Gürcistan’a Pasaportsuz seyahat Dönemi

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, komşumuz Gürcistan’a 12 Şubat 2011’de gerçekleştirdiği ziyaretin ardından iki ülke arasında pasaportsuz geçişlerin başlatılacağı müjdesini verdi.Şu anda sadece KKTC ve kısmi olarak Suriye ile uygulanan kimlik kartı ile sınır geçişi, Mayıs 2011’de Gürcistan ile yürürlüğe girecek. Bu uygulama kapsamında Sarp Sınır Kapısı’nda ortak bir sistem kuruluyor. Ayrıca iki sınır kapısı daha hizmete açılacak. Söz konusu uygulamanın her iki ülkenin sınır bölgesinde ekonomiye canlılık getirmesi bekleniyor. 

Gelişmeler üzerine bir açıklama yapan Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, çok sayıda Türkün bulunduğu Gürcistan kentlerinden Batum için “Türkiye geliştikçe Batum da gelişiyor” ifadesini kullandı. Türkiye komşu ülke Gürcistan ile ilişkileri sadece ekonomi ve siyasi alanda değil kültürel alanda da geliştirmek istiyor. İki ülkenin kültürel mirasının karşılıklı korunması için Türkiye’deki Gürcü kiliseleri restore edilirken Batum’da bakımsızlıktan yıkılan Aziziye Cami de yeniden inşa edilecek.

Bu yazımızı okuyan 1.097. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir