iPhone’un pil ömrünü nasıl uzatırsınız?

iPhone’un pil ömrünü uzatmak mümkün mü? iPhone kullanıcıları Ayarlar’da (Settings) yapacakları bazı ufak düzeltmelerle cihazlarının şarjını uzatabilirler. (Not: Aşağıdaki öneriler iOS 6 işletim sistemine göre verilmiştir.)

1- Geniş ekranlar akıllı telefonların şarjını hızla bitiren en önemli unsur. Bu nedenle iPhone’un ekran parlaklığını azaltın ve otomatik parlaklık seçeneğini tercih edin.

Ayarlar > Parlaklık ve Duvar Kağıdı (istediğiniz seviyeye kadar indirin ve otomatik parlaklık seçeneğini aktif hale getirin)

2- Kullanmadığınız zamanlarda Bluetooth ve Wi-Fi özelliklerini kapatın. Eğer bu özellikler açık olursa, cihazınız sürekli olarak bağlanacak bir cihaz veya kablosuz internet hattı arar.

Ayarlar > Bluetooth

Ayarlar > Wi-Fi

3- Konum servisleri, yaklaşık konumunuzu belirlemek için GPS, Wi-Fi ve baz istasyonu verilerini kullanırlar. Bu da doğal olarak şarj ömrünüzü kısaltır. Eğer ihtiyaç duymuyorsanız konum servislerini tümden kapatmanızı öneririm. Veya isterseniz hangi uygulamaların konum servisini kullanabileceğini seçmeniz de mümkün.

Ayarlar > Gizlilik > Konum servisleri

4- Size gelen e-postaların anında telefonunuza düşmesi oldukça güzel bir özellik ama bu durumda cihazınız devamlı olarak veri gelip gelmediğini kontrol etmek durumunda kalacaktır. Hele de birden fazla e-posta adresiniz varsa işiniz oldukça zor! Eğer yeni verilerin otomatik olarak telefonunuza düşmesini engellerseniz pil ömrünüz hissedilir ölçüde uzayabilir.

Ayarlar > Mail, kişiler, takvimler > Yeni Verileri Al (Kapalı) ve Elle

5- iPhone’unuza otomatik kilit koyun ve otomatik kilitlenme süresini kısa tutun. Böylece cihazınız daha çabuk stand-by moduna girecektir.

Ayarlar > Genel > Otomatik Kilit

6- İşinize yaramayan bildirimleri kapatın. Aksi takdirde cihazınıza yüklediğiniz uygulamalar gün boyu size gereksiz bildirimler gönderecektir.

Ayarlar > Bildirimler > Bildirim merkezi (istemediğiniz uygulamaların üzerine tıklayarak Bildirim Merkezi özelliğini kapatın)

7- Eğer telefon çekmeyen bir yerdeyseniz cihazınızı Uçak Modu’na alın. Aksi takdirde cihazınız devamlı olarak sinyal bulmaya çalışacaktır.

Ayarlar > Uçak Modu

8- iPhone’un kişisel asistanı Siri aslında önemli bir yardımcı ama henüz Türkçe komutları anlamadığından çoğumuz kullanmıyoruz. Bu durumda sevgili Siri’yi kapatmanızda hiç sakınca yok.

Ayarlar > Genel > Siri (Kapalı)

9- Kullanmadığınız uygulamaları kapatmazsanız arka planda çalışmaya devam edebilirler. Bunu önlemek için Home tuşuna iki kez art arda basın, ekranın altında çıkan ikonlardan birisine basılı tutun. İkonların titremeye başladığını göreceksiniz; üzerlerindeki eksi işaretine tıklayarak uygulamaları tamamen sonlandırın.

Akıllı telefonunuzdaki uygulamaları kilitlemek

Akıllı telefonlarımız tüm kişisel verilerimizi sakladığımız bir cihaz haline dönüşmekte, bu durumda cihazın güvenliği de büyük önem kazanıyor. Eğer isterseniz bazı uygulamalara şifre koyup başkalarının kullanmasını engelleyebilirsiniz. Android işletim sistemine sahip mobil cihaz kullanıcıları Smart AppLock uygulamasını kullanabilirler. Smart AppLock ile cihazınızdaki uygulamalara güvenlik girişi veya şifre atayabilirsiniz. Sizin tarafınızdan seçilecek şifre ile söz konusu uygulamalar açılabilir ve o uygulamaların bir başkası tarafından açılmasını engelleyebilirsiniz. Üstelik sadece bir değil, birden fazla şifreleme türü de mevcut. (http://bit.ly/sapplocker)

iOS cihaz sahiplerinin işi biraz daha zor. Buna benzer bir uygulama kullanmak için önce cihazlarını jailbreak yapmalılar. Daha sonra LockDown Pro uygulamasını kullanabilirler. (Jailbreakli cihazların resmi garanti kapsamı dışına çıktığını da hatırlatalım.) Uygulamayı indirdikten sonra isterseniz tüm uygulamalara veya sadece seçtiğiniz birkaç uygulamaya şifre koymanız da mümkün. (http://bit.ly/lockdpro)

Haftanın uygulaması: TouWrist

Ücretsiz olan TouWrist, dünyanın farklı şehirlerinde çekilmiş binlerce panorama fotoğraf paylaşımı yapan bir uygulama. Panorama fotoğraflar ile bir mekânın 360 derecelik görüntülerini izlemek mümkün. Bu uygulama sayesinde hiç gitmediğiniz şehirlerin en gerçekçi görüntülerine ulaşabiliyorsunuz. Henüz Türkçe desteği bulunmayan uygulamada Browse Tours (Turları Dolaş) bölümü altında birçok panoramik görüntüye göz atılabilirsiniz. İsterseniz kendi panoramik görüntülerinizi oluşturup kullanıcıların beğenisine sunabilirsiniz. Bu ilginç uygulamayı özellikle seyahate meraklı kullanıcılar ve turizm sektöründe çalışan şirketler çok sevecektir. Uygulama henüz sadece iOS cihazlarda kullanılabiliyor. Android versiyonu ise çok yakında çıkacak. İndirmek için: http://bit.ly/RPVYGJ

Kaynak: cumartesi

Bu yazımızı okuyan 1.085. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “iPhone’un pil ömrünü nasıl uzatırsınız?

  • 21 Ocak 2013 tarihinde, saat 12:35
    Permalink

    Durumuzumdan anlayıp böyle çözümler ürettiğin için eyvallah kardeş tum dediklerini uyguladım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir