Gelecekte Ulaşım böylemi olacak acaba?

Sevgili Gencyolcu severler hergeçen gün Küresel krizle ile ile ilgili yüzlerce gelişme duymaktayız.Dünya yaşlanıyor, Dünya daki  doğal kaynaklar azalıyor, Dünya ısınıyor ve bunun gibi birçok tehlike ile ilgili haberler duymaktayız.

İşte bu gelişmelere şimşek gibi bir araç (Shweeb) geliştirildi. Shweeb denen sistem şimdilik Dünyada eğlence amaçlı kullanılıyor kimbilir belkide çok yakın bir zamanda günlük hayatımıza girebilir zaten araştırmacılar ve bu sistemi geliştirenler şu anda günlük yaşama  dahil edebilmek için altyapıyı kurmaya başladılar bile resimler ve shweeb hakkında bilgi için

Yeni Zelanda, Agrodome Lunaparkı’nda 2007’den bu yana eğlence ve yarış amaçlı kullanılan bir araç Schweeb. Tek raylı bir sistem üzerinde, etrafı tamamen camla kaplı, pedal çevirerek kullanılan bir sistem olan Schweeb, aynı zamanda bir hamak kadar da rahat.

Her bir kapsülün içerisinde bir kişi oturuyor ve kapsülün içindeki sistem oturanın boyuna göre, tıpkı otomobillerde olduğu gibi koltuğun ileri geri hareketiyle ayarlanabiliyor. 140 ile 200 cm arasında boyu olan herkes sadece pedal çevirerek çok rahat kullabiliyor aracı.

Bisiklet benzeri bu sistem, Yeni Zelanda’da ekstrem bir eğlence aracı kullanılıyor ama, başta Japonya olmak üzere, İngiltere gibi ülkeler de, bu sistemi toplu taşıma ağlarına uyarlamak için kolları sıvadılar.

Çevre dostu olan bu aracın gidiş hızını sürünün belirlemesi, ne benzin ne de elektrik gibi her hangi bir yakıt kullanımına ihtiyaç duyulmaması ve en önemlisi yolculuk sırasında pedal çevirirken spor yapma imkanı da sağlaması Schweeb’in geleceğin aracı olma yolundaki en önemli avantajları.

Bu yazımızı okuyan 2.539. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

One thought on “Gelecekte Ulaşım böylemi olacak acaba?

  • 29 Temmuz 2009 tarihinde, saat 11:51
    Permalink

    çok güzel bir şey ama bunu şehir içine nasıl kurup trafigini saglayacaklar olsa iyiy olurdu türkiyede olmaz bu ya çamaşır asarlar yada demirlerini çalıp satarlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir