Kanadalı Avcılar

Dünyanın ılıman ve sıcak bölgelerinde yaşayanlar için Kuzey Kutup bölgesi misafir kabul etmeyen, dondurucu soğuklara sahip, buzullarla kaplı yabani bir bölgedir. Bölgenin yerli Inuitleri içinse burası ev, yüzyıllardır yaşadıkları göz alıcı bir yerdir. Bu çetin bölgenin üstesinden hayranlık uyandırıcı bir şekilde gelen ve av kültürlerini geliştiren Inuitlerin avladıkları ren geyiği, fok balığı, mors gibi hayvanlar yalnızca yiyecek ihtiyacını değil, kürk giysi ve diğer basit ihtiyaçlarını da karşılar.

Kışın karlarla kaplı bu bölgede köpeklerin çektiği kızaklar ve hayvan derisiyle kaplı teknelerle seyahat ederken yaz mevsiminde umiaq adı verilen salları kullanırlar. Kuzey Kutup bölgesinin farklı bölgelerinde yaşayan Inuitler kendilerine has mevsimsel avcılık ve toplayıcılık döngülerine sahiptir.

Kuzey Kanada’da yaklaşık 40 bin Inuit yaşıyor. Avcılık onlar için hâlâ önemli olsa da bu giderek unutulan bir gelenek. Yaşlı Inuitlerin çoğu fok balığı ve ren geyiği etiyle hazırlanan geleneksel yemekleri tercih ediyor ve başarılı bir avda toplanan yiyecekleri paylaşma âdetini sürdürüyorlar. Ne yazık ki Inuit dili (Inuktitut) artık çok daha az konuşuluyor ve yerini Kanada’nın en yaygın dili olan İngilizceye kaptırıyor. Inuitler tarihleri boyunca yaşadıkları iklimde birçok zorlukla karşılaşmış. Onlar için donmuş deniz bir buz tabakasından çok daha fazlası. Bir otoyol işlevi görüyor; işe gider gibi avlanmaya giderken ve seyahat ederken kullanıyorlar.

İklim değişikliğiyle baş edip çeşitli yöntemlerine uyum sağlayan Inuitler hayatta kalmanın sırrını öğrenmiş gibi görünüyor.

Kaynak: Skylife – Bryan & Cherry Alexander

Bu yazımızı okuyan 1.221. takipçimizsiniz.

Hidayet Akçay

1985 Konya Ereğli doğumlu. ilk ve Orta öğrenimini Konya da Lise öğrenimi Darende de tamamladı. Anadolu Üniversitesi Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri bölümü mezunu. Özel bir eğitim kurumunda Yönetici olarak görev yapmakta. Çeşitli dergi ve haber sitelerinde Turizm alanı ile alakalı yazıları yayınlanmıştır. Hobileri Seyehat ve spor. İngilizce, Arapça ve İspanyolca bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir