Karadeniz’i kıskandıran güzellik: BELEN-Güzelyayla

Hatay’ın Belen ilçesine bağlı,yeni “Büyükşehir Kanunu” ile mahalle olan, pek temiz bir geçmişe sahip olmasada güzellikleriyle herzaman adından söz ettiren, en gözde yaylalardan olan, huzuru ilk andan hissedeceğiniz, Hatay’da yaşayanların en az bir defa da olsa uğradıkları güzel köyümüz Güzelyayla…

‘Tarihin acımasız davrandığı güzellik’

Sarımazıdan,Belene çıkarken tabelalarında gösterdiği üzere sağdan girişi olan Güzelyayla, Sarımazıya 8 km uzaklıktadır. Bitmek bilmeyen dönemeçleriyle size zirveye çıkıyormuş hissi veren ve asfalt çalışmalarıyla asla köy yolu olduğuna inanamayacağınız yollarıyla Güzelyayla’ya ulaşırsınız. Aslında Güzelyayla’nın çift girişi mevcuttur. Bu yolun haricinde Müftüler Mahallesinden de girişi vardır.

Tarihine göz attığımızda; Hatay, tarihte Ermeniler ve Fransızlara ev sahipliği yaptığından , köyde bu medeniyetlerden nasibini almıştır. Köyde hala yüksekgerilim hatları,viranede olsa birçok ev,bazı patika yollar ki mevcut yollarının alt yapısı bu medeniyetlerden kalmıştır. Hatta birzamanlar köyde sinema ve hamam bile mevcutmuş ama bunlar diğer yapılar kadar şanslı olamamış.Soğukoluk şehirden uzak sakin haliyle gözde mekanlardan birisi olmuştur. Burada ozamanlar oteller bulunmaktadır ancak oteller amacından uzaklaşıp genç kızların hayatını karartan yerlere dönüşmüştür.

İlerleyen dönemlerde bakanlığın el koymasıyla bu acı dönemler bitmiştir. Soğukoluk yeni bir başlangıç yaparak güzelliğine yakışır bir ad almıştır. Güzelyayla….Şimdi o otelleri soracak olursanız yaşanan acılar intikamını almışcasına virane hallerdeler.

Hatayın kozmopolitan yapısının devam ettiğini bir uçta bulunan hemen hemen her yıl bakımı yapılan, yazları Kuran-ı Kerim kurslarının ve camilerin en güzel süsü kalabalık cematiyle;camisi ve çok da uzak bir mesafede olmayan bizzat dönemin dini lideri Papa tarafından özel bir bütçe gönderilerek restore edilen, her yıl çok uzaklardan gelen misafirleriyle yaz dönemi hiç boş kalmayan;kilisesinden anlayabiliyoruz. Köy tarihte birçok değişik olaya ve anıya şahit olmuştur.

Zamanında alman uçağının düşerek bir tepeye uçak şekli vererek oranın alman tepesi olarak anılması. 1938’de köye gelen askerlerin çeşme yaptırarak adına Mehmetçik çeşmesi adını vermesi gibi…Köy hayatı denildiğinde akla gelinenin aksine yerel hak hayvancılıkla ve tarımla ek iş olarak ilgilenir asıl görevleri yaylanın heryerinde yer alan ve sahiplerinin genelde milletvekili veya önemli iş adamı olan villaların yaz kış bakımıyla ilgilenir.

‘Huzur ve sakinliğin adresi’

Kışın yaklaşık 80 haneye ev sahipliği yapan Güzelyayla, çetin bir kışa sahiptir eski adının hakkını vererek insanlara gerçek kışı yaşatır. Tarihte sayılı bir şekilde kar yağışına şahit olan İskenderuna yakın olmasına rağmen yüksekliğinden dolayı her kış düzenli olarak kar yağışı olur ve yollar kapanır. Akdenizin yeşilliklerinden daha fazlasına sahip olan köy insana Karadeniz turundaymış hissi verir.

Doğa, yaylaya cömert davranmıştır.Su açısından da sıkıntısı olmayan köyde çift pınar bulunmaktadır,yetersiz geldiğinde ise su kuyularına başvurulmaktadır.Köyde çok büyük bir sulama ve yangın göleti vardır.Güzelliğinin yanında buraya özel olan meşhur olarak ortanca çiceği vardır.Yazları çarşı üzerinde satılan taze ceviz ve badem yaz akşamlarının vazgeçilmezlerindendir. Buraya günü birlik gezilerinizde piknik yapabileceğiniz müspet alanlar fazlasıyla mevcuttur. Bunun yanında tatilinizi biraz daha uzatmak isterseniz yazlık kiralanacak evler uygun fiyatlara bulunmaktadır.

Eğer Akdeniz de heryere çok yakın mesafede olan, kışın karın keyfine varacağınız yazın serinliğiyle yazın sıcaklarını hiç duymayacağınız, sakin, şehrin tüm komforunda yanınızda olan bir tatil hayal ediyorsanız Güzelyayla’ya bekleniyorsunuz…

Gizem Vural

1997 Hatay doğumlu İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay'da tamamladı. İstanbul MEF Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi öğrencisi. Eğitim seviyesi bu şekilde olmakla beraber, lise döneminde okul dergisi için yazdığı gezi yazılarıyla başlayan yayın hayatı Üniversitede Genç Yolcu ile devam etmektedir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir