Filistin tişörtü giyen Genç öğrenciye ceza

‘Özgür Filistin’ yazılı bir tişört giyerek okula geldiği için üç günlük uzaklaştırıldı. Fransa’nın Lyon kentinde Claude Bernard Koleji öğrencisi Zeynep D. üzerinde ‘zgür Filistin’ yazılı bir tişört giyerek okula geldiği için üç günlük uzaklaştırma cezası aldı. Uzaklaştırma cezası olan Arap asıllı Zeynep D’nin adı açıklanmaya tarih öğretmeninin bir önceki derste kışkırtıcı şekilde İsrail’in Filistin’e yaptığı zulüm ile ilgili övgüyle bahsetmesi üzerine olayın yaşandığı ifade edildi.

Bu propagandadan rahatsız olan Zeynep’in ertesi gün “Özgür Filistin” yazılı bir tişört giyerek öğretmenini protesto ettiği bildirildi.

Zeynep’in, öğretmeninin söz konusu tişörtü saklamasını ihtar edip ardından sınıftan çıkmasını istemesine aldırmadığı belirtildi. Bu tutum karşısında daha da ileri giden öğretmenin Filistin’in haklarını savunanları ‘şarlatanlar’ olarak nitelediği kaydediliyor.

Durumu öğretmen açısından değerlendiren okul yönetimi 2 Mart’tan geçerli olmak üzere Zeynep’in okuldan 3 gün uzaklaştırılmasına karar verdi. Olayın ardından bölgedeki bir çok sivil toplum kuruluşu Zeynep’in cezasının kaldırılması için imza kampanyası başlattı.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir