İslam âleminin en modern camisi

İstanbul Karacaahmet’te yapılan Türkiye’nin en modern camisi Şakirin Camii, cuma namazıyla birlikte ibadete açıldı. Caminin mimarisi gibi açılışı da ilklere sahne oldu. Açılışa ancak davet edilenler katılabildi. Girişler güvenlik kartıyla gerçekleşti. Semiha ve İbrahim Şakir anısına İngiltere’de yaşayan çocukları Gazi, Ghassan ve Gade Şakir tarafından yaptırılan caminin açılışına pek çok ünlü ismin katılımı ile gerçekleştirildi.Yurt dışındaki basında’da geniş yer aldı BBC’de çıkan haber için burayı tıklayın, Fransız Le Monde gazetesinde çıkan haber için burayı ve Camiyi tasarlayan Zeynep Fadıllıoğlu ile yapılan röportajlar için burayı ve burayı tıklayın.

En modern camide ilk Cuma namazı kılındı

Dış mimarisi ile mütevazı, detaylarıyla modern ve iç mimarisiyle de insana huzur veren Şakirin Camii’nin, bundan sonraki eserlere örnek olması bekleniyor. Yine caminin iç dekorasyonunu bir kadının hem de ünlü tasarımcı Zeynep Fadıllıoğlu’nun yapması da yerli ve yabancı medyanın ilgisini çekti. Fadıllıoğlu’na şimdiden altı ülkeden teklif geldi.

Mihrap yuvarlak, minber yaprak

Caminin farklılığı daha ilk bakışta kendini gösteriyor. Karacaahmet Mezarlığı’ndaki asırlık servilerin arasından kubbeden bağımsız iki minare ve farklı bir kubbe tasarımı gözünüze çarpıyor. Eser dışardan sade görünse de detaylar içeride saklı. Mesela iç avluda yer alan küçük bir havuz. Londra’nın ünlü su heykeltıraşçısı William Pye tarafından saydam bir kubbe olarak tasarlanan küçük havuza nereden bakarsanız bakın caminin ve minarelerin görüntüsü düşüyor. Ayrıca müze olarak açılan bölümde müzayede evi Sothebys’den satın alınan dört parça Kâbe örtüsü ile İznik çinisi koleksiyonları ve ailelerinden kalan Türk İslam eserleri sergileniyor.

Mimari proje tasarımını Hüsrev Tayla’nın tasarladığı tek kubbeli caminin iç süslemelerinde Selçuklu ve Osmanlı motifleri var. Yapı, kubbe yüksekliği çok yüksek olmasa da tıpkı selâtin camilerinde olduğu gibi oldukça aydınlık. Taşları Anadolu’nun çeşitli yerlerinden getirilen yapının içerisi dışarıdan da rahatlıkla görülebiliyor. Üç tarafı camlarla kaplı caminin pencereleri Kur’an-ı Kerim sayfaları gibi tasarlanmış.

Klasik camilerden oldukça farklı tasarlanan eserin mihrabı yuvarlak ve şık. Krem renkli minber ise oldukça dikkat çekici. 12 basamağı olan minberin sağ ve sol yanında kainatı temsil eden yapraklar konulmuş. Bu minberin tasarımı ise Marmara Üniversitesi Resim Bölümü Başkanı Tayfun Erdoğmuş’a ait.

Avize tasarımında ise üç sanatçının imzası bulunuyor. Vitray ustası Orhan Koçan cam pleksi ve metallerini oluştururken Nahide Büyükkaymakçı kristalleri yapmış ve ortaya iç içe geçen çok büyük iki daire şeklinde bir avize meydana gelmiş. Dairenin kenarlarına ise su damlalarından oluşan kristaller yerleştirilmiş. Üç halkadan oluşan avizenin üzerinde Allah’ın 99 ismi ve Nur Sûresi yer alıyor.

Hatlar Hüseyin Kutlu’dan…

Topkapı Sarayı’nın kalemkârı Semih İrteş’in nakşettiği kubbenin tavanını hattat Hüseyin Kutlu’nun işçiliğinden çıkan Fatr ve Mülk sûreleri tamamlıyor. Kenarları ise Allah (cc), Muhammed (sas), Hz. Ebubekir, Hz. Ömer, Hz. Osman, Hz Ali, Hasan ve Hüseyin isimlerinden oluşan levhalar süslüyor.

Caminin her yeri pırıl pırıl. Beş yıldızlı otellerinkini andıran abdesthane ve tuvaletler, kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı yerler düşünülmüş. Özel bir şirkete verilen temizlik işleri sayesinde cami sürekli temiz tutulacak ve güvenlik görevlileri tarafından korunacak.

Modern caminin özellikleri

Caminin yapımı dört yıl sürdü.

Şakirin Camii 500 kişilik kapasiteye sahip. 3 bin metrekare zemine kurulan caminin toplam alan büyüklüğü 10.000 metrekare.

İki minareli caminin minare boyu 35 metre.

Caminin tuvalet ve abdesthane kısmında hem bayanlar düşünülmüş hem engelliler.

Caminin dış cephe ve zemin kaplamaları Kayseri taşından yapıldı.

Ana kubbe cepheler, kadınlar mahfili, korkuluk ve revaklardaki şebekeler alüminyum Selçuk dökme ile yapıldı.

Kubbe kaplamasında balık pulu formunda alüminyum kompozit levhalar kullanıldı. Kubbe gece mavi renkte yanıyor.

Ana kubbe iç cephe kaplamaları Kur’an sayfalarının Nur Sûresi satır aralarından tasarlanan desenlerin şeffaf cam üzerine işlenmesiyle oluşturuldu.

İç avlu giriş kapıları, ana kubbe giriş kapısı ve sergi alanı giriş kapısı bronz-ahşap tasarlandı.

Ana kubbe ortası Fatır Sûresi, etrafı ise Mülk Sûresi ile çevrili. Uygulama hattat Hüseyin Kutlu ve nakkaş Semih İrteş’e ait.

Halı rengi devetüyünden esinlenerek natürel bir renkten tasarlandı.

Üç büyük halkadan oluşan avizenin üzerinde Allah’ın (cc) 99 ismi ve Nur Sûresi yer alıyor.

Cami 900m² kapalı, 1000 m² açık otoparka sahip.

Şakirin Camii’nin mimarları

Mimarî proje tasarımı Hüsrev Tayla, mimari proje çizimi Mim Yapı AŞ, iç mimari proje Zeynep Fadıllıoğlu, hattat Hüseyin Kutlu, nakkaş Semih İrteş, mihrap ve minber tasarımcı ressam Prof. Dr. Tayfun Erdoğmuş, cam uygulama-avize-bronz kapı uygulaması Orhan Koçan, taş işleri uygulaması Kadir Akorak, alüminyum Selçuk dökme uygulaması Kaya Kalaycı, avize uygulaması Nahide Büyükkaymakçı, şadırvan tasarımı ve imalatı William Pye, ışık tasarımı Arnold Chan, halı Haskul Halı, abdesthane uygulaması Çanakkale Seramik.

Haber: H. Salih ZENGİN

Bu yazımızı okuyan 1.241. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

2 thoughts on “İslam âleminin en modern camisi

  • 09 Mayıs 2009 tarihinde, saat 15:35
    Permalink

    yapandannve yayınlayandan allah razı olsun çok guzel olmus

  • 11 Mayıs 2009 tarihinde, saat 17:29
    Permalink

    hakikaten çok modern ve şık bir camii yapmışlar. yani İslâm’a Müslümanlara yakışır bir camii. Rabbim burada ibadet eden mü’min kardeşlerimizin sayısını artırsın inşallah…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir