Hadigari Cumhur

Fragman için burayı. Web Sitesi için burayı. Harun Özakıncı’nın yönettiği ve Harun Özakıncı, Duygu Urak, Serhat Saylan ile Ersin Aycan’ın oynadığı Hadigari Cumhur, 22 Mayıs 2009′da Cine Group dağıtımıyla Metafor Film tarafından vizyona çıkarılıyor. Bodrum yöresinde tek geçim kaynağı olduğu için, zeytinlik ve portakal bahçelerini erkek çocuklarına, bataklık olduğu ve işe yaramadığı içinde deniz kenarlarını kız çocuklarına devrederlerdi. Yörede patlayan turizm, damatların ve kayınbiraderlerin kaderini değiştirdi. Yabancı turizm acenteleri ile anlaşan damatlar, eşlerinin arazilerini beş yıldızlı otellerle donattılar. Kayınbiraderler ise evden bozma pansiyonlarda kaldılar.

Bodrum yöresinde tek geçim kaynağı olduğu için, zeytinlik ve portakal bahçelerini erkek çocuklarına, bataklık olduğu ve işe yaramadığı içinde deniz kenarlarını kız çocuklarına devrederlerdi. Yörede patlayan turizm, damatların ve kayınbiraderlerin kaderini değiştirdi. Yabancı turizm acenteleri ile anlaşan damatlar, eşlerinin arazilerini beş yıldızlı otellerle donattılar. Kayınbiraderler ise evden bozma pansiyonlarda kaldılar.

Milliyet Gazetesinde Yayınlanan Haberi

DONDURMAM Gaymak’ adlı filmin ardından, Muğla’nın ve yöre insanın tanıtımına büyük katkı sağlayacak yeni filmin hazırlıklarına başlandı. ‘HadiGari Cumhur’ adlı film, Metafor Filmcilik tarafından Bodrum’da çekilecek.

Yöre insanını, geleneklerini ve hikayelerini anlatacak olan 90 dakikalık filmin çekimi, Haziran ayında başlayacak, 2 ayda tamamlanacak ve yaklaşık 1 milyon YTL’ye malolacak. Filmin senaryosunu yazan Harun Özakıncı, aynı zamanda yönetmenliği ve başrol oyunculuğunu da yapacak. Filmde, tiyatro oyuncusu Ersin Aycan’ın yanı sıra Bodrum Belediye Başkanı CHP’li Mazlum Ağan ile Bodrum’un renkli simalarından emekli trafik polisi ‘Süslü’ lakaplı Celalettin Oğuztan, Mahmut kaptan, Deli İbram, Fıstıkçı İsmail, Süngerci Aksona Mehmet, Hadigari Bar’ın yöneticisi Hakan Aykan, emekli öğretmen Mehmet Uslu ve 21 Bodrumlu amatör oyuncu da yer alacak.

Film, Bodrum çarşısı, eski pansiyonlar, barlar sokağı, Kara Ada, Bitez Yalısı, Gümbet ve Göltürkbükü sahillerinde çekilecek. Bodrum’da, eskiden değersiz olduğu için deniz kenarındaki arazilerin miras olarak kız çocuklarına, dağlık bölgelerdeki zeytinliklerin ise erkek çocuklarına verilmesi, 1980’li yılların ardından da turizmin gelişmesi ile deniz kenarındaki arsaların değerlenmesi konusunun mizahi bir dille işleneceği filmde, Cumhur isimli karakterin kız kardeşlerinin arazisine konma çabaları ele alınacak.

‘HadiGari Cumhur’un, ‘Bodrum Hakimi’nden sonra yörenin en önemli filmlerinden biri olacağını belirten yönetmen Harun Özakıncı, tanıtımın ise ‘Uyanık Kayınbirader 5 Yıldızlı Enişteye Karşı’ sloganıyla yapılacağını söyledi. Özakıncı, şunları anlattı:

“1980’li yıllardan sonra yörede patlayan turizm, kız çocukları ile evlenen damatların kaderini değiştirdi. İngiliz, İskandinav ve Alman turizm acentaları ile anlaşan damatlar, işe yaramaz diye bırakılan eşlerine ait denize sıfır arazileri beş yıldızlı otellerle donattılar. Kayınbiraderlerin tek varlığı narenciye bahçeleri ve bahçe içindeki evden bozma pansiyonlardı.

 İşte bu pansiyonlardan birini işleten Cumhur ile eniştelerin arasındaki zenginlik fakirlik tartışmasını eğlenceli biçimde konu alan film Bodrum Hakimi’nden sonra Bodrum için çekilecek en önemli proje. Bodrum’un, Bodrumlunun kendisini içinde bulacağı ve Türkiye’ye anlatacağı filmin başarılı olması için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayacağız.”

Bu yazımızı okuyan 1.912. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir