Japonların eğitimde diğer ülkelere fark atmasını sağlayan 10 özellik

Japon denilince aklımıza zeka, sağlık, nezaket ve mutluluk geliyor. Peki bu millet dünyadaki diğer tüm ülkelerinden neden bu kadar farklı? Cevabı inanılmaz derecede iyi bir eğitim sistemi desek ne dersiniz? İşte Japonların tüm dünyaya fark atan eğitim sisteminin özellikleri.

1. Japon öğrenciler 4.sınıfa (10 yaşına) gelmeden sınav olmuyorlar. Çocuklara; insanlara, doğaya ve hayvanlara saygılı olmaları öğretiliyor.

2. Dünyadaki birçok okul Eylül veya Ekim ayında başlarken, Japonya’da akademik yıl 1 Nisan’da başlıyor.

3. Çoğu Japon okulunda hademe bulunmuyor. Temizliği öğrenciler yapıyor.

4. Öğrenciler için öğle yemeği sadece nitelikli şefler tarafından hazırlanmıyor aynı zamanda sağlık profesyonelleri tarafından da hazırlanıyor. Öğrenciler ve öğretmenler yemeklerini sınıfta beraber yiyorlar.

5. İyi bir liseye girmek için öğrenciler okul sonrası atölyeye kalıyorlar.

6. Öğrenciler, ayrıca hat ve şiir sanatını öğreniyorlar.

7. Üniforma politikası, öğrenciler arasındaki sosyal engelleri kaldırmak için tasarlanmış.

8. Japonya’da okul devamlılık oranı yaklaşık% 99.99.

9. Liseyi bitirdikten sonra japon öğrenciler geleceklerini belirleyen çok önemli bir sınava giriyorlar. rekabet çok güçlü. Öğrencilerin %76’sı mezun olduktan sonra okul hayatına devam edebiliyor.

10. Bu ülkede, üniversite bir insanın hayatının en güzel yılları olarak kabul ediliyor. Japonlar bu dönemi ‘iş öncesi’ tatil zamanı olarak görüyor.

Kaynak: NeoTempo – Demet Kars

Bu yazımızı okuyan 566. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir