İzlanda’nın İnsansı Elektrik Direkleri

İzlanda, Nefes kesen doğa harikaları ve devasa fiyortlarıyla devler diyarı olarak da anılan pek de hoş göründüğü söylenemeyen ama mutlak gereksinimlerimizden olan elektrik direklerine doğa dostu bir çözüm arayışındaydı. İzlanda’nın imdadına Amerikalı tasarım firması Choi + Shine Architects yetişti. Firma, İzlanda için insan formunda elektrik direkleri tasarladı. Projenin adı da yine devlerin diyarı anlamına gelen “Land of Giants” kondu. 2008’de tamamlanan proje aldığı ödüllerden sonra hala konuşuluyor ve büyük takdir toplamaya devam ediyor.

Firmanın mimarlarından Thomas Shine “İhtiyacımız olan elektrik direkleri, rüzgar türbinleri gibi şeyleri doğanın içine yerleştirmek durumundaysak onları görülmeye değer kılmalıyız.” şeklinde açıklıyor projenin arkasındaki fikri.

Direkler, geri dönüştürülebilir malzemelerden yapılmış ve maliyetleri “geleneksel” elektrik direklerinden daha az. Farklı hat yükseklikleri sorunu ise yine bir tasarımla çözülüyor: Farklı kısımların bir araya gelmesiyle oluşturulan direkler, parçalı tasarımı sayesinde “çömelen”, “tırmanan” veya “yürüyen” devler olarak karşımıza çıkabiliyor.

Elektrik Direği Fotoğrafları

Elektrik Direkleri – İzlanda
Elektrik Direkleri – İzlanda
Elektrik Direkleri – İzlanda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Elektrik Direkleri – İzlanda

Kaynak: dezeen.com

Bu yazımızı okuyan 2.625. takipçimizsiniz.

_Rafet Emre Yaylacı_

1991 Konya doğumlu. İlk, orta ve lise eğitimini Konya'da tamamladı. Lisans eğitimini Selçuk Üniversitesi Çevre Mühendisliğinde tamamladı. Hobileri seyahat, spor, tiyatro ve Türk tarihidir. Beşiktaş taraftarıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir