Kadir Gecesi

Kuran’da ‘Bin aydan daha hayırIı oIduğu söylenen Kadir Gecesi Kura-ı Kerim’İn indirilmeye başladığı gece olarak biliniyor. Hem önemli ayetlerde ve hem de Hadis-i Şeriflerde sözü geçen Kadir Gecesi Ramazan Ayı’nın 27. gecesi idrak edilecek, Kadir Gecesi’nde kılınacak namazların çok değerli olduğu ve tüm duaların kabul olacağı Kuran-ı Kerim’de yer almıştır.

KADİR GECESİ’NİN ÖNEMİ NEDİR?

Kadir Gecesi İslam dininde Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı , “sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği kutlu gece” olarak bi,liniyor. BU gece “Kadir Suresi”nde şu şekilde anlatılıyor: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik. Kadir Gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rab’lerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

KADİR GECESİ’NDE HANGİ DUALAR EDİLİR?

Müslümanlar için çok önemli bu gecede inananlar mümkün mertebe, imkânları ölçüsünde Kadir Gecesini değerlendirmeye çalışırlar. Uyku ve dinlenmeyle geçirmemeye gayret ederler. Çünkü bu gecede herbir Kur’ân harfine otuz bin sevap verilmektedir. Diğer ibadetlerin sevabı da o oranda artış göstermektedir.

İslamiyet tarihinin en önemli gecelerinden biri olarak kabul edilen Kadir Gecesi’nin tüm ülkemize sağlık, barış ve huzur getirmesi diliyor ve bu gece için söylenen en güzel sözleri sizlerle paylaşıyoruz.

Kadir Gecesini değerlendirmek ve o vaktin feyiz ve bereketinden yararlanmak için namaz kılınır, Kuran okunur, Kuran tefsirleri mütâlâa edilir. Zikredilir, salavat-ı şerife getirilir. Dualar edilir. Fakir ve kimsesizler doyurulur, bol bol sadaka verilir.

“Kim inanarak, sevabını ancak Allah’tan bekleyerek Kadir Gecesinde kıyam üzere olursa (uyanık kalıp ihya ederse) geçmiş günahları affedilir.” (Buhari, Siyam: 71, İbni Mâce, Dua)

TÖVBE GECESİ

Bu gecede eylemlerimizin Kuran’a uygun olup olmadığının muhasebesini yapmalı, varsa eksiklerimizi gidermeli ve bu geceyi yeni bir hayatın başlangıcı saymalıyız.

Dargınlık, kırgınlık, kin ve nefretin yerine sevgiyi, saygıyı, hoşgörüyü, dostluk ve kardeşliği hakim kılmalıyız. Yoksul, öksüz ve muhtaçların mağduriyetlerini gidermeye çalışmak, onların kırık kalplerini onarmalı, ellerinden tutup topluma kazandırmak gerekir. Bu gecede yapmamız gereken iş, Kuran-ı Kerim üzerinde yoğunlaşmak ve kendimizle hesaplaşmaktır.

DARGINLIKLAR BİTMELİ

Yine bu kutsal gecede geçmişte yaşanmış dargınlıklar bitirilmeli ve sevgi, saygı ve anlayış çerçevesinde hreket edilmelidir.

İnsanlık değerlerinin sık sık deforme edildiği, düşünce ve niyetlerin bulandırıldığı, dostlukların çıkar ve menfaate endekslendiği, vicdanlarda bütün insanlığı kucaklaşacak umumi merhamet duygularının zayıfladığı, fertlerin çözülmeye ve mutsuzluğa doğru sürüklendiği günümüzde kalpleri iman esası üzerine sabitlemek, niyetleri salih amellere yönlendirmek ve ahlaki, sevgi güler yüz, anlayış ve kardeşlikle bütünleştirmek önem arzetmektedir. Bu gece dargınlıklar, kırgınlıklar, kin ve nefret sona ermeli, sevgi, saygı, hoşgörü, dostluk ve kardeşlik öne çıkmalıdır.

KADİR GECESİ’NDE HANGİ İBADETLER YAPILMALI?

– Kuran–ı Kerim okunmalı ve dinlenmeli; uygun mekanlarda Kuran ziyafetleri düzenlenmelidir.
– Yine bu gece 5 vakit namaz kılınmalıdır
– Peygamber Efendimizi anmalı ve doğruluğu üzerine düşünceler geliştirmeliyiz.
– Nereden geldim, nereye gidiyorum ben kimim, , Allah’ın benden istekleri nelerdir?” gibi konular üzerinde düşünülmelidir
– Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.

ANLAMLI KADİR GECESİ MESAJLARI NASIl OLMALI?

– Borçlarımızdan, ceza ve günahlarımızdan kurtulmak için bu gece dua edelim Allah affeden ve bağışlayandır, unutmayalım. Dualarımızın kabul olmasını dilemeliyiz. Sevdiklerimiz ve dünyayı güzelleştiren her şey için iyi dileklerde bulunmalıyız.

Biz de Kandil Gecesi’nin tüm İslam alemine hayırlı olmasını dileriz.

Bu yazımızı okuyan 1.767. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir