izledikten sonraki türkiyeye bakışı pek olumlu olacağını sanmıyorum. Mafya devlet ve para piyasası üçgeni bence bu kadar teksas vari değil . Mafya üzerinden Heleki gladioya el atmak gerçekten düşündürüyor insanı Evet Türkiyede mafya ve para babaları çoğu gücü elinde tutuyor bu bir gerçek.Lakin Herşey bu kadar iç içe geçmiş değil.Bence KURGU yu izlerken yorumlarımızı iyi yapalım ve ayıklayalım.Pana fliminde dediği bu Kurguyla gerçeği karıştırmayım bizim ipuclarımızı değerlendirin burdaki herşey hayali.

 • 05 Haziran 2009 tarihinde, saat 20:41
  Permalink

  Senaryo olarak gerçekten de Kurtlar Vadisi Serisine değişiklik yenilikler katacak gibi gözüküyor.Kanımca çok büyük bir izleme kitlesi oluşturacağı şimdiden bariz belli zor bir tahmin olmasa gerek.Kurtlar Vadisi Irak’tan daha fazla izlenirmi acaba? bunu ilerleyen zamanlarda göreceğiz sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir