Flaşları öldürecek teknoloji

mlmKodak, yüksek ışık hassasiyeti sayesinde, fotoğraf makinelerindeki flaş ihtiyacını neredeyse sona erdiren yeni bir sensör teknolojisi geliştirdi.
Kodak, dijital fotoğraf makinelerinde flaşa gereksinimi neredeyse sona erdiren, yeni bir teknoloji geliştirdiğini duyurdu. Yeni sensör teknolojisinin ışık hassasiyetini belirgin biçimde artırdığını açıklayan Kodak, görüntü sensörleri, fotoğraf makinesinin gözü gibi davranıp, ışığı elektrik yüküne çevirerek, fotoğraf çekme işlemi başlattığını bildirdi.

Bu gelişme ile pozlama süresinin yarıdan fazla kısalacağı, titreme ve bulanıklık problemlerinin azalacağı belirtiliyor. Gelişmenin bu avantajların yanında, fotoğrafçılara loş ışıkta daha az resim gürültüsüne sahip çekimler yapma olanağı sağlaması bekleniyor.

TEKNOLOJİNİN BABASI DA KODAK

Kodak, yeni teknolojinin Kodak’a ait hali hazırda kullanılan dijital görüntüleme standardınıngeliştirilmiş hali olduğunu söylüyor. Günümüzde, neredeyse bütün görüntü sensörlerinde, bir Kodak mühendisinin 1976 yılında geliştirdiği “Bayer Modeli” kullanılıyor. Bryce Bayer tarafından geliştirilen modelde, kırmızı, yeşil ve mavi pikseller kullanılıyor.

Geliştirilen yeni teknolojide ise bu üç renkteki piksellerin yanına renksiz pikseller de ekleniyor. Görüntü sensörleri, eklenen renksiz pikseller sayesinde, kendisine gelen ışığın daha fazla kısmını toplayabiliyor.

Teknolojinin, üreticiler için numunesinin 2008 yılı başlarında hazır olması planlanırken, tüketicilere ne zaman sunulacağı konusunda bir açıklama yapılmıyor.
Kaynak

teknolatte.com

Bu yazımızı okuyan 987. takipçimizsiniz.

Samet Şahinaslan

1988 Bursa Doğumluyum. İlköğretimi Bursada okuduktan sonra Lise dönemimi Malatyada okudum. Şuan özel bir şirkette Grafikerlik yapmaktayım

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir