Güneş İnsanı “Yard.Doç.Dr. Ahmet FİDAN”

Ahmet FİDAN, 1970 yılının bilinmeyen bir ayında Ordu’nun Akkuş ilçesinde doğdu. Küçük yaşlarda ailesiyle birlikte Fatsa’ya yerleşti. İlk ve ortaokulu Fatsa’da tamamladı.

Liseyi Ankara’da, Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünde (1993) tamamladı. Yüksek Lisansını İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İnsan Kaynakları Yönetimi ABD.nda tamamladı. (1996) Doktorasını da 2004 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim alanında “Büyükşehirlerde Kentiçi Ulaşım Hizmetlerinin Entegrasyonu Ve Yönetimi” (İstanbul Metropoliten Alanı İçin Bir Model Önerisi)” konulu teziyle bitirmiştir. (2004)

Malum olduğu üzere, Üniversiteler de yerinden yönetim kuruluşlarıdır. Kendisinin Özgür Üniversite Projesi adlı ayrıntısını herkesten sakladığı prototip bir çalışması bulunmaktadır.


Fidan, 1998 yılında yüksek lisans yaparken aynı zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi İETT İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nde Raif Yetim dönemide Genel Müdür Basın-Yayın Müşaviri olarak görev yapmış, daha sonra askerlik görevini Ordu, Ünye Askerlik Şubesi Başkan Vekili Teğmen olarak tamamlamıştır.

Daha sonra içindeki bilim ve eğitim aşkı sebebiyle 2001 yılı sonunda Öğr.Gör. olarak Balıkesir Üniversitesi’nde göreve başlamıştır. Üniversitedeki göreviyle eş zamanlı olarak 2005-2007 yılları arasında Balıkesir Belediye Başkan Danışmanı olarak ta çalışmıştır.

Fidan halen aynı üniversitede Öğr.Gör. Dr. Unvanıyla Bigadiç MYO da görev yapmaktadır.

Sosyal, Kişisel ve Edebi Hayatıyla Ahmet FİDAN

Bilim, ve aydınlanmaya verdiği önem nedeniyle her birisi ayrı alanda eğitim ve kültüre yönelik bir çok internet sitesinin de sahibidir. (www.bilgiagi.net, Türkiye İnteraktif Köşe Yazarı Gazetesi ve Yazar Portali, www.bilgievreni.com, Türkiye İnteraktif Eğitim ve Kültür Platforumu, www.siyasalforum.net, İ.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi Özerk Forumu, www.sunubank.com, Türkiye Sunu Slayt Bankası, www.kentakademisi.com, Kent Yönetimi ve Kültürü Elektronik Dergisi, www.yerelyonetim.net Yerel Yönetim Portali, www.ahmetfidan.com) Ahmet Fidan Kişisel Resmi Web Sitesi. Ve devamı…

Bu sitelerden sadece kendi kişisel sitesindeki bilgi hacmi bile bir üniversite kadar geniş ve kapsamlıdır. Ve en önemlisi bu sitelerin hiç birinden de hiçbir ekonomik kazancı yoktur.

Kendisinin sözcüklerle dansı, tefekkür derinliği, yaşam çeşitliliği, ona özgü ironi anlayışı, yine kendi diliyle A + (plas) kişiliği, güzel dilimiz Türkçe’ ye olan bağlılığı, fütürolojiye olan aşırı ilgisi, çevre duyarlılığı ve evcil hayvanlara düşkünlüğü ve tabi ki mutfağa ve yemeğe olan özel ilgisi bütün bir yarım yüzyıla yakın ömrüne, yirmi yıllık yazarlık hayatındaki yazılarına yansımıştır.

1989 yılından bu yana yazın ve yazım hayatında olan Fidan’ın yayınlanmış bir çok kitabı, onlarca bilimsel makalesi, binden fazla gazete makalesi bulunmaktadır.

Böylesi renkli kişiliğe sahip Fidan’ın başlıca kitapları ve E Kitapları:
Bizim Duvarlar: (Mizah) Timaş Yayınları (1996 yılında Türkiye’de en çok satanlarda ilk 7. Sıraya çıkmıştır.
Dinamik (Şiir) Mars Yayınları
Belediyelerde İnsan Kanakları Yönetimi: Y. Lisans Tezi
İkibinli Yıllarda Yerel Yönetimler ve Şehiriçi Ulaşım Mars Yayınları
Büyükşehirlerde Kentiçi Ulaşım Hizmetlerinin Entegrasoyonu ve Yönetimi İstanbul İçin Model Önerisi (Doktora Tezi)

E Kitapları:

Eyupsultan Şehri ve Estetik Yapısı
Hayek ve Liberalizm
Bilgi Toplumu Sürecinde Şehirlerin Evrimi
Belediyelerde Kendine Gelme ve Tasarruf Stratejileri

Konferansları:
Bir çok ilde kamu kurum ve kuruluşlarında veya halka açık başta etkili iletişim, başarı motivasyon ve Resmi Yazışma Kuralları vb. konuda onlarca konferans vermiştir.
Bu konuda ayrıntılar listesi kendine ait kişisel resmi web sitesinde bulunmaktadır.

Projeleri:
Yerel Halkoylaması, Dijital Ortamda Halk Katılımı ve Halk Katılım Kartı Projesi İstanbul 1996. Proje 1999 yılında e-kitap olarak yayınlanmıştır. http://www.ekitapyayin.com (Erişim Tarihi 12.01.2004)
Belediyelerde Atık Değerlendirme Yöntem Ve Teknikleri / Katı Atıkların Ayrışmış Olarak Toplanması / İstanbul 1996 Proje 1999 yılında e-kitap olarak yayınlanmıştır. http://www.ekitapyayin.com (Erişim Tarihi 12.01.2004)
Balıkesir Kentiçi Ulaşım Revizyonu ve Kentiçi Ulaşım Ana / Master Planının hazırlanması. Balıkesir 2004-2005 Proje koordinatörlüğü)
Dijital Demokrasi / Elektronik Ortamda Yerel Referandum / Şişli Belediyesi’ne hazırlanmıştır.

Raporları:
İstanbul Kentiçi Ulaşım Hizmetlerinin Özelleştirilmesi / İETT Genel Müdürlüğü İçin İstanbul 1998. / (Yayınlanmamış Rapor)
İstanbul Kentiçi Ulaşımına Bölgesel Bakış / İETT Genel Müdürlüğü İçin İstanbul 1998. (Yayınlanmamış Rapor)
Örgütlerde İnsan Gücü Yönetimi / Kara Kuvvetleri Komutanlığı Konya Personel Okul Komutanlığı için. Konya 1999. (Yayınlanmamış Rapor)
Balıkesir Kentiçi Ulaşım Ana/Master Planı Raporu / Balıkesir 2005

Yerel Yönetimlerde kaynak kullanımı konusundaki makale yarışmasında 2000 yılında Türkiye ikinciliği ödülü almıştır.

1970 doğumlu Dr. Ahmet FİDAN Ordu Fatsa’lıdır. Kendini bilim ve eğitim ve aydınlanmaya adamış vakıf insan olmayı kendine misyon edinmiştir.

Daha bir çok eseri ve onlarca çalışması ve projesi olan Fidan hakkında kendisine ait olan kişisel resmi web sitesi’nden (www.ahmetfidan.com özgeçmiş menüsünden) elde edilebilir.

Hobi olarak ta Hüsnü Hat yapmakta, muhtelif zamanlarda hat dersleri vermiştir. 5.000 cilde yakın kütüphaneye sahiptir.

Fidan halen Balıkesir’de yaşamakta ve 3 Çocuk Sahibidir.

Bu yazımızı okuyan 1.770. takipçimizsiniz.

aysungul

1977 Trabzon DOGUMLUYUM/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir