İşte En Güvenli Otomobiller

ABD Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü, (IIHS) 2010 yılı modeller arasında en güvenli otomobilleri belirledi.  IIHS’ü tarafından yapılan açıklamada, Ford, Subaru ve Volkswagen marka otomobillerin büyük bölümünü oluşturduğu, 19’u otomobil ve 8’i spor araç olmak üzere 27 en güvenli araç sıralamasında ilk sıralarda yer aldı.

Açıklamada, ABD’de bağımsız, kar gütmeyen bilimsel ve eğitici bir kuruluş olan IIHS’nin en güvenli araç kıstaslarını katılaştırması nedeniyle sıralamaya giren araç sayısında geçen yıla göre azalma yaşandığı belirtildi. Yapılan açıklamada, ödüllerin otomobillerde motorların bir çarpışma sırasında ön ve yanlardan sağlanan destek ile en iyi şekilde korunması ve elektronik stabilite kontrolleri (ESC) göz önüne alınarak belirlendiği kaydedildi.

 

ABD Otoyol Güvenliği için Sigorta Enstitüsü tarafından 2010 yılı otomobil modelleri arasında çeşitli segmentlerde en güvenli otomobil seçilen 27 araç şöyle sıralandı: Büyük Otomobiller:  Buick LaCrosse , Ford Taurus, Lincoln MKS, Volvo S80  Orta Büyüklükte Araçlar: Audi A3, Chevrolet Malibu (2009 Ekim ayından sonra üretilenler), Chrysler Sebring (4 kapılı ve ESC opsiyonlu), Dodge Avenger, Mercedes C Class, Subaru Legacy, Subaru Outback, Volkswagen Jetta (4-door), Volkswagen Passat (4-door), Volvo C30
 Küçük Otomobiller:  Honda Civic (4 kapılı ve ESC opsiyonlu), Kia Soul, Nissan Cube, Subaru Impreza (WRX dışında), Volkswagen Golf (4 kapılı) Orta Büyüklükte SUV: Dodge Journey, Subaru Tribeca, Volvo XC60, Volvo XC90 Küçük SUV: Honda Element, Jeep Patriot, Subaru Forester, Volkswagen Tiguan
Bu yazımızı okuyan 1.038. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir