Hazan Mevsiminde Gül Koklamak

Biliyorum bu yazıyı okuyacak kişilerin büyük çoğunluğu yeter, bu gül edebiyatı, sıktı artık diyecekler; çünkü nice şair ,edip güle olan ilgisini yazıyla , şiirle yüzlerce yıldır hep dile getirmişler ;ama ben böyle bir dile getirişte bulunmayacağım çünkü ne şairim ne de edip ;ama şunu çok iyi biliyorum ki gülü çok seviyor ve ona muhabbet besliyorum.

Tek derdim ona olan sevgimi, yüreğimdeki o duyguyu yazarak ,yüreğimi hafifletmek başka amacım yok, işte bunun için gülü yazıyoru Hazan mevsiminde gül koklamak dedim ve gülü yazarken giriş cümlemde : yüreğimdeki o duyguyu yazarak yüreğimi hafifletmek istiyorum başka amacım yok diye belirttim. İnsan yüreğini niçin hafifletmek ister? İnsan yüreğini hafifletmek istiyorsa ona acı çektiren ,onu yakan bir şey var demektir.

Evet işte o acıdan dolayıdır ki bu yazının ismi hazan mevsiminde gül koklamak. Zira Ben gülü hiç dalında, kendi mevsiminde koklayamadım. Onun, o cap canlı mis gibi koktuğu o anları onunla yaşayıp onunla olamadım aksine bana hep hazan mevsimi düştü kim bilir belki payıma bu düşüyordu, kader ,nasip buydu belki.

Belki gül benim acı çekerek ,ona hasret duyarak olgunlaşmamı, onun değerini anlamamı istiyordu. Ancak ortada bir gerçek var o da ey gül canım acıyor neden mi diye soruyorsun ,sanki kulaklarımda çınlıyor bu sorun. Tabi nerden bileceksin neden olduğunu; çünkü ben, seni yalnız hazan mevsiminde kokladım. Sana ancak hazan mevsiminde dokunabildim.

 Ancak o zaman sana haykırabildim düşüncelerimi ;ama sen bilmiyorsun çünkü mevsim,hazan mevsimiydi yani senin en sevmediğin ,yapraklarının solup kuruduğu ,kokunun kaybolduğu dikeninin bile batmaz olduğu ,tıpkı benim canım gibi seninde canının acıtıldığı mevsimdi o .

İşte bundan bilmiyorsun ne acılar çektiğimi işte bundan Peki ne mi yapıyorum bu acıyla? Olsun diyorum, kendimi teselli ediyorum. Onun acısı bile tatlı olur diyorum kendime. Sen olmasan da, hazan mevsiminde o mis kokun olmasa da ben sensiz yine seni yaşıyorum.

Zaman zaman Hz. Mevalana’nın sözü aklıma geliyor: ‘‘gül mevsimi geçtiyse gül suyu var’’sözü. Bu sözü rehber edinip gülsuyunu kokluyor, kurutulmuş yapraklarında teselli arıyorum yani yine hazan mevsiminde seni kokluyor sana olan duygularımı haykırıyorum ta ki bu haykırışımı duyup karşılık verene kadar.

Taha Celal Kovalar

Bu yazımızı okuyan 986. takipçimizsiniz.

acizim

1986 Tokat Turhal DOĞUMLUYUM İLK ,ORTA öğrenimimi burada yapıp şu anda uşak üniversitesinde Türkçe Öğretmenliği bölümünde son sınıf öğrencisiyim

One thought on “Hazan Mevsiminde Gül Koklamak

 • 07 Aralık 2009 tarihinde, saat 17:24
  Permalink

  Taha Celal Kovalar aramiza hos geldin bu ilk yazin’ basarilar diliyorum.

  Cok guzel bir yazi olmus gul edebiyatin buyuk bir parcasi’ bulbul ve gul… Divan Siirinden bir beyit paylasmak istedim…

  Eğer bülbül Isen et hara Minnet.
  Gücenip hara o gülzârdan geçilmez

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir