Filistin Gazze’ye Yardım Konvoyu Gemileri

İnsanî yardım gemisi ambargoya rağmen Gazze’ye doğru yola çıktı Filistin’e yardım götüren gemi, İstanbul’dan Gazze’ye gitmek üzere uğurlandı. İHH ve uluslararası kuruluşların organizasyonu ile İsrail ambargosunu delmeyi amaçlayan gemiyi uğurlamaya binlerce İstanbullu katıldı. İnsanî yardım malzemesi taşıyan 7 gemiyle buluşacak olan Mavi Marmara’nın 26 Mayıs’ta Gazze’ye ulaşması bekleniyor. İnsanî Yardım Vakfı ve Free Gazze gibi uluslararası kuruluşların organizasyonu ile İsrail ambargosunu delmeyi amaçlayan insanî yardım malzemesi yüklü gemi, İstanbul’dan Gazze’ye gitmek üzere demir aldı. Düzenlenen uğurlama törenine binlerce vatandaş ellerinde Türk ve Filistin bayrakları ile katıldı. Coşkulu törende konuşma yapan İnsani Yardım Vakfı (İHH) Başkanı Bülent Yıldırım, insanlık vicdanının harekete geçtiğini belirterek, “İsrail istese de istemese de artık ambargo delinecek.” ifadelerini kullandı.

Sabahın erken saatlerinden itibaren binlerce vatandaş törenin yapıldığı Sirkeci Sarayburnu’na akın etti. Gazze’ye gidecek olan gemi, Türk ve Filistin bayrakları ile donatıldı. Ellerinde Türk ve Filistin bayrakları bulunan coşkulu kalabalığın heyecanı gözlerinden okunuyordu. Sık sık Filistin lehine slogan atan coşkulu kalabalık, İsrail’e, uyguladığı ambargodan dolayı tepki gösterdi. Törene vatandaşların yanı sıra organizasyonda emeği bulunan birçok yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşunun temsilcileri, gazeteciler ve aktivistler katıldı. Mavi Marmara adını taşıyan 500 yolcu kapasiteli gemi; ilaç, tıbbî malzeme, çimento, demir, prefabrik evler ve çocuk oyunları gibi insanî yardım malzemeleri taşıyor. “Türk halkına, dünyaya ve İsrail’e mesajlarım var. Bugün yola çıkıyoruz. Belki bir daha ya görüşürüz ya görüşemeyiz. Hakkınızı helal edin.” sözleriyle konuşmasına başlayan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, “Bu yolculuğun manası ‘Geri adım atmayacağız’ demektir. Allah kuruluşumuza son 3 senedir büyük nimetler verdi. İzzet Şahin ile zindanları yaşadık, Bahattin Yıldız ve Faruk Aktaş arkadaşlarımızla şehadeti yaşadık. Biz çok mutlu bir sefere çıkıyoruz, bize destek veren Türk halkına teşekkür ediyorum.” dedi. İsrail’in, gemileri savaş gemisi olarak nitelediğini hatırlatan Yıldırım, şu sözlerle tepki gösterdi: “Gemide savaş malzemesi mi var, asla. Bu gemide küçük bir çakı dahi yok. Bu gemi insanî yardım gemisi. Bu gemiyi vurmaya kalkarlarsa, insanlığı vurmaya kalkışmış olurlar. İnsanlık böyle bir şeyi asla affetmez ve eninde sonunda bunun hesabını sorar.” Filistin sorununun sadece Türkiye’nin konusu değil, tüm dünyanın konusu olduğunu belirten Bülent Yıldırım, “İsrail, bu yolculuğumuzu engelleme çalışıyor. Bize Gazze’ye girme iznini vermeyeceklerini söylüyor. Biz bu tehditlere kulak asmadan yolumuza devam edeceğiz. İsrail istese de istemese de Gazze ambargosunu deleceğiz.” diye konuştu.

Filistin’in Türkiye Büyükelçisi Nebil Maruf, “Burada Filistinli çocuklar adına size seslenmek istiyorum. Türkiye devleti, Filistin’e hiçbir devletin destek vermediği kadar destek verdi. Hükümete ve İHH’ya teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa muhafızı Şeyh Raif Sala ise Türk halkının 500 senedir Filistin’e destek verdiğini kaydederek; şunları söyledi: “Türkiye, Filistin’le omuz omuza savaşıyor. Bu yardımı gönderen herkese teşekkür ederim.” Konuşmaların ardından gemi, Antalya’ya gitmek üzere demir aldı. Gemi, 25 Mayıs’ta Antalya Limanı’ndan ayrılarak açık denizde yardım filosunda bulunan diğer 8 gemi ile buluşacak. İsrail’in engellemesi olmaması durumunda gemilerin 26 Mayıs 2010 tarihinde Gazze’ye giriş yapması bekleniyor.

İnsani Yardım Vakfı, İsrail ambargosu altındaki Gazze halkına insani yardım malzemelerini götürmek için 1 milyon 850 bin TL’ye İDO’dan satın aldığı Mavi Marmara gemisini basın mensuplarına tanıttı. İnsani yardım malzemeleri, 15 Mayıs tarihinde 8 gemiyle Gazze’ye doğru yola çıkacak.

Binlerce ton ilaç, tıbbi malzeme ve inşaat malzemesi 8 gemiyle, 15 Mayıs’ta Gazze’ye doğru yola çıkıyor.

Ambargonun sürekli derinleştiği Gazze’ye geçtiğimiz aylarda İngiltere’den yola çıkan ve 17 ülkeden katılan 200 araçlık konvoyla karayolundan insani yardım ulaştırılmıştı.

Konvoy, Mısır sınırında uzun süre bekletilmiş ve olaylar çıkmıştı. Bu kez yardım için karayolu yerine deniz yolu seçildi.

İnsani Yardım Vakfı bir süre önce iki gemi satın aldı. Biri yolcu, diğeri yük gemisi.

Yurt dışından da konvoya altı gemi katılacak.

Konvoydaki 1080 kişilik yolcu kapasitesine sahip olan Mavi Marmara adlı gemi içerisinde, çeşitli ülkelerden aktivistler, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, insan hakları savunucuları, STK temsilcileri, sanatçılar, aydınlar, gazeteciler ve yazarlar olmak üzere 500 kişi olacak.

İsrail medyasında yardım götürecek gemiler geniş yer aldı.

İsrail medyası, ”Türkiye gelecek ay İsrail’e meydan okuyacak” iddialarını öne sürdü. Ve İnsani Yardım Vakfı dışında Türk hükümetinin de gemiye destek verdiğini iddia etti.

İsrail, “Gazze’ye ulaşmadan gerekirse komandolarla durdururuz” diyor, ama Filistin’e yardım konvoyu hız kesmiyor. Konvoyun Türkiye’den yola çıkan bölümü Antalya’dan demir aldı. Doğu Akdeniz’i gergin günler bekliyor.

5.5 ay sonra bir kez daha… “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında Gazze’ye gidecek “Mavi Marmara” adlı yolcu gemisi, Antalya Limanı’ndan ayrıldı.

Gazeteciler ile yabancı milletvekillerinin de aralarında bulunduğu 560 kişinin gümrükteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından gemi, TSİ 00.30’da Antalya Limanı’ndan ayrılarak Akdeniz’de yol almaya başladı.

Bugün TSİ 17.00 sıralarında Kıbrıs’ın güneyinde uluslararası sularda olması beklenen gemi, burada, insani yardım malzemesi taşıyan 8 gemiyle buluştuktan sonra Gazze’ye doğru hareket edecek.

Gemilerin, 29 Mayıs Cumartesi günü Gazze Limanı’na ulaşması bekleniyor.

Ancak bu kez sular geçen seferkinden de çok ısındı. Geçen defa Mısır’ın sorun çıkardığı konvoy konusunda, İsrail’de tansiyon yüksek.

Güvenlik kabinesi toplandı, sert kararlar aldı.

İsrail 9 gemiden oluşan konvoya önce “geri dönün” çağrısı yapacak, ardından gerekirse komandolarını gemilere çıkartacak.

Amaç, konvoyu Aşdod limanına yönlendirmek.

İsrail, “Yardımı buradan biz dağıtalım, konvoydakileri gerekirse ülkelerine gönderelim” diyor.

Aşdod’da konvoyu karşılamak, hatta belki alıkoymak için gerekli önlemler alınırken, konvoydaki aktivistler, geri adım atmamakta kararlı: “Burası uluslararası sular, İsrail’in müdahale hakkı yok. Zaten insani yardım götürüyoruz.”

Türkiye’den İnsani Yardım Vakfı’nın liderlik ettiği gönüllüler, “Amacımız belli” diyor, Gazze’deki insani duruma dikkat çekiyor.

CNN TÜRK yayınlarına katılan İsrailli yetkililerse, “Gazze’ye insani malzeme geçişi zaten var. Mevcut durumdan da hamas sorumlu” diyor

İsrail bir yandan da iki koldan, gemide vatandaşı bulunan ülkelerle temas halinde. Hem Savunma Bakanı Ehud Barak, hem de İsrail Dışişleri Bakanlığı endişelerini Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelere aktarıyor.

Bu yazımızı okuyan 1.014. takipçimizsiniz.

e-Kalem

Bilgisayar & Internet, Sinema, Din, Yaşam ve Gündemdeki konular hakkında kendi düşüncelerini yazmaya çalışmaktadır. GençYolcu.com'da ve e-Kalem.com'da yönetici ve editör olarak görev yapmaktadır. Değerli yorumlarınızı sayfaların alt kısmından bizlere ve tüm okuyucularımıza ulaştırdığınız için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir