Haydi Şişmanlar! Göreyim Sizi…

Mahallemizde yeni yapılan büyük caminin Urfa’lı, uzun boylu, narin bir müezzini var. Urfa’lıların ekserisinde musiki kabiliyeti vardır; fakat bazıları bu kabiliyetlerini hayırda, bazıları da mâlâyaniyâtta ve günah vesilesi yapmakta kullanır. Ben, mahallemizin büyük camiinin müezzinini, güzel ve tesirli sesiyle Kur’an okuyuşuyla, Urfa’lılığa has müzik kabiliyetini hayırda kullananların bir misali olarak görürüm.

Bu müezzinimiz, az kilolu oluşunun bazı sıkıntılarını yaşadığını, kilo almak için ne tavsiye ettiğimi bana sorduğunda ben cevaben, bu devirde asıl sıkıntıların çok kilolu olmaktan ileri geldiğini, az kilolu olduğu için bundan kurtulmayı istemek değil, haline şükretmesi icap ettiğini söyledim ve kendisinin az kilolu oluşuyla ilgili sıkıntılarının mahiyetini öğrenip bunların pek önemli olmadığını öğrenince de; “- Sen, kilo almayı daha heybetli görünmek için mi istiyorsun?” diyerek mevzuu kapattım, o da bu mevzuu bana tekrar açmadı.

“Fazla kilolarınızdan nasıl kurtulabilirsiniz?” veya bunun benzeri başlıklara medyada ve kitap yayıncılığında çok rastlanması, şişmanlığın sıkıntı kaynağı ve kurtulmak istenilen, birçok hastalığı tetikleyen ve zararlarını tehlikeli şekilde arttıran ve asrımızda kendisinin de bizatihî “hastalık” kabul edilmesi sebebiyledir. Fazla kilolardan kurtulabilmekle ilgili yapılan çeşitli tavsiyeler vardır ve bunlardan ilk hatıra gelen bazıları şunlardır:

1 – Vücuda  alınan kalori ile sarf edilen kalori arasında denge kurmak; böylece sarf edilenden fazlasının vücutta yağ şeklide depolanmasına sebeb olmamak. Ve vücuda alınan kaloriden daha fazlasını sarf etmeğe çalışarak, vücutta yağ halinde depolamayla birikmiş fazla kiloları, depolamanın  aksi bir işlemle azaltmak.

2 – Günlük öğün sayısını altıya çıkarmak, çok aç hale gelip bu açlığı susturmak için çok yemek ve bu şekilde kilo almak yerine, hafif açlıklarda ancak mideyi susturacak kadar  az ve seçilmiş az kalorili şeyler yemek. Akşam yemeğini geç ve ağır şekilde yiyip, ardından uyumamak.

3 – Vücud metabolizmasını hızlandırarak, vücut motorunu çok yakıt sarf eder hale getirmek, vücudda yağ şeklinde depolanmaya fırsat vermemek, depolananları da azaltmak.

4 – Gereksiz fazla alınan karbonhidrat (Unlu, şekerli gıdalar) alımını azaltmak.

5 – Yavaş yiyerek, beyinden doyma sinyali gelinceye kadar, çok yemekten sakınmak.

6 – Düzenli ve programlı egzersiz yapmak.

7 – Bol su içmek.

8 – Dengeli beslenmekle, vücudun ihtiyacı olan besinleri ihtiyaç kadar almak.

9 – Kilo vermenin kas kaybıyla değil, vücuda depolanan  fazla yağların azaltılmasıyla yapılmasına çalışmak, bunun için günde 100 g kadar, çeşitli protein almayı ihmal etmemek.

10 – Stresle fazla yemekten sakınmak için, stresi kontrol altına almağa çalışmak.

11- Beyindeki iştahla ilgili merkezin iyi çalışmasını sağladığı söylenen OMEGA-3 yağ asitlerini gerektiği kadar almak. ,…vd.

Bunlara bir de, “her yemekten sonra kekik suyu içmek” eklenebileceğini, 305 kg vücut ağırlığının yaklaşık %40’ı olan 120 kg’nı her yemekten sonra bir bardak kekik suyu içmekle verdiğini söyleyen kişiyle ilgili ekteki haber gösteriyor (EK).

Ancak, kekik suyunun çok keskin bir tadı olduğundan, içilmesi çok zor gelebilir. Bunun için, herkes sulandırarak ve kendi kilosuyla orantılı miktarda içebilir (mesela 120 kg lık bir şişman, bir fincan kekik suyunu bir bardak olacak kadar sulandırarak içebilir).

Şişmanlıktan kurtulmak isteyenler! İşte size, şimdiye kadar duyduklarınıza ve uyguladıklarınıza ilave edebileceğiniz fazla kilolarınızdan kurtulmak için bir çare daha…

Haydi! Göreyim sizi… Azmedin, gayret edin, fiilî ve kavlî duaları birlikte ve tam yapmağa çalışıp, kurtulun şu fazla kilolarınızdan…

Yoksa siz, ömür boyu o zararlı kilolarınızı taşımaya mecbur ve mahkum musunuz?

Prof.Dr.Mustafa NUTKU

Bu yazımızı okuyan 1.450. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “Haydi Şişmanlar! Göreyim Sizi…

  • 09 Ekim 2009 tarihinde, saat 12:33
    Permalink

    Ucuz ucak bileti tavsiye lutfenwww.tur.travel ve benzeri siteler ariyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir