Konya Mimarlar Odası 4. Ulusal Fotoğraf Yarışması; Sokak ve Çocuk

Geleneksel hale getirdiğimiz Ulusal Fotoğraf yarışmamızın sonuncusunu ” Sokak ve Çoçuk” konu başlığı ile yarışmaya açmış bulunmaktayız. Günümüz site anlayışının çarpık bir sonucu olarak ortaya çıkan ruhsuz yapı aralıklarına karşın , daima yaşayan bir mekan olarak algıladığımız, doğumdam ölüme kadar binlerce defa geçtiğimiz , bakkalı,kasabı,manavı ve komşuları ile birlikte yaşadığımız ve bilhassa çocukluk anılarımızda çok önemli yere sahip , sokaklarımızı kimi zaman bir oyun bahçesi, kimi zaman da sığınılacak bir kale gibi gören çocuklarla birlikte yorumlamak bu yarışmanın asıl konusu olarak belirlenmiştir. Katılımlarınızı bekleriz.

YARIŞMA ŞARTNAMESİ

1) Yarışmanın Adı
“Sokak ve Çocuk”

2) Yarışmanın Amacı

Mimariyi yönlendiren ve etkileyen bir öğe olarak sokak olgusunu çocukla birlikte ortaya koymak ve fotoğraf sanatını desteklemektir.

3) Yarışmanın Konusu
Günümüz Site anlayışının çarpık bir sonucu olarak ortaya çıkan ruhsuz yapı aralıklarına karşın, daima yaşayan bir mekan olarak algıladığımız, doğumdan ölüme kadar binlerce defa geçtiğimiz, bakkalı, kasabı, manavı ve komşuları ile birlikte yaşadığımız ve bilhassa çocukluk anılarımızda çok önemli bir yere sahip, sokaklarımızı kimi zaman bir oyun bahçesi, kimi zaman da sığınılacak bir kale gibi gören çocuklarla birlikte yorumlamak bu yarışmanın asıl konusudur.

4) Yarışma kategorileri

Tek kategori baskı dalında olacak, renkli baskı fotoğraflar kabul edilecektir.

5) Katılım
Katılım ücretsizdir. Yarışma secici kurul üyeleri ve birinci derecedeki yakınları dışında amatör-profesyonel tüm sanatçılara açıktır. Adaylar en lazla 4 adet fotoğraf ile yarışmaya katılabilir.

Renkli Baskılarda paspartu, veya baskıdan kaynaklanan çerçeve olmayacak ve herhangi bir yüzeye yapıştırılmamış olacaktır.
Fotoğrafların çekim yeri, yılı ve semti bildirilmek zorundadır.

6) Yapıt Boyutları

Yarışmaya katılacak fotoğrafların kısa kenarı 18 cm. den kısa, uzun kenarı 45 cm. den uzun olmayacaktır.

7) Fotoğrafların İşaretlenmesi ve Gönderilmesi
Yapıtlar gönderildikleri kadrajda 300 dpi çözünürlükte jpg formatta katılım formuyla örtüşecek şekilde adlandırılarak ve cd üzerine rumuz yazılarak katılım formuyla birlikte, ayrı bir zarf içinde, yapıtlarla birlikte aynı pakette gönderilecektir.

Fotoğrafların arka sağ alt köşesine 6 rakamdan oluşan rumuz ve sıra numarası yazılacaktır. (Örnek 123456-1). Katılım formu CD ile birlikte ve üzerinde rumuz yazılı ağzı kapatılmış ayrı bir zarfla birlikte aynı paket içerisine konulacaktır Zarfın üzerine 6 rakamdan oluşan rumuz yazılacaktır. Fotoğraflar Posta-Kargoda zarar görmeyecek şekilde paketlenerek başvuru formu ile birlikte Yarışma Sekreteryasına gönderilir, ya da elden teslim edilir. Posta -Kargoda meydana gelen hasar ve kayıplardan düzenleyici kurum sorumlu tutulamaz.

8 ) Yapıtların Geri Gönderilmesi
Yarışmaya katılan yapıtlar sergilemeden sonra teslim edildiği biçimde ve ambalajda bildirilen adreslere kargo ile geri ulaştırılacaktır. Elden teslim edilenlere elden iade edilecektir Adres değişikliğinden dolayı teslim edilemeyen gönderiler için mesuliyet kabul edilmez.

9) Kullanım Hakkı

Derece ve mansiyon alan yapıtlar Mimarlar Odası Konya Şubesince tanıtım için hazırlanacak albüm,dergi, katalog, broşür, afiş yada benzeri basılı yayınlar ile Mimarlar Odası Konya Şubesinin internet sitesinde fotoğrafçı adı belirtilmek suretiyle kullanılabilecektir. Sergileme alan fotoğraflar eser sahibi ile görüşülerek belirli bir ücret karşılığında kullanılabilecektir.
Ödül ve mansiyon alan fotoğraflar TFSF yayını olan Almanak-2009 kitabında kurumumuza ayrılan sayfalarda da yer alacaktır. Her katılımcıya yarışma sonuçlarını gösteren CD ve albüm gönderilecektir. Katılım formunu imzalayan katılımcılar bu şartnamenin tüm koşullarını kabul etmiş sayılırlar.

10) Yarışma Sekreteryası
Demet Dinçer
Atatürk Cad. No:15 Meram / KONYA
T: 0 332. 353 47 17
F: 0 332. 353 41 61
e: Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır ‘; document.write( ” ); document.write( addy_text91590 ); document.write( ‘<\/a>’ ); //–>\n Bu mail adresi spam botlara karşı korumalıdır, görebilmek için Javascript açık olmalıdır

11) Yarışma Takvimi

Son katılım tarihi: 15 Kasım 2009
Seçici Kurul Değerlendirmesi: 21 Kasım 2009
Sonuç Bildirim Tarihi: 24 Kasım 2009
Sergi ve Ödül Töreni : 28 Kasım 2009 Saat: 16.00 Mimarlar Odası Konya Şubesi
Eserlerin Geri Gönd. Tarihi: ödül töreninden sonra 2 ay içinde iade edilecektir.

12) Seçici Kurul
İsimler soyadına göre alfabetik olarak sıralanmıştır.

Metin Berk – İç Mimar – Fotoğraf Sanatçısı
Turgay Bilge – KONFAD Üyesi
M. Serdar Işık – Mimar – Mim. Od. Konya Şb. Başkanı
Abdullah Sezgin – Fotoğraf Sanatçısı
M. Reşat Sümerkan – Mimar – Fotoğraf Sanatçısı

13) Ödüller
Birinci Ödül: 1.750 TL. + plaket + cd
İkinci Ödül : 1.250 TL. + plaket + cd
Üçüncü Ödül : 1.000 TL. + plaket + cd
Mansiyon (3 adet) : 500 TL. + plaket + cd

YARIŞMA ŞARTNAMESİ İÇİN BURAYI TIKLAYIN

Bu yazımızı okuyan 1.050. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir