Genç Yolcular için 12 saat’te İstanbul

Atatürk Havalimanı’ndasınız Ve Sonraki Uçuşunuza Saatler Var. Bekleme Sürenizi Unutulmaz Bir Seyahat Deneyimine Dönüştürebilirsiniz. Nasıl Mı? İşte Hızlandırılmış İstanbul Turunun Olmazsa Olmazları.

DİKİLİTAŞ

M.Ö. 1450 yılında Firavun Üçüncü Tutmosis’in anısına Mısır’ın Antik kenti Thebes’te inşa edilen Dikilitaş, 390 yılında İstanbul’a getirildi.

Sultanahmet Camii
1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmed adına yaptırılan bu mimari mücevher, İstanbul’un altı minareli camii olarak tanınıyor.

Ayasofya
Osmanlı döneminde camiye dönüştürülen yapının içindeki kemerde Grekçe yazılar, hat levhalarında ise Arapça ayetler yazılı.

Milion Taşı
Yerebatan Sarnıcı’nın yanında bulunan bu mermer taş belli başlı şehirlerin İstanbul’a olan uzaklığını ölçmekte kullanılıyormuş.

YE-İÇ
Mısır Çarşısı’ndan Lokum
1660 yılından kalma çarşıda lokumdan kurutulmuş meyveye, baklavadan baharata çeşitli lezzetleri bulabilirsiniz.

Medrese’de Türk Kahvesi
Beyazıt’taki 1708 yılından kalma Çorlulu Ali Paşa Medresesi’nin avlusu otantik kahvehaneleriyle ünlü. Renk renk lambalarla süslü kahvehanelerde közde pişirilmiş Türk kahvesi, demleme çay ve bitki çayları içebilirsiniz.

Galata’da Balık – Ekmek
Galata Köprüsü’nün yanında balık yerken Haliç manzarasını da seyredebilirsiniz.

AL
Sahaflar Çarşısı’ndan Kitap
Kapalıçarşı’nın Beyazıt Kapısı’na yakın olan Sahaflar Çarşısı 15. yüzyıldan kalma. Zengin kitap çeşitliliği sunan çarşıda el yazmaları da satılıyor.

Kapalıçarşı’dan Kaftan
Kapalıçarşı içinde; suzani kumaşlar, kaftanlar ve paşminalarıyla bilinen Ottoamano’dan alacaklarınızla kendinizi sultan gibi hissedin. Sandal Bedesteni Sokak No: 36.

Gramofon Baba’dan Taş Plak
Mehmet Öztekin, nam-ı diğer Gramofon Baba, İstanbul’un son gramofon tamircisi. İki bine yakın plak bulabileceğiniz dükkan Kapalıçarşı’ da.

KEŞFET
Yerebatan Sarnıcı
Sean Connery’nin izlerini takip edip 532 yılından kalma Yerebatan Sarnıcı’na girin. Sarnıçtaki iki Medusa heykeli ise hâlâ sırrını koruyor.

Topkapı Sarayı
Haliç, Boğaz ve Marmara Denizi’nin birleştiği yere tepeden bakan olağanüstü manzaralı saray, dört avludan oluşuyor.

Rüstem Paşa Camii
Yapımına 1561’de başlanan camide İznik çini sanatının doruklarda olduğu döneme ait örnekler tek tek incelenmeyi hak ediyor.

Bilgi
Türk Hava Yolları’nın 262 şehirden İstanbul’a aktarmasız uçuşu bulunuyor.
www.turkishairlines.com

Bu yazımızı okuyan 1.055. takipçimizsiniz.

Selim İlme

1989 İstanbul Beyoğlu doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini İstanbul'da tamamladı. Anadolu Üniversitesi İlahiyat Fakültesi öğrencisi. Tekstil, İnşaat, Gıda ve Elektronik alanında çeşitli sektörlerde Yönetici olarak görev yapmıştır. Hobileri Seyehat, Tarih, Trekking,, Hayvanlar ve Teknolojidir. Evli ve 2 çocuk babası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.