Genç müzisyenlere destek

Türkiye’nin önde gelen konservatuvarlarından seçilen 93 genç müzisyenden oluşan Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası (UGSO), kurucu şef Cem Mansur’un yönetiminde 20 Ağustosa kadar Sabancı Üniversitesi’nde müzik eğitimlerini geliştirecek.

Üniversitenin Tuzla Yerleşkesi’ndeki eğitimlerle ilgili bilgi veren Mansur, orkestrayı bir ‘Demokrasi Laboratuvarı’na benzeterek, çok sesli müziğin mutfağını herkese açtığını ve bu eğitimlerde Türkiye’nin dört bir yanından bir araya gelen gençlerin ahenk içinde yaşayan bir mini Türkiye oluşturduğunu ifade etti. Mansur, sözlerini şöyle sürdürdü:

‘UGSO büyük bir orkestra… Bir senfoni orkestrasında çalmak, gençlere müziğin ötesinde yaşam boyu yararlanacakları nitelikler kazandırabilir. Çok sesli düşünmek ne zaman lider, ne zaman takipçi olacağını öğrenmek, bir bütüne katkıda bulunmak, başkalarını dinlemek, anlamak ve onların seslerine saygı göstermek, sorumluluk almak…

Kısacası, sağlıklı bir demokrasi bilincini oluşturma açısından uygarlığın sesi müzikten ve orkestradan öğrenebileceklerimiz var.’   Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası’nın eğitici olduğu kadar eğlenceli de olduğunu vurgulayan Mansur, ‘Demokrasi Laboratuvarı’ başlığı altında yapılan provalarla müziğin mutfağını herkese açtıklarını vurguladı.

Ulusal Gençlik Senfoni Orkestrası, Cem Mansur tarafından 2007 yılında kuruldu. Orkestra Bursa, İzmir, İstanbul, Ankara, Eskişehir, Edirne, Adana, Mersin ve Antalya’da kurulu konservatuvarların 14-20 yaş grubu sanatçı adaylarından seçilen elemanlardan oluşuyor.

Orkestra, 2010 yılı yaz ayları boyunca aralarında Berlin, Milano ve Torino festivallerinde konserleri de içeren Avrupa turnesi gerçekleştirecek.

Müzik eğitiminin yanı sıra konsantrasyon ve performansı artırıcı meditasyon ve psikodrama çalışmaları da ilk kez bir orkestra çalışması ile uygulanacak.

Kaynak: anayurtgazetesi

Bu yazımızı okuyan 1.314. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir