Gelecekte Gıdalarımızı Plastik Değil, Süt Esaslı Paketler Koruyacak!

Sürdürülebilir bir geleceğe bireysel anlamda her katkımız oldukça değerli. Geri dönüşümü hayat tarzı haline getirmemiz ve plastik kullanımını sınırlandırmamız gerekiyor. Tam da bu nedenlerle araştırmacıların yeni geliştirdiği süt proteinlerinden-yenilebilen paketler dünyayı kurtarabilecek bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Marketlerden aldığımız ürünler plastik paketlere sarılmış durumda. Belki şimdiye kadar alıştığımızdan o kadar da dert etmediğimiz bu paketler ne geri dönüşüme uygun, bakterilerine ayrıştırılabilen atıklar ne de ürünlerin daha uzun süre dayanmasına yardım ediyor.

Amerikan Tarım Departmanı araştırmacıları plastik paket atıklarını sonsuza kadar yok edecek yeni bir paket geliştirdi. Sütte %80 oranında bulunan bir protein olan Kazein temelli bu yeni paketler yaklaşık 3 yıl kadar raf ömrüne sahip olabilecek. Amerikan Kimya Departmanından gelen bilgilere göre yenilebilir bu yeni paketler plastik paketlere oranla sarılı olduğu yiyeceği oksijenden koruma ve bozulmasını geciktirme işinde 500 kat daha iyi.

Araştırmanın başındaki isim Amerikan Kimya Departmanı’ndan Peggy Tomasula proteinden oluşturulan paketler için; “Proteinden üretilen filmler çok güçlü bir şekilde oksijeni bloke ettikleri için gıdaların bozulmasını engellerler. Bu filmler paketleme işinde kullanılırsa gıda zincirlerinde ki bozulmadan kaynaklı gıda israfını da engeller” diyerek bu inovatif paketlerin önemine dikkat çekti.

Düşünün bir ürün aldığınızda onu saran paketin hem sağlığınıza zararlı olmadığını biliyorsunuz çünkü süt proteininden üretilmiş, hem de ürünün bozulmasını geciktiriyor, isterseniz paketi bile yiyebiliyorsunuz, yemeyi tercih etmiyorsanız da aldığınız ürünün paketinin doğada tamamen ayrıştırılabildiğini bildiğiniz için içiniz rahat oluyor. Hayal etmesi bile muhteşem olan bu yeni paketler yakın zamanda tüm dünyaya yayılabilir ve doğayı kurtarabilir.

Ne dersiniz, oldukça güzel bir haber değil mi?

Kaynak: Pazarlamasyon.com / Burcu Kaymak

Bu yazımızı okuyan 642. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir