İnsan Ses Duvarını Aşacak mı ?

Avusturyalı rekortmen pilot Felix Baumgartner yolcu uçaklarının olağan irtifasından 4 kat yükseklikte bulunan stratosferden atlayarak tarihte ilk kez ses duvarının insan bedeniyle aşılması rekoruna imza atacak.2010 yılının Aralık ayında gerçekleştirilecek rekor atlayış ile tarihte ilk kez ses duvarının insan bedeni ile aşılması rekoru gerçekleşmiş olacak. Stratosfere çıkarılan özel bir kapsülden atlamayı planlayan Baumgartner, aynı zamanda bu atlayış ile ‘en yüksek insanlı balon uçuşu’, ‘en yüksekten atlayış’, ‘en yüksek serbest düşüş’ alanlarında dünya rekoru kırmayı planlıyor. Proje ile ayrıca hava sahası güvenliğini artıracak yeni araştırma verileri elde edileceği belirtiliyor.

İNSAN BEDENİNİN NASIL TEPKİ VERECEĞİ BİLİNMİYOR

İlginç rekor denemesiyle ilgili düşüncelerini aktaran Felix Baumgartner, “Bu kelimenin tam anlamıyla bilinmeyene atlayış. İnsan bedeninin ses duvarının aşılmasına ne tepki vereceğini kimse tahmin edemiyor” diye konuştu.

Rekortmen pilotun bu göreve hazırlanmak üzere, yüksek irtifa atlayış rekorunun şu anki sahibi emekli ABD Hava Kuvvetleri Albayı Joe Kittinger ile çalışmalar yaptığı belirtildi.

Stratosferde hava direncinin düşük irtifalardakinden daha düşük oluşu, Felix Baumgartner’ın hızla ilerlemesini olanaklı kılacak. Baumgartner, serbest düşüşünün ilk 37 saniyesi içerisinde, yoğunlaşan hava tarafından gitgide yavaşlatılmadan önce ses hızını aşacak. Böyle yoğun şekilde hızlı bir ilerlemeye rağmen vücudunun pozisyonunu korumak ise olağandışı bir başarı olacak.

ZENITH YİNE EN UÇ KOŞULLARA MEYDAN OKUYACAK

Bu son derece tehlikeli görevin ana sponsorlarından biri de İsviçreli saat üreticisi Zenith. Zenith, son birkaç yıldır zor koşullar altında saatlerinin performanslarını deneyerek dünya rekorlarına imza atıyor. Ünlü kutup kaşifi Jean-Louis Etienne ile kutuplarda test edilen Zenith saatleri, şimdi de ses üstü yolculukta denenecek. Stratosferdeki görev, saatin güvenilirliğini sıcaklık, basınç, hız, sürtünme anlamında en uç koşullar altında test etmiş olacak. Atlayış başarılı olursa Zenith dış çevreyle temas
halinde ses duvarını aşan ilk saat üreticisi olacak.

Zenith CEO’su Jean-Frederic Dufour, rekor denemesi ile ilgili açıklamasında, “Öncü ruh, Zenith’i en iyi tanımlayan ifade. Keşfedilmemiş alanlarda çok kereler öncü olduk. Saatlerimiz en büyük maceralardan bazılarına katıldı: Kaşif Roald Amundsen’in Kuzey ve Güney Kutupları’nı keşfi, Mahatma Gandhi’nin Hindistan’ın bağımsızlığı için verdiği barışçı mücadele, Monako Prensi 1. Albert’ın ekoloji biliminin temellerini atması, Louis Bleriot’nun Kanal geçişi, John F. Kennedy’nin politik eylemi, gelmiş geçmiş en iyi futbolculardan Michael Platini’nin başarıları ve Fransız doktor Jean-Louis Etienne’in Kuzey Kutbu’nu tek başına balonla geçişi. Hepsi Zenith’in büyüleyici mekanizmasıyla özdeşleşen ve tarihte önemli yer tutan başarılar” ifadelerini kullandı.

Bu yazımızı okuyan 998. takipçimizsiniz.

Orhan Dinç

1979 Malatya Darende doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Uzun süredir Tekstil ve Perakende sektörün'de yönetici olarak görev yaptı. Profesyonel Freelance Fotoğrafçıdır, Çeşitli Dergi ve haber sitelerinde fotoğrafları yayınlanmakta, Yerel ve Uluslarası yarışmalarda ödül ve dereceleri bulunmaktadır. Hobileri, Fotoğraf, Sosyal Medya ve Seyehat'tir. Evli ve 3 Çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir