Huzurlarınızda GM’ in büyük beklentilerle piyasaya sürmeyi planladığı modeli: VOLT

volt

Volt Üretim Modeli

2010 yılının sonlarında piyasaya sürülecek olan Chevrolet Volt tamamen yeni nesil bir araç. E-REV (Uzun Menzilli Elektrikli Araç) Volt dünyayı büyük bir değişimin içerisine sokacak.

Chevrolet tasarımcılarımızın fedakarca çalışmaları ve yetenekleri sayesinde bu elektrikli araç çok önemli bir noktaya gelmiştir.

Chevrolet Volt – Dünyada bir ilk

Volt, 16 kWh, “T” şekilli lityum-iyon akü paketi ile otomobil sektörü tarihinde bir elektrikli motoru birincil enerji kaynağı olarak kullanan ilk araç olma özelliğine sahip.

Tam dolu bir Volt ile yalnızca elektrik enerjisi kullanarak 60 km mesafe kat edebilirsiniz ve tam bu noktada menzilin uzatılmasını sağlayan bir motor (benzin veya E85 Etanol ile çalışan) devreye girer ve akünün şarj edilmesi için ek elektrik enerjisi üretir.

Volt’u yalnızca 230 voltluk bir güç çıkışına bağlayarak 3 saatten daha kısa bir sürede tamamen şarj edebilirsiniz.

Volt hakkındaki şu gerçeklere bir göz atın:

  • Yakıt tasarrufu
    Günde 100 km mesafe kat eden bir Volt sürücüsü yılda 2,100 litre benzin tasarrufu yapabilir
  • Para tasarrufu
    Gece boyunca şarj edildiğinde tam bir şarj 1 Euro’dan daha ucuza mal olmaktadır
  • Performans
    Volt 150 beygir gücü ve 161 km/s’lik bir maksimum hıza sahiptir. Elektrik enerjisi çabuk tork sağladığından Volt’un hızlanması son derece hızlıdır ve 0-100 km/s hızlanma değeri yalnızca 8.5 saniyedir.

Aerodinamik tasarım

Binlerce saat süren çalışmalar sonucunda Chevrolet Volt’u olabildiğince aeorodinamik bir hale getirmiş bulunmaktayız. Yuvarlatılmış ön panel, konik köşeler, özel arka spoyler ve eğim verilmiş ön ve arka camlar rüzgar direncini düşürmeye destek olur.

Volt – İç Tasarım

Aracın içine bindiğiniz zaman likit kristal gösterge paneli,dokunmatik araç bilgi ekranı ve USB/Bluetooth bağlantıları gibi özellikler ile Volt Chevrolet’nın en gelişmiş iç tasarımına sahiptir.4 yolcu için geniş oturma alanına sahip Volt’un çok farklı renklerde ve döşeme seçenekleri bulunmaktadır.

Bu yazımızı okuyan 920. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir