Gerçekten Kadınların Yabancı Dillerde Erkeklere Üstünlüğü mü Var?

\

Araştırmacıların daha önceden kızların erkeklere göre yabancı dilde süper yeteneği olduğunu kabul etmelerine karşın, şimdiye kadar kimse biyolojik olarak aralarındaki farklılıkları açıklayamamıştı.Northwestern üniversitesi ve Haifa üniversitesi dil öğrenme sürecinde erkeklerde ve kızlarda beynin farklı bölgelerinin çalıştığını ilk kez ortaya çıkardılar.

31 erkek ve 31 kadın beyinleri üzerinde fMRI cihazı ile yapılan araştırmalar neticesinde konuşma ve yazma yetileri esnasında beynin hangi bölümlerinin çalıştıkları belirlendi. Daha sonra hatta tek cinsiyetli sınıflardaki dil eğitiminin daha başarılı olabileceği desteklendi.

Bu teoriye örnek olarak bir kadına yön tarifi sorulduğunda “Ana caddeden sağa dön eczaneye kadar git, daha sonra sağa dön, çiçekçinin köşesinden karşıdaki kafenin yanında” şeklinde bir cevap alınabileceği, bu cevabın kadınlar için çok faydalı iken erkekler için kafa karıştırıcı unsurlar olabileceği verilmiştir.
Kaynak

Bu yazımızı okuyan 799. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir