Havacılık Sektöründe Çığır Açan İstanbul Yeni Havalimanı

Türkiye, dünyaya açılan en önemli kapısını 29 Ekim 2018’te açtı.  10,25 Milyar avroluk projeyle hazırlanan İstanbul Yeni Havalimanı, tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşmayı hedefliyor. İstanbul Yeni Havalimanı’na (İYH) gerçekleşecek “büyük göç”ün ardından dev yatırımın dünya havacılık sektörüne yapacağı etkileri yavaş yavaş, aradan biraz zaman geçtikten sonra görmeye başlayacağız. Çünkü yeni havalimanı, dünya havacılığına doğu-batı ve güney-kuzey aksında, gözde transit merkezi olarak ciddi katkılar sunacak.

Türkiye’nin tek kalemde yapılan en büyük altyapı yatırım projesi İstanbul Yeni Havalimanı, 10,25 milyar avro değerinde. Tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşması planlanıyor. Bu rakamın 200 milyona kadar genişlemesi de mümkün, diğer bir ifadeyle İstanbul Yeni Havalimanı’nın büyümesinin önünde hiçbir engel yok!

Dünyada birçok ticari merkezin oluşumunda ve global şirketlerin ana üslerinin belli noktalarda toplanmasında ulaşım imkânlarının, özellikle de havacılığın ciddi etkisi söz konusu. İki kıtayı birbirine bağlayan İstanbul ise benzersiz bir konumda. Buna Türk Hava Yolları’nın dünyada en çok ülkeye uçan havayolu olması da eklenince, yeni havalimanının Türkiye’nin jeopolitiğinde ve dış politikasında önemli etkileri olacağı ortaya çıkıyor.

Dünya havacılık sektörüne yön veren Uluslararası Hava Taşımacıları Birliği’nin (The International Air Transport Association-IATA) mayıs ayında Sydney’deki toplantısında, yeni havalimanına dair yorumları dikkat çekici idi. Değişik oturumlarda genel olarak havacılığın doğuda katlanarak büyüdüğü, hatta batıyla kıyaslandığında şaşırtıcı oranların ortaya çıktığı ve bu trende katkı sağlayacak yeni nesil havalimanlarına ihtiyaç duyulduğu, İstanbul’daki yeni havalimanının da bu ihtiyaçlara cevap vermek üzere en iyi zamanlamayla devreye gireceği vurgulandı.

IATA’nın 74’üncü Genel Kurulu ve ‘Havayolu Taşımacıları Zirvesi’nde, şehir olarak İstanbul’un yeni havalimanıyla daha önemli bir merkez (HUB) hâline gelmesi konusu görüşüldü. İstanbul’un yeni havalimanının yolcu ve uçak trafiğini karşılama anlamında kapasite sorunu olmamasının ve dalgalı uçuş operasyonlarıyla tek merkezden yerkürenin her yönüne topla-dağıt mantığıyla hizmet edecek en ideal noktada bulunmasının altı özellikle çizildi. Ayrıca havayolu şirketlerinin bu özellikler sebebiyle yeni havalimanına daha uzun vadeli bakıp yatırımlarını buna göre planlayabilecekleri, böylece  başta hizmet olmak üzere rekabetin üst düzeye çıkacağı yeni bir HUB’ın doğmak üzere olduğu belirtildi. IATA Başkanı Alexandre de Juniac da bu senenin en önemli havacılık olayı olarak İstanbul Yeni Havalimanı’nı gündemine almıştı. Başkan Juniac, gelişmekte olan bölgelerin kalkınmasına havacılık sektörünün ciddi katkı sunduğunu, mesela Afrika’nın kendi kaynaklarını değerlendirmesine, dünya ile entegre olmasına ve gelişmesine İstanbul Yeni Havalimanı gibi yatırımların çok önemli etkilerde bulunacağını vurguladı.

Peki, dünyadaki birçok HUB artık önemini kaybederken veya daha yavaş büyürken İstanbul ve yeni havalimanı “merkez” olarak havacılık otoritelerini neden heyecanlandırıyor?

Cevapların başında İstanbul’un coğrafi konumu ile birlikte Türk Hava Yolları’nın geniş uçuş ağı geliyor. Küresel taşıyıcının son 15 yıldaki büyüme hızı ve dünyada en fazla ülkeye uçan havayolu unvanıyla eriştiği uçuş ağı önemli bir etken. Bu sayede Türkiye, ekonomisinin kalbi olan İstanbul’u ve coğrafi avantajını verimli kullanmaya başladı.

İstanbul’un coğrafi avantajı, doğası, tarihi, Türk Hava Yolları’nın uçuş ağı ve işletmecilik başarısı, gelişmekte olan Türkiye’nin nüfusu, sanayisi, ekonomik büyüklüğü, iddialı atılımları ve dinamizmi birleştiğinde havacılığın yeni cazibe noktası olacağı gerçeği kendiliğinden ortaya çıkıyor.

Geçen yıl Uluslararası Havalimanları Konseyi (Airports Council International-ACI World) Genel Direktörü Angela Gittens ile İstanbul Yeni Havalimanı şantiyesinde buluşmuştuk. Gittens, gözlemlerini şu sözlerle anlatmıştı: “Yeni havalimanından gerçekten çok etkilendim ve hayatımda ilk defa bu kadar büyük bir havalimanı inşaatı gördüm. Sadece boyutu ve kapsamı açısından değil, proje olarak da üzerinde çok detaylı düşünülmüş, alanında uzman birçok tarafa danışılmış, birçok paydaşla çalışılmış. Sektördeki diğer havalimanlarından farklı olarak neler yapılmalı ya da yapılmamalı odağında sorular üzerinden gidilerek gerekli çıkarımlar yapılmış.”

Havacılık sektörünün en yetkin isimlerinden birinin bu tespitleri fazla söze gerek bırakmıyor. Yeni havalimanı, büyük önem ve değer taşıyan doğu-batı aksının yolcu ve ticari ürün taşımacılığına hem zaman avantajı hem de daha iyi maddi imkânlar sunacak. Kuzey Yarım Küre ile Güney Yarım Küre’yi en iyi şekilde birbirine bağlayacak potansiyeli de ilgili çevrelerin radarında olacak.

Yeni havalimanıyla İstanbul, frekans artışlarına, yeni merkezlere uçuşlara, ilk defa İstanbul’a uçacak seferleri ağırlamaya hazırlanıyor. Çünkü olağanüstü bir güzelliğe ve tarihî değerlere sahip İstanbul’un havacılık sektörüne hizmet anlamında hiçbir sorunu artık bulunmayacak.

Yeni havalimanı hizmete girince, dünyanın en büyük terminali de artık İstanbul’da olacak. Dünyanın tek çatı altında en büyük kapalı mekânı olan terminalin alanı 1,4 milyon metrekare ve yolcular burada kendilerini çok ferah hissedecek. Terminal gidiş katının tavan yüksekliği 28, geliş katınınki ise 44 metre! Gün ışığının içeri süzülmesini sağlayacak 313  kubbenin altındaki bu terminalin mimari detayları, Osmanlı İmparatorluğu döneminin kubbelerine, camilerine ve tarihî eserlere selam gönderiyor.

3. yeni İstanbul havalimanı nerede, nasıl gidilir? 3. Havalimanı ulaşım hatları ücretleri fiyatları

29 Ekim’de ilk etabı açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’na 150 otobüsle 18 hat üzerinden sefer yapılacak. istanbul Yeni Havalimanı’nın açılışı için geri sayımın başlamasıyla, yeni havalimanının ulaşım hatları ve ücretlerinin ne kadar olacağı vatandaşlar tarafından büyük merak konusu.

İstanbul Yeni Havalimanı’na 150 otobüsle 18 hat üzerinden sefer yapılacağının açıklanmasıyla, yeni havalimanının ulaşım hatları ve ücretlerinin ne kadar olacağı vatandaşlar tarafından merakla araştırılıyor. İşte! İstanbul Yeni Havalimanı ulaşım hatları ve ücretleri. Tüm detaylarıyla haberimizde… Bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarından uzaklığına göre şartname gereği 12 ile 30 TL arasında ücret alınacak.İşletmeci 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alamayacak.

En çok aracın konulacağı yer ise 50 kilometrelik Yenikapı-Sirkeci hattı olacak. 11 dakikada bir aracın hareket edeceği hatta 23 araç hizmet verecek.Bu hattın ücreti ise 18 TL olacak. En pahalı ve en uzak hat ise Pendik ilçesinden olacak. Bu hatta ise 5 araçla sefer düzenlenecek. 93 kilometrelik Pendik hattının ücreti ise 30 TL olacak. İstanbul’un 3.Havalimanı yani İstanbul Yeni Havalimanı, Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede olacaktır.

Havaalanı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında 76.5 KM2 alana inşa edilmektedir. 3. Havalimanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın bir alanda inşa edilmektedir. 3. Havalimanı konumu ile en ideal alan olma özelliğini göstermektedir. 3. Köprünün bağlantı noktasında olacak olan ve İstanbul içinden en rahat şekilde ulaşımın sağlanacağı 3. Havaalanı ile Atatürk Havalimanı arasında kuş uçuşu mesafe ise 35 KM ‘dir.

EN PAHALI VE EN UZAK HAT PENDİK İLÇESİNDEN OLACAK

Bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan günde 75 bin yolcu taşıması beklenen otobüs hatlarından uzaklığına göre şartname gereği 12 ile 30 TL arasında ücret alınacak.İşletmeci 6 yaşına kadar olan çocuklardan ise ücret alamayacak. En çok aracın konulacağı yer ise 50 kilometrelik Yenikapı-Sirkeci hattı olacak. 11 dakikada bir aracın hareket edeceği hatta 23 araç hizmet verecek.Bu hattın ücreti ise 18 TL olacak. En pahalı ve en uzak hat ise Pendik ilçesinden olacak. Bu hatta ise 5 araçla sefer düzenlenecek. 93 kilometrelik Pendik hattının ücreti ise 30 TL olacak.

Otobüs hatlarının detayları ise şöyle;

Hat adı-Mesafe(tek yön)-Sefer sıklığı-Yolculuk ücreti-Araç sayısı

1.Beylikdüzü Tüyap-52 km-15 dakika-21 TL-15 araç

2.Otogar-38 km-15 dakika-16 TL-12 araç

3.Bakırköy-44 km-10 dakika-18 TL-19 araç

4.Yenikapı-Sirkeci-50 km-11 dakika-18 TL-23 araç

5.Beşiktaş-43 km-20 dakika-18 TL-13 araç

6.Alibeyköy Cep Otogarı-31 km-30 dakika-16 TL-5 araç

7.Kadıköy-64 km-20 dakika-25 TL-11 araç

8.Pendik-93 km-45 dakika-30 TL-5 araç

9.Hacıosman-40 km-30 dakika-16 TL-4 araç

10.Tepeüstü-91 km-30 dakika-25 TL-7 araç

11.Arnavutköy-22 km-40 dakika-12 TL-3 araç

12.Kemerburgaz-21 km-40 dakika-12 TL-3 araç

13.Sarıyer-40 km-30 dakika-16 TL-5 araç

14.Başakşehir-27 km-30 dakika-14 TL-4 araç

15.Bahçeşehir-40 km-40 dakika-16 TL-4 araç

16.Mahmutbey Metro-36 km-45 dakika-15 TL-3 araç

17.Halkalı-40 km-50 dakika-16 TL-4 araç

18.Mecidiyeköy-37 km-15 dakika-16 TL-10 araç

100 ADETİ EN AZ 46 KOLTUKLU OLACAK

İhaleyi kazanacak olan işletme araçları 25 Ekim’de hazır hale getirecek ve havalimanının açılışının yapılacağı 29 Ekim’de hizmet vermeye başlayacak. Bagajlı lüks taşımacılık yapacak olan otobüslerin 100 adeti solo tip ve en az 46 koltuklu, en fazla 50 adeti en az 35 koltuk kapasiteli olacak.Araçlar İstanbul çalışma şartlarında hizmet verecek.İlk defa sisteme katılırken, araçlar yeni üretilmiş veya trafiğe çıkış tarihi 3 yılı geçmemiş Euro 6 egzoz emisyona sahip araçlar olacak.Sözleşme süresince 5 yaşından büyük araçlarla çalışılmayacak.

KAMERA KAYIT CİHAZI DA OLACAK

Araçlarda kameralar da yer alacak. Şoförün rahatça ulaşabileceği bir yerde çek-bas özellikli acil durum butonu bulunacak ve bu butona basıldığında alarm ve anlık kamera görüntüsü Kontrol Merkezi’ne gönderilecek.Şöfor üstü kameralarda ses kayıt özelliği olacak.Araçlara bütün kameraların görüntülerinin kaydedilmesi için kamera kayıt cihazı da konulacak. En az 30 gün kayıt yapabilecek.Araçlarda ücret toplama sistemi olacak.Her yolcu koltuğunda multimedia(MP3-Tv-Video) özelliklerine sahip dokunmatik özellikli LCD ekran olacak.

İHALEYİ ALAN NASIL ÖDEME YAPACAK

Toplu taşıma yapmak üzere hat kiralama işi ihalesinde tahmin edilen bedel KDV dahil 468 milyon TL olurken ihaleyi alacak firmanın nasıl ödeme yapacağı da ortaya çıktı.Buna göre sözleşme bedelinin tam elektronik bilet karşılığının yüzde 20’lik kısmının parasal tutarı sözleşme imzalandığı tarihi takip eden aydan başlamak üzere 5 aya eşit şekilde bölünerek ödenecek.Yüzde 80’lik kısmı da 120 aya eşit şekilde bölünerek ödenecek.

KURALLARA UYMADIĞINDA YAPTIRIMLAR OLACAK

İhaleyi alacak işletme kurallara uymaması halinde yaptırımlar uygulanacak.Onlardan bazıları ise şöyle;Yolcular tarafından unutulan veya kendisine teslim edilen her türlü eşyanın idareye teslim edilmemesi durumunda taşıyıcıya 200 tam İstanbul kart bedeli(520 TL),şoföre 10 hizmet kalite puanı ceza uygulanacak.Devlet yöneticilerine her hangi bir nedenle hakarette bulunulması,toplu olarak taşımacılığı ve trafiğin aksatılması,durdurulması,taşıt ile birlikte gösteri yapılması,kamu düzenini ve otoritesini sarsacak vb eylemlerde bulunması durumunda işleticinin ruhsatı iptal edilecek.Şoförün ise toplu taşıma aracı kullanım belgesi 30 gün askıya alınacak. Kamu güvenliği,insan sağlığı ve genel ahlaka aykırı davranışlarda bulunulması durumlarda bin tam İstanbul kart bedeli ceza uygulanacak. Şoföre ise 50 hizmet kalite puanı kesintisi yapılacak.

YOLCU İLE KAVGA EDERLERSE CEZA ÖDEYECEKLER

Doktor,polis,belediye zabıtası veya denetim görevlisi raporuyla ya da kamera kaydıyla belgelemek şartıyla,idare personeline,denetim görevlilerine,yolcuya, diğer taşımacılara veya 3.şahıslara fiili saldırıda bulunması,kavgaya karışılması, kişilerin darp edilmesi veya görev yapılmasının engellenmesi durumunda işleticiye 2 bin tam İstanbul kart bedeli(5 bin 200 TL) ceza uygulanacak.Tekrarı durumunda ise 3 bin tam İstanbul kart bedeli(7 bin 800 TL) uygulanacak.Şoförün ise toplu taşıma aracı kullanım belgesi iptal süresiz iptal edilecek.

METRO HATLARI 2019 SONU İTİBARIYLA

Gayrettepe-İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki metronun ise 2019 yılı sonu, 27 kilometreden oluşacak 6 istasyonun olduğu Halkalı-İstanbul Yeni Havalimanı arasındaki metronun ise 2020 yılı sonunda hizmete açılması bekleniyor

3.Havalimanına nasıl gidilir

İstanbul’un 3.Havalimanı yani İstanbul Yeni Havalimanı, Avrupa yakasında Karadeniz kıyısındaki bölgede olacaktır. Havaalanı Tayakadın ve Akpınar köyleri arasında 76.5 KM2 alana inşa edilmektedir. 3. Havalimanı Çatalca, Göktürk Arnavutköy kavşağında ve Terkos Gölü’ne yakın bir alanda inşa edilmektedir. 3. Havalimanı konumu ile en ideal alan olma özelliğini göstermektedir. 3. Köprünün bağlantı noktasında olacak olan ve İstanbul içinden en rahat şekilde ulaşımın sağlanacağı 3. Havaalanı ile Atatürk Havalimanı arasında kuş uçuşu mesafe ise 35 KM ‘dir.

3.Havalimanının yapılacağı alanın yaklaşık olarak % 80’lik kısmı kamuya ait alandır. Geri kalan alanlar ise kamulaştırılacak ve bu şekilde 3. Havalimanı yapımı tamamlanacaktır. Yüksek teknoloji sistemleri ile donatılacak olan 3. Havalimanı 6 pistten oluşacak ve 3.500 hektarlık alanda kurulacaktır. 3.Havalimanına nasıl gidilir sorusu da oldukça merak konularından biridir. Fakat şuan için ulaşımın ta anlamıyla olmadığı bölgeye projenin bitmesi ile birlikte birçok alternatif gidiş yolu açılacaktır.

Taksim ile mesafesi 15 dakika olan 3. havalimanı karayolu taşımacalığında Kuzey Marmara Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü ile bağlantılı olacak. Raylı sistem olarak, Yüksek Hızlı Tren ile havalimanındaki aktarma istasyonunda sonlanacak. Terminal, raylı sistem aracılığı ile Taksim’e bağlanacak. Bu raylı sistem, eski demir yolu hattının güzergâhından geçirilecek. Böylece, toplu taşıma aracılığıyla İstanbul’un tüm bölgelerinden ulaşım sağlanacak.

3.Havalimanı Konumu

İstanbul’un üçüncü havalimanı Karadeniz sahiline Terkos gölüne yakın Arnavutköy-Göktürk-Çatalca kavşağında 7700 ha’lık Akpınar ve Yeniköy mahalleleri arasındaki alanda yapılacak. Alanın yüzde 80’i kamuya ait. Diğer arsalar icin kamulaştırma başladı. Atatürk Havalimanı ile İstanbul’un üçüncü havalimanının arası kuş uçuşu mesafeyle 35 km olacak.Eski kömür ocaklarının bulunduğu alan toprakla doldurulacak.

İşte THY’nin yeni havalimanına taşınma planı Türk Hava Yolları’nın yeni havalimanına taşınma planları netlik kazandı. Buna göre 18 saat içerisinde ekipmanlar, 600 tır ile karadan taşınacak.

İstanbul’da yapımı süren yeni havalimanında ilk fazın yüzde 80’i tamamlanırken, merak edilen en önemli sorulardan biri olan Türk Hava Yolları’nın yeni havalimanına nasıl taşınacağı konusu da netlik kazandı. Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, bayrak taşıyıcı havayolu şirketinin yeni adresine nasıl taşınacağını ilk kez İhlas Haber Ajansı’na açıkladı. 330 uçaktan oluşan geniş filosuyla dünya da 301 noktaya uçarak bu alandaki rekoru elinde bulunduran THY’nin taşınma işlemlerine ilişkin detayları paylaşan Bilal Ekşi, taşınma öncesinde ve sonrasında karadan ve havadan gerçekleştirilecek operasyonların detaylarını sıraladı.

İstanbul Yeni Havalimanı

 

İstanbul Yeni Havalimanı
İstanbul Yeni Havalimanı
İstanbul Yeni Havalimanı

Kaynak: Güntay Şimşek / Skylife

Yavuz Karakuş

1979 İstanbul Üsküdar Doğumlu, O gün bu gündür İstanbul'da ikamet etmekte. İstanbul'da yaşayan değil ,İstanbul'u yaşayanlardan. Küçük yaştan itibaren aileden kaynaklı bir ticaret kervanının içinde büyüdü geleneklere uyarak ticareti devam ettirmekte. Gezmeyi, gezerek keşfetmeyi, spor yapmayı sever. Otomobil tutkunu. Otomotiv dünyasındaki tüm gelişmeleri takip eder ve paylaşır. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir