İlk “gigapiksel kamera” üretildi

50 bin megapiksellik fotoğraflar çekebilen bu kamera, yeni bir çağın başlangıcı olabilir. Duke Üniversitesi ve Arizona Üniversitesi, dünyanın ilk gigapiksel kamerasını üretti.Araştırmacılara göre tüketicilere 5 sene sonra sunulabilecek olan  kamera, tek cihazda 98 mini kamerayı bir araya getiriyor. Üretilen prototipin çözünürlüğü, 120 derecelik bir alanda insan görüşünden 20/20 daha iyi bir çözünürlük sunuyor.

 Yeni kamera, 50 gigapiksele kadar (50.000 megapiksel) fotoğraflar yakalayabiliyor. Çekilen fotoğraflar o kadar detaylı ki, 1 kilometre uzaktaki 3.8 cm’lik bir nesne bile fotorğafta görülebiliyor. Çekilen fotoğraflar, 120 derece genişliğinde görüntülenebiliyor. Duke Üniversitesinden David Brady, önlerindeki en önemli engelin “yüksek performanslı ve düşük maliyetli mikro-kamera optiklerini ve bileşenlerini geliştirmek” olduğunu söylüyor. Brady, yüksek sayıda piksele sahip görseller için en çok ihtiyaç olan şeylerin optikler değil, düşük güç ve daha küçük entegre devreleri olduğunu söylüyor.

Arizona Üniversitesi’nden Michael Gehm, ortak bir lensin ışığı topladığını ve onu çevreleyen mikrokameralara dağıttığını söylüyor. “Her (mikrokamera) farklı bir görüntüye sahip oluyor ve kendilerine düşen sorunları çözüyorlar. Bazılarını üst üste getiriyoruz ve böylece hiçbir şey kaçırmıyoruz.”

Prototip kameranın boyutu 76x76x51 cm ile biraz büyük olsa da kompakt bileşenlerin gelişmesi ile taşınabilir gigapiksel fotoğrafçılık, yaygınlaşabilecek.

Bu yazımızı okuyan 940. takipçimizsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir