Gül ve Gönül Medeniyeti

Asırlar boyunca Osmanlı coğrafyasını etkileyen ve talebeler yetiştiren Somuncu Baba ile yüzyılımızın mutasavvıf ve divan şairlerinden Es-Seyyid Osman Hulusi Efendi, İstanbul, Bursa ve Malatya’nın Darende ilçesinde gerçekleştirilecek sempozyumlarla anılacak. Aralarında İngiltere, Pakistan, Bosna Hersek, Azerbaycan, Özbekistan, Mısır ve ülkemizdeki çeşitli üniversitelerde görev yapan ilim adamları, Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’yle alakalı hazırladıkları akademik çalışmalarını kamuoyu ile paylaşacak. ‘Gül ve Gönül Medeniyeti’ başlığı altında gerçekleştirilecek sempozyumlarda tarihten günümüze önemli şahsiyetlerin hayatlarından kesitler dile getirilecek. Genel Merkezimiz tarafından tertiplenecek sempozyumlarda ilim adamlarının sunacağı toplantılarla farklı şehirlerde kültürel bir etkileşim sağlanması planlanmaktadır.

“Fatih Sultan Mehmed’i yetiştiren Akşemseddin’i Hacı Bayramı Veli, onu da Somuncu Baba adıyla bilinen Şeyh Hamid-i Veli Hazretleri yetiştirmiştir. Çağ açıp kapatan tarihi fethin manevi mimarlarından birisi de Somuncu Baba’dır. Yazdığı şiirleri ve muhteşem divanı ve tasavvufi yönü ile gönülleri fetheden isimlerden birisi de 1990 yılında vefat eden Osman Hulusi Efendi’dir. Peygamberimizin neslinden gelmesinin yanı sıra Somuncu Baba’nın torunu olan Hulusi Efendi, hayatında insanlığa hizmeti şiar edinmiş, eğitim, sağlık ve sosyal alanda toplumumuza önemli çalışmalar kazandırmış, her geçen gün yükselen bir gönül medeniyetini kurmuştur”

Somuncu Baba ve Hulusi Efendi’nin hoşgörü çağrısının yineleneceği, sempozyumların ilki 2 Haziran 2012 günü İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Sarayı’nda, ikincisi 9 Haziran 2012 günü Bursa Merinos Kültür Merkezi’nde üçüncüsü ise 23 Haziran 2012 günü Malatya’nın Darende ilçesinde Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilecek.

Serdar Tuncer’in şiir dinletisi ile Ahmet Özhan konserinin yer alacağı Sempozyum Programlara siz değerli Gönül Dostlarımızı

İstanbul   : 2 Haziran 2012, Cumartesi,   Saat: 17.00,  Yer: Lütfi Kırdar Kongre Sarayı

Bursa       : 9 Haziran 2012, Cumartesi,   Saat: 17.00,  Yer: Merinos Kültür Merkezi

Darende   : 23 Haziran 2012, Cumartesi, Saat: 17.00,  Yer: Kapalı Spor Salonu

VAKFIN GAYESİ

Bilgili ve aydın gençlerin yetişmesine katkıda bulunmak, eğitim amaçlı hizmetler vermek. Tarihi eserlerin koruması ve onarımını yapmak. Sosyal yardımlar ve sağlık hizmetlerinde topluma faydalı olmak. İlmi araştırmalar yapmak, kültürel ve sosyal faaliyetlerde bulunmak.

Bu yazımızı okuyan 1.035. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir