Genç patronlar stajda

MÜSİAD Gençlik Kurulu, 27-28 Kasım tarihlerinde İstanbul’da ‘1. Ulusal Genç Girişimcilik Kongresi’ düzenleyecek. 700 genç işadamının katılacağı kongrede istihdam sorununun çözülmesi, genç girişimcilerin desteklenmesi, yeni sektör stratejilerinin belirlenmesi gibi önemli konular tartışılacak. Genç işadamları, aynı zamanda muhatapları olan hükümet temsilcilerine sorunlarını ve hükümetten beklentilerini de anlatacak. Eğer siz kerli ferli bir işadamıysanız ve büyük cirolara sahip bir şirketiniz varsa zaten iş dünyasında bir yeriniz vardır. Bunun da ötesinde bir kuruluşta kaydınız, üyeliğiniz mevcuttur. Ama 20’li yaşlardaysanız ve iş dünyasına da bir yerlerden giriş yapmışsanız; kendinize yer edinmeniz daha zordur. İşte bu noktada genç işadamları için bir mecra olarak ortaya çıkan Genç MÜSİAD’ın bin 500 üyesi bulunuyor. Hepsi de 18 ile 29 yaşları arasındaki gençler, hepsi de patron. Aynı duygu ve düşünceleri paylaşan, benzer bakış açılarına ve hayat tarzlarına sahip olan insanların bu zeminde bir araya gelerek daha rahat çalışma imkânı bulduklarını belirten Genç MÜSİAD Genel Başkanı Seyyid Mahmut Nebati, “Bizi iş dünyası için bir hazırlık sınıfı kabul edebilirsiniz.” diyor.

Sivil toplum örgütleri, siyasi partiler, iş dünyası artık gençlerle ilgili ayrı örgütlenmeler kuruyor. Bu, çoğu zaman temsili olsa da gerçek bir şeye tekabül ediyor; gençlerin gündemleri belli oranlarda toplumun gündemine taşınıyor. 2002 yılında kurulan ve o günden bugüne kadar ekonomik ve sosyal konularda çalışmalar yapan Genç MÜSİAD da bu örneklerden biri. Hem iş hayatının yönetici kesimine, hem de 29 yaşı aşmamış kesime hitap ediyor, onları, ilerideki iş hayatları için hazırlıyorlar. Derneğin başında bulunan Seyyid Mahmut Nebati de, bu kriterleri bünyesinde bulunduruyor. Nebati AŞ Yönetim Kurulu üyeliği ve Pusula Gıda’da yönetim kurulu başkanlığını yapan Nebati, üyelerini iş dünyasına hazırlamaya çalıştıklarını ve donanım artırıcı her tür çalışmadan da hızla sonuç aldıklarını söylüyor. Amatör ruhla çalışıp profesyonel işler çıkardıklarını belirten Nebati, “Eğer MÜSİAD’da olsaydık bu kadar genci, çok yoğun bir tempo içinde, bu kadar kalabalık bir grup olarak bir araya getiremezdik.” diye konuşuyor. Derneğin 17 yönetim kurulu üyesinin de, çeşitli sektörlerde tecrübeleri ve yöneticilikleri bulunuyor.

İş dünyası ve gençler üzerine odaklanan derneğin önümüzdeki günlerde ajandasındaki en önemli konu staj. Türkiye’de staj kültürünün oturması, firmalar ve öğrenciler tarafından tamamen etkin hale dönüştürülmesini istiyorlar. Bunun da ötesinde, bu ay sonunda ülke genelinden katılımların olacağı bir genç girişimcilik kongresi topluyorlar.

Bunun alanında ilk kez gerçekleştirilen bir çalışma olduğunu belirten Seyyid Mahmut Nebati, “Bizim buradaki en büyük amacımız, bir platform oluşturabilmek. Akademi dünyası, siyasetçiler ve iş dünyasının temsilcilerini bu zeminde buluşturup önerilerinin kayıt altına alınmasını ve ilgili yerlere doğru şekilde iletilmesini hedefliyoruz.” diyor. Bir taraftan istihdam oluşturulması konuşulurken bir taraftan da yeni iş alanlarının ortaya çıkması gerektiğini düşünüyor. Çünkü, 700 bin öğrenci ve mezun kapıda bekliyor. Bunlar için yeni fikirlerin ortaya çıkması gerekiyor. Bu noktada genç girişimcinin önünün daha açık olduğunu kaydeden Nebati, “Çünkü gençlerin kaybedecek şeyi daha az, vizyonları daha geniştir. Dil biliyorlar, internet kullanıyorlar. Biz üyelerimizi dünyada söz sahibi bir ekonomik aktör haline getirmek istiyoruz.” ifadelerini kullanıyor.

Üye olmak kolay değil

Genç MÜSİAD, tüm genç girişimcileri ve işadamlarını çağırıyor, ancak herkesi de bünyesine katmıyor. Çünkü, gelip tanıştıktan sonra üye olabilmek için bazı kriterlere uymanız gerekiyor. 18-29 yaş arasında olmak temel kriter olarak alınıyor. Bunun arkasından, genç girişimci ve yönetici kabiliyetine sahip olmak geliyor. ‘Güzel ahlak sahibi, toplum değerlerine saygılı ve yeniliğe açık olmak’, ‘yüz kızartıcı bir suç işlememiş olmak’, ‘en az bir Genç MÜSİAD üyesi ile birlikte bir MÜSİAD üyesinin referansını almak’ gibi maddeler de diğer kriterler arasında bulunuyor.

700 genç işadamı ve girişimci bir arada

MÜSİAD Gençlik Kurulu tarafından 27-28 Kasım 2008 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenecek olan ‘1. Ulusal Genç Girişimcilik Kongresi’ne Türkiye’nin farklı bölgelerinden 700 genç işadamı katılacak. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olan istihdam sorununun çözülmesi, genç girişimcilerin desteklenmesi, yeni sektör stratejilerinin belirlenmesi gibi önemli konuların uzmanlarıyla birlikte tartışılacağı kongrede, genç işadamları muhatapları olan hükümet temsilcilerine sorunlarını ve hükümetten beklentilerini de anlatacak.
 
EMİNE DOLMACI

Bu yazımızı okuyan 1.012. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir