Fransa çarşaf ve peçeyi yasakladı

Fransız Senatosu kamuya açık alanlarda çarşaf ve peçe giyilmesini yasaklayan yasa tasarısını kabul etti. Tasarı Senato’daki oylamada 1’e karşı 246 ‘evet’ oyuyla kabul edildi. Tasarıya karşı çıkanlar, Devlet Başkanı Nicholas Sarkozy yasayı imzalamadan önce, 10 gün içinde Anayasa Konseyi’ne başvurabilecek Fransa aylardır devam eden sürecin sonunda, kamuya açık yerlerde peçe ve burkanın kullanımını yasakladı. Fransa parlamentosu kadınların, kamuya açık yerlerde peçe ve burka giymesini yasaklama kararı aldı. Parlamentonun üst kanadı Senato’da oylanan tasarıya sadece bir ret oyu geldi. Anayasa Mahkemesi tarafından iptal edilmezse, yasak 6 ay sonra yürürlüğe girecek. Tasarıya göre yasağa uymayan kadınlar 150 Euro, kadınları bu kıyafetleri giymeye zorlayanlar ise 1 yıl hapis ve 30 bin Euro para cezasına çarptırılacak. Yasa, yüzün tamamen örtülmesinin cinsiyet eşitliğine uygun olmadığı ve bu nedenle Fransız Cumhuriyeti’nin değerlerine aykırı olduğu temeline dayanıyor. Alt kanadı oluşturan Ulusal Meclis Temmuz ayında yasa tasarısını bir ret oyuna karşı 335 oy ile onaylamıştı. Yasa, insan hakları örgütlerinin sert tepkileri ile karşılansa da, kamuoyunda yasağı destekleyen geniş bir kesim de var. Peçe ve burkanın ülkede iki bine yakın kadın tarafından kullanıldığı tahmin ediliyor.

KARAR ARDINDAN BOMBA İHBARLARI YAPILDI
Öte yandan Senato’nun yasağı onaylamasınının ardından, başkent Paris’in çeşitli yerlerinden bomba ihbarları geldi.

Paris’in sembolü Eyfel Kulesi dün akşam saatlerinde bomba ihbarı nedeniyle boşaltıldı. Çoğu turist yaklaşık 2 bin 500 kişi bölgeden uzaklaştırıldı. Kule bomba ekipleri tarafından arandı, sonuçta ihbar asılsız çıktı.

Paris’te turistlerin ilgi gösterdiği diğer bir nokta için de bomba ihbarı yapıldı. Saint Michel metro istasyonu ihbar üzerine boşaltıldı. Fransız istihbarat birimleri son haftalarda Fransa’da bir terör saldırısı olasılığının “her zamankinden fazla olduğu” konusunda uyarılarda bulunmuştu.


Bu yazımızı okuyan 1.294. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir