İstanbul’da Kaliteli Soğuk Kahve İçebileceğiniz 10 Mekan

Havalar bir ısınıyor bir serinliyor. Tam esmiyor derken yağmur yiyip kendimize geliyoruz sonrasında yine kavruluyoruz. Öyle ya da böyle, yaz zamanı soğuk kahve zamanı ve bunu herkes biliyor.

Hürriyet de soğuk kahveyi nerede layıkı ile içebiliriz diye düşünmüş ve yolu tabii ki üçüncü dalga kahvecilere düşmüş, bir de liste derlemiş;

“Kahve tüketimi de her yıl düzenli olarak artıyor, özellikle gençler üçüncü nesil kahvecilerden çıkmıyor. Neredeyse her mahallede bir kahve zinciri var artık. Yaz sıcakları bastırdı diye elimizdeki fincanı usulca bir kenara bırakacak değiliz. ‘Kafeinman’lar için, özenle seçilmiş kahve çekirdekleri, birbirinden farklı demleme yöntemleriyle soğuk kahvenin en iyi adreslerini seçtik.”

Listede MOC, Petra, Kronotrop, Coffee Sapiens, Cup of Joy gibi sevdiğimiz üçüncü dalga kahveciler var. Listenin jürisinde ise Mehmet Yaşin gibi bilinen gurme isimler bulunmakta.

MOC için şöyle diyorlar;

“Farklı üretici ülkelerden getirilen 12 ayrı kahve çekirdeğini kullanarak 50’den fazla kahve hazırlıyorlar. Saffet Emre Tonguç, 20 saat soğuk demlemeyle yapılan cold brew ve buzlu latte’sinin tutkunu. Kahvenizi yudumlarken göz atabileceğiniz bir kitaplığı da var. İstanbul’da beş, İzmir ve Bursa’da birer şubesi mevcut. Cold brew kahve 13 TL.”

Petra;

“Mekânın ferah tasarımı, uzman baristaların hazırladığı kahveler ve taze tatlılar… Günün en sıcak saatleri olan 15.30 – 17.30 arasında soğuk kahveleri yüzde 20 indirimli olarak alabilirsiniz. İstanbul’da üç şubesi daha var. Frappe 13 TL.”

Kronotrop;

“Hasat dönemlerine göre dünyanın dört bir tarafından getirdikleri kahve çekirdekleriyle 30’a yakın kahve hazırlıyorlar. Online mağazadan bir litrelik cold brew (soğuk demleme) kahve sipariş edebilirsiniz. Cihangir, Maslak, Ataşehir’de şubeleri var. Japanese kahve 11 TL.”

Coffee Sapiens;

“Lezzeti, özenle seçilmiş 12 farklı kahve çekirdeği, yetenekli baristalar ve yedi ayrı demleme yönteminden geliyor. 35 çeşit kahvenin yapıldığı mekânda bunların 9’u soğuk olarak servis ediliyor. Buzlu cappuccino 12 TL.”

Cup of Joy;

“Altı farklı yöntemle hazırlanan kahveleri, taze tatlıları ve kahvaltısıyla ünlü. Soğuk kahveler arasında en çok tercih edilen buzlu latte’yi ve her yerde bulamayacağınız, Panama’da bir çiftlikten gelen geisha kahveyi mutlaka tadın. Beşiktaş’ta da şubesi var. Buzlu latte 12 TL.”

Bunlar sadece bazı örnekler, listenin tamamı için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynak: coffee.digital

Okunma: 491

Selim İlme

1989 İstanbul Beyoğlu doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi. Tekstil, İnşaat, Gıda ve Elektronik alanında çeşitli sektörlerde Yönetici olarak görev yapmıştır. Hobileri Seyehat, Tarih, Trekking,, Hayvanlar ve Teknolojidir. Evli ve 2 çocuk babası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir