Konsolsuz, PC’siz oyun!

Guitar Hero “Plug & Play” olacak! PC veya konsola gerek kalmadan oyun oynamak sizce hayal mi? Oyun devi hayal olmadığını söylüyor. Activision yeni oyun geliştirme planlarını açıkladı. Bunlar arasında popüler seri Guitar Hero da yer alıyor. Ancak önemli bir farkla, PC ya da konsola gerek olmadan! Activision CEO’su Bobby Kotick yaptığı açıklamada 1080p destekli video gösterebilen yeni televizyonların ortaya böyle bir seçenek koyduğunu söyledi. Hatta “Sadece bir zaman meselesi” dedi.

“Platform bağımsız Guitar Hero, oyun alanını biraz daha eşitliyor. Bize indirilebilir içerik ve iş modeli açısından da daha fazla kontrol sağlıyor. Daha fazla oyunumuzu konsoldan bağımsız olarak televizyonda oynamayı bekleyebilirsiniz.”

EEDAR analizcisi Jesse Divnich bu konuda şöyle diyor “PC ve konsoldan bağımsız oyun sistemleri 2000’lerin başından beri var. Namco, Intellivision ve Atari, tak çalıştır tarzında oyun makineleri geliştirdiler. Televizyona takılan bu cihazlarda kontrol cihazı konsolun yerini alıyordu. İnanılmaz bir başarıyla dünya çapında milyonlarca sattılar.”

Bununla da kalmayarak oyun endüstrisinin son üç yıldaki gelişiminin en önemli katalizörlerinden birisinin, Guitar Hero olduğunu söylüyor. Haksız da değil, bu oyun sayesinde milyonlarca oyuncu Wii, Xbox 360 ve PlayStation 3 satın aldı.

Peki fiyatı nasıl olacak?

Activision, 400 doları sırf Guitar Hero oynamak için gözden çıkartan insanları göz önüne alarak, bu oyunu daha ucuza oynanabilir hale getirmek istiyor. Oyun zaten beraberinde gelen gitar ve bateri gibi bir setle oynanıyor ve bu da ek bir masraf oluşturuyor. Konsola takılıp çalıştırılacak bir Guitar Hero oyunu çok daha ucuza gelecektir.

Ama temel avantajı ve en güçlü satış noktasını unutmayalım. Oyuncular gitarlarını alıp arkadaşlarına giderek konsola ihtiyaç duymadan oyun oynayabilecek. Guitar Hero için zaten bir ton aparat bulunuyor, bunları bağlayacak bir konsola gerek kalmadığında işler oyuncular için çok daha eğlenceli ve özgür hale gelecek.

Gelecek oyunlar için de benzer bir yaklaşım içerisinde olan Activision, bulut bilgi işlemin gelişmesiyle birlikte bu tak çalıştır tarzı oyunların daha da ucuza mal olacağını, çünkü işlemlerin internet bağlantısı üzerinde bulunan sunucularda yapılacağını, bu sayede yüksek donanım ihtiyaçlarının da ortadan kalkacağını belirtiyor…

Kaynak : chip.com.tr

Bu yazımızı okuyan 1.635. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir