Keramettin Şar’ın ilk romanı: Şar Dağı Ayakdaşları

Keramettin Şar’ın ilk romanı Şar Dağı Ayakdaşları birçok farklı kimliği ve dini bir arada tutan, Avrupa Birliği’nin öncülü sayılabilecek ama sosyalizmle yönetilen Yugoslavya’nın bir panoraması. Şar, okurun eline bir mercek veriyor ve Yugoslavya’daki her taşın altına bakmasını istiyor. Kişileri gerçek, coğrafyası gerçek, yaşananlar gerçek ama yine de bazı şeyleri görebilmek, hissedebilmek için kurmacaya ihtiyaç duyuyor yazar ve okura bir okuma şöleni sunuyor.Şu sözlerle açılıyor roman:

Bu hikaye savaşların terk etmediği, yeni doğmuş bir bebeğin teni gibi ıslak ve güzel kokan topraklarda geçmektedir. İnsanoğlu yediden yetmişe kenetlenip karşı dursa bile, zaman yine de çekip gider, ama geride koca bir birikmişlik bırakır. Bu hikaye, bu zamanın bir parçasıdır, birikmişlikle yüklüdür.

“Savaşta büyük zulme uğradınız. Zalimleri affedip affetmemekte serbestsiniz. Ne yaparsanız yapın ama soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır”

Aliya İzzetbegoviç

Şar Dağı Ayakdaşları Kitabı’nın Kapağı

ARKA KAPAK YAZISI

Yugoslavya döneminde Türklüğü ve Türklerin yaşadıklarını gerçeğe en yakın anlatan Şar Dağı Ayakdaşları, bir bakıma üç din, altı millet, tek devlet olan Yugoslavya’nın renkli ve bir o kadar da bilinmezlerle dolu tarihidir. Bir bakıma ise biyografik gerçeklere dayanan bir hayal ürünü.

Tarih yaşanmış, görülmüş, tanık olunmuş bir zaman dilimi olmasına karşın, sonsuz gizemlerle, bilinmezlerle de doludur. İşte Yugoslavya’nın komünist ve sosyalist düzenini gerçek hayatında yaşamış, belli aşamalarını geçmiş Keramettin Şar, bu gizemler ve bilinmezlerin üstüne kuruyor Şar Dağı Ayakdaşları’nı. Yugoslavya’yı bir arada tutan Yosip Broz Tito dönemini ve sonrasını bir tanığın gözünden görecek, o günleri yeniden yaşayacak, keşfedecek ve elbette Bosna Savaşı ile ilgili bölümleri, savaşa bizzat katılmış Sadık’ın hayatı üzerinden okuyacaksınız. Şar Dağı Ayakdaşları daha önce okuduğumuz hiçbir anı romana benzemeyen bir kitap.

Dr. Keramettin Şar

YAZAR HAKKINDA

09.10.1960 tarihli, Gostivar (Makedonya) doğumluyum. Esas memleketim, Makedonya’da Türklerin en yoğun yaşadığı Raptiştah kasabasıdır. Evliyim ve iki çocuğum var. Eğitimime Raptiştah – Çede Filipovski İlköğretim Okulu’nda başladım. Liseyi Gostivar Pance Poposki Lisesi’nde birincilikle bitirdim.

Ocak 1987’de Üskup “Kiril i Metodij Üniversitesi” Tip Fakultesi ‘nden mezun oldum. Belgrat VMA’da (Askeri Tıp Akademisi) yedek subay olarak başladığım askerliğimi Ohri’de on bir ay sonra tamamladım. Askerlikten sonra, Gostivar – Boris Kançeski Devlet Hastanesinde 4 yıl pratisyen doktor olarak çalıştım.

1992 yılında, Balkanlar karışınca eğitimime devam etmek için Anavatanıma geldim. İstanbul Üniversitesi – İstanbul Tıp Fakültesi – İç Hastalıkları Anabilim Dalında, 1992 yılında başlamış olduğum ihtisasımı 1997’de bitirdim.

İç Hastalıkları Uzmanlık Derneği üyesiyim.

İstanbul (Çapa) Tıp Fakültesi’nden ayrıldıktan sonra, 1997’de doktor olan iki ağabeyimle birlikte, Üsküp Tıp Polikliniği’ni kurduk. İki yıl sonra poliklinikten ayrıldım. 1999 yılında Acıbadem Sağlık Grubu’na geçtim. Acıbadem Soyak Polikliniği, Acıbadem Kadıköy Hastnesi ve Acıbadem Kozyatağı Hastanesinde iç hastalıkları uzmanı olarak çalıştım. Halen Acıbadem Kadıköy Hastanesi İç Hastalıkları Bölümü “staff” doktoru olarak tam gün çalışmaktayım.

Uzmanlık Dalım: İç Hastalıkları (Dahiliye)

Yabancı dil: İngilizce, Makedonca, Sırpça-Hırvatça, Arnavutça

E-mail: info@drkeramettin.com drkeramettin@gmail.com ksar@acibadem.com.tr

Tel: +216 544 41 23 (iş) +216 544 44 44 (iş); 444 55 44 (Alo Acıbadem)

Mobil: 0532 346 26 90

Cüneyt Talha Demir

1990 Kahramanmaraş doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Malatya Darende'de tamamladı. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu. Sağlık Bakanlığına bağlı Bursa,'da Hastanesinde Hekimlik görevine devam etmektedir. Sağlık alanında güncel yaklaşımları ve gelişmeleri ilgi ile takip ederek paylaşır. Beşiktaş taraftarı İngilizce bilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir