Nevşehir: Kapadokya Aksiyon Dolu Bir Coğrafya

Kapadokya; Vadilerde trekking yapmak, eşsiz bir coğrafyayı balondan kuşbakışı seyretmek, at sırtında ırmakları geçmek, yüzyılları geri sarıp kiliselerdeki fresklerin hikayelerini dinlemek, tüf kaya mahzenleri gezmek, peribacalarının gölgesinde golf oynayıp akşam taş bir mekanda caz performansı dinlemek… Kapadokya’dan başka hangi çılgın ve cömert coğrafya bunları sunabilir? Tüm bunların ardından mağaradaki jakuzinizi de hak etmişsiniz demektir…

Gökyüzünden eşsiz coğrafya

Bir sabah Kapadokya’da uyanıp gökyüzüne açılan balonları gördüğünüzde, bu manzaranın ancak bu özel coğrafyaya ait olduğunu teslim edersiniz. Bu sıcak hava balonları 3 bin metreye kadar çıkabiliyor ve genelde 50- 350 metre arasında seyrediyor. Göreme’deki Kapadokya Balloons ile uçarken karlı Hasan Dağı ve Erciyes Dağı net bir şekilde görünecek. Peribacalarına dokunabilecekmiş gibi hissedeceksiniz.

Yıl boyu uçmak mümkün ancak bazen birkaç gün koşullar havalanmak için uygun olmayabilir. O nedenle bu bölgede kalınacak zamanı kısa tutmamakta yarar var. Kapadokya’da zaman zaman aynı anda uçan balon sayısının 60’a çıktığı oluyor.

Yürüyen Mehmet’in peşinden ya da at sırtında

Bölge birçok aktiviteye elverişli. En kaydadeğer aktivitelerden biri olan trekking için Walking (Yürüyen) Mehmet akıllardan silinmeyecek bir karakter. Lakabı üzerinde, yıllardır Kapadokya vadilerini arşınlamış bu nevi şahsına münhasır Kapadokyalı, sadece bölgeye defalarca gelip artık coğrafyayı tekdüze bulanlar için değil aynı zamanda asfaltın dışında neler olduğunu merak edenler için de önemli bir tanışıklık.

Mehmet, yoldaşı ve turistlerin maskotu köpeği Haşmet’in yasını çok uzun yıllar tuttu. Saatlerce ya da günlerce Mehmet gibi yalınayak ıssız vadilerde, ağaçlardan meyve kopararak yürüyebilir, kiliselere halatlarla inerek sıradışı bir Kapadokya’nın peşine düşebilirsiniz. Mehmet’in sürprizlerine ise hiçbir zaman hazırlıklı olamazsınız.

Kapadokya’da atla gezmek de tıpkı balonla uçmak ve trekking yapmak gibi bölgeyi başka bir açıdan gösteriyor size. Yıl boyu, Akhal- Teke Binicilik Merkezi Kızılırmak kıyısında, Çavuşin, Uçhisar ve Göreme vadilerinde, bir ya da birkaç saatlik ve bütün gün süren gezintiler düzenliyor. Tecrübeli binici olmanıza da gerek yok.

Sıradışı bir golf

UNESCO tescilli bir milli park olan Kapadokya’nın son sürprizi de Cross Golf. Golfun oynanmaya başlamasından 500 yıl geçmesine rağmen dünyada benzeri olmayan ‘çevreci’ bir golf türü de birkaç yıldır bölgede oynanıyor. Farklı yüzey şekillerinden yararlanan Cross Golf’te peribacalarına zarar verilmemesi için oynanan alan korunan bölgelerin dışında kurulmuş. Parkurun üzerinde yeşillendirmeye ya da müdahaleye de gerek duyulmuyor.

Klasik golf sopaları, golf topu ve temel golf kuralları ile oynanıyor. En belirgin farkı hedefin bir delik yerine küçük bir kale olması. Bu kalenin isabet ettirilebilecek kadar büyük olması ve oyuncunun normal golfe göre daha çok risk alabilmesi, Cross Golf’ün kısa zamanda meraklıların ilgisini çekmesini ve turnuvaların gelenekselleşmesini sağladı.

Kızıl Vadi geleneği

Gün batarken Kızıl Vadi’de günbatımını seyretmek bir gelenektir. Kızıl Vadi’nin kıvrımları arasında kimisi yürürken kimisi güneşi bir bardak şarapla uğurlar. Bu coğrafya verimliliği sayesinde eskiden beri bağcılık için uygun olmuş, birçok köyde üzüm üreticiliği devam ediyor.

Mağarada tatil

Bölgenin en çarpıcı otellerinden Museum Hotel’in Sultan suitinde bir mağarada bulmayı ummayacağınız her şey var. Kubbeli taş bir oda, sultanın gökyüzü penceresi, özel mağara şaraphane, manzaralı bir sedir, nargile, 18. yüzyıl Konya halısı, duvara asılı bir Osmanlı elbisesi, eski bir minber… HD televizyon, mini bar, çay ve kahve ısıtıcısı, wifi ve jakuzi… Hepsi 95 metrekarelik bu mağarada! Otelde, Osmanlı, Selçuklu, Roma ve Hitit dönemlerini kapsayan geniş bir antika koleksiyonu var.

Herbirinin hikâyesi olan Nevşehir Müzesi’ne kayıtlı bu eski eserlerin koleksiyonunu yapan otelin sahibi Ömer Tosun, on küsur yıl öncesini hatırlıyor: “İstanbul’a gelen kaliteli turistleri bu bölgeye helikopterle gönderirdik, kalacakları doğru dürüst bir yer de yoktu. Böylece elimdeki harabe ve yıkıntılardan bir otel yaratma fikri doğdu. Önce bir tekstil ve halı müzesi gibi olsun dedim, halıları serdim yakışmadı, sonra koleksiyonumun en iyi parçalarını koymaya karar verdim.”

Müze otelin, Avanos, Göreme, Güvercinlik Vadisi ve Kızıl Vadi’yi kuşbakışı gören terası Beyaz Vadi’ye uzanıyor. Vadide yürüyüşle bir saat on dakika içinde Göreme’ye varılıyor. Vadilerden, kanyonlardan, dere yollarından, suyun açtığı köprülerden, bağlardan, tarlalardan geçip, yeryüzünün en özel coğrafyalarından birinde kaybolmanın kayıtsızlığı içinde olabilirsiniz.

Ürgüp’e 11 km mesafede, Kapadokya’nın en bakir köylerinden Ayvalı’da (Aravan), terk edilmiş kaya yerleşimleriyle dolu bir vadinin içindeki Gamirasu Cave Hotel de kaydadeğer bir konaklama seçeneği. Restore edilmiş bir Bizans manastırında, muhteşem bahçesi, geceleri büyülü bir havaya bürünen terası, konuksever servisi ve geniş, otantik kaya odalarıyla, gözlerden uzak olmayı isteyenleri ağırlıyor.

Fantastik bir oyun parkı
Kapadokya’nın çok gezilmeyen ancak kaçırılmaması gerekli bir başka bölgesi de, Ürgüp’e bir saatlik mesafedeki Ihlara Vadisi’nin sağ ayağının eteğinde, kayaya oyulmuş Selime Katedrali, bölgenin en büyük manastırı. Tüf kayaların arasındaki dar geçitleri, tünelleri ve yumuşak kıvrımlı kaya formasyonlarıyla, burası adeta fantastik ve sürprizlerle dolu bir oyun parkı. Katedrali Ihlara Vadisi’nin girişindeki Selime köyündeki Mustafa Çevik’le gezin.

Küçük ve temiz bir pansiyon da işleten, canayakın Çevik ailesinin halı dükkanındaki Taşpınar, Niğde, Aksaray ve Melendiz halılara göz atın. Buraya gelmişken Ihlara Vadisi’ni de kaçırmayın. 25 km’lik vadinin 16 km’si yürünse de en hoş parkur Belisırma ve Selime köyleri arasındaki 6 km. 400 basamakla indiğiniz Ihlara’dan Belisırma’ya doğru, kanyonun doğasını daha iyi hissediyorsunuz. Melendiz Çayı’nın iki yanındaki kiliselere ulaşmak zor değil ve her biri diğerinden daha ilginç. Ağaçaltı, Kokar, Sümbüllü, Yılanlı ve Pirenliseki kiliseleri görmeye değer. Çayın kıyısındaki restoranlardan birinde yemek molası verin.

SEYAHAT PLANLAMA
Bölgenin köklü acentelerinden Argeus, araç kiralama, konaklama, uçak rezervasyonları, havaalanı shuttle’ı, rehber temin etme gibi servisler veriyor.

LEZZET MOLASI
Ürgüp’teki Ziggy’s Cafe’de sarımsak soslu Ziggy patates, pastırmalı makarna, kabak çekirdekli sosu ile özel Ziggy bonfile, gizemli tatlı Ziggy denemeye değer.

KAÇIRMAYIN

Kapadokya’yı karlar altındayken gezin.

Kubbeli Kilise’den Soğanlı’ya yürüyün.

Sinasos köy kahvesinde oturun.

Sütte kavrulan meşhur kabak çekirdeğini çıtlatın.

Avanos’ta tarihi Alaattin Hamamı’nda yıkanın.

Hacı Bektaş-ı Veli Dergâhı’nın dünyasını bir bilenden dinleyin.

Kapadokya Fotoğrafları

Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya
Kapadokya

Kaynak: Beril Şen / Raillife

Bu yazımızı okuyan 1.543. takipçimizsiniz.

Hidayet Akçay

1985 Konya Ereğli doğumlu. ilk ve Orta öğrenimini Konya da Lise öğrenimi Darende de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda Yönetici olarak görev yapmakta. Çeşitli dergi ve haber sitelerinde Turizm alanı ile alakalı yazıları yayınlanmıştır. Hobileri Seyehat ve spor. İngilizce, Arapça ve İspanyolca bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.