Hummer Artık Çinli Oldu!

Satıldı-satılmadı tartışmalarının ardından ABD’nin 101 yıllık otomotiv devi General Motors’un (GM) Hummer araçları nihayet Çin’in oldu. Küresel mali kriz nedeniyle iflasın eşiğine gelen ve devletin iflas koruması altına giren GM, Hummer konusunda son noktayı koydu ve daha önce anlaşmaya vardığı Çin’in çimento karıştırıcı araçları üreten şirketi Sichuan Tengzhong Ağır Sanayi Makine Şirketi’ne Hummer’in üretim hakkını sattı.

 Çin medyasının haberlerine göre, önceki gün iki taraf anlaştı ve nihai imzayı attı. Anlaşmaya Sichuan Tengzhong CEO’su Yang Yi ile Hummer CEO’su Jim Taylor imza koydu. Böylece Çinli şirket, her türlü arazide kullanılabilen taşıt aracı Hummer’a sahip oldu. Bu, Amerikan otomobil sanayinde Çin Halk Cumhuriyeti’ne satılan ilk şirket oluyor. Satış miktarı henüz açıklanmasa da bu miktarın 150 milyon dolar olduğu belirtiliyor. Çinliler daha önce de İngilizler’den MG-Rover’i satın almıştı.

 

 

 

 

 

 

Bu yazımızı okuyan 1.006. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir