İnsanlık Tarihinde Bir Devrim

İngiliz bilim adamları,iki insanı beyinleriyle iletişime geçirdiler. Southampton Üniversitesi tarafından yapılan deneyde,birbirlerinden kilometre uzakta olan iki insan, beyin dalgaları yardımıyla haberleşti. Uzmanlar,henüz emekleme aşamasında olan bu sistemin,yıllar sonra insanların beyinleriyle konuşabilmesine, birbirlerine mesaj göndermesine veya birbirlerine gördükleri şeyleri aktarmasına olanak sağlayacağını açıkladı.

Araştırmayı yürüten Prof.Christopher James,”En azından iki insanın beyninin birbirleriyle iletişime girebileceğini anladık.yaptığımız iş telepati değil.İnternetin yerini alacak bir gelişme” dedi.
 
Devrim niteliğindeki araştırmada,daha önceki araştırmalarda da kullanılan ve insanın beynindeki elektrik sinyallerini alan eletkrotlar be bilgisayarlar kullanıldı.Birinci denekten sol ve sağ elini kaldırmayı düşünmesi istendi.Ancak fiziksel olarak kişi ellerini kaldırmıyordu.
 
Bilgisayar,denek sol elini düşündüğünde 0,sağ elini düşündüğünde de 1 numarasını ekranına yazmayı başardı.Bundan sonra bu 0 veya 1 bilgileri internet üzerinden,kilometrelerce uzaklıktaki ikinci deneğin bilgisayarına gönderildi.Bu insanın bilgisayarındaki bir ampulde 0 geldiğinde ışığı bir kez,1 geldiğinde de iki kez yakmaya programlıydı.
 
Bu ampulleri izleyen ikinci deneğin beynine,birincisi gibi aynı aktivitilere oluştu.Prof.James,”Şu anda ikinci insanın beyninde,herhangi bir düşünce oluşmadı.Yani beyninde beliren 0 ve 1’lerin anlamını bilmiyordu.Biz bu araştırmada sadee iki insanın beynini ‘birleştirmeyi’ başardık” dedi.Uzmanların ikinci seviyede,ikinci insana bu bilgilerin anlamını da göndermeye çalışacak.

Bu yazımızı okuyan 914. takipçimizsiniz.

İhsan Hulusi Barstugan

1 Mayıs 1989 Ankara doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Marmara Üniversitesi Ekonometri bölümü mezunu. İstanbul'da Özel bir finans kuruluşunun genel merkezinde Crm ve İş geliştirme uzmanı olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Sinema, tenis, basketbol ve trekking yer almaktadır. Kahve tutkunu ve Galatasaray taraftarıdır, İngilizce bilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir