Ferrari ve Gembella !

27 yıldır adı Porsche markasıyla anılan modifiye firması Gembella, uzmanlığının sadece Porsche’de kısıtlı olmadığını MIG-U1 ile gösterdi. Alman modifiye firması Gembella kurulduğu yıldan bu yana sadece Porsche modelleri üzerinde çalışmış ve adeta Porsche’nin resmi modifiye firması haline gelmişti. Ancak bu defa çok farklı bir otomobilde uzmanlıklarını gösterdiler: Ferrari Enzo. Standart Enzo’dan oldukça farklı bir tasarıma sahip olan otomobilde Gemballa’nın özel olarak ürettiği gövde kiti bulunuyor. Tüm parçaları karbonfi berden üretilen gövde kiti içinde 35 kg yere basma gücü üreten ön spoyler, 120 km/s’de otomatik olarak alçalarak arka lastiklere 85 kg’lık yere basma gücü ileten arka spoyler, difüzör, tavanda yer alan hava girişleri ve arka lastiklerin önünde bulunan özel olarak tasarlanmış hava girişleri gibi parçalar yer alıyor.

MIG-U1’in iz açıklığı önde 80 mm, arkadaysa 100 mm daha genişken, otomobilin şehir içinde kullanışlılığını arttırmak için gövde yüksekliğini kabinde bulunan bir düğmeyle 45 mm yükseltmek mümkün. Otomobilde, Enzo’nun 6.0 lt’lik V12 motorunun daha güçlü bir versiyonu kullanılmış. Elden geçirilen beyin ve yeni tasarlanmış egzoz sistemiyle maksimum güç 660 HP’den 700 HP’ye çıkarken, Gemballa otomobilin performans verileri hakkında bir açıklama yapmıyor. Kabin içinde de Gemballa’nın eklemeleri devam ediyor. Alman firma, Ferrari’den farklı olarak MIG-U1’in kabininde bazı lüks donanımlara yer vermiş. Bunlar arasında 7 inçlik dijital ekran, DVD oynatıcı, navigasyon, iPod bağlantısı ve 950 Watt’lık amfi ile güçlendirilmiş ses sistemi bulunuyor. Gemballa, MIG-U1’den sadece 25 adet üreteceğini söylemiş olsa da tüm otomobiller tek tek ele alındığı için hiçbir örnek birbiriyle aynı özelliklere sahip olmayacak. Bu da Gemballa’nın ne kadar özel bir otomobil üretmiş olduğunu kanıtlıyor.

Bu yazımızı okuyan 832. takipçimizsiniz.

Barış Erkuş

1977 Bursa'da doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Bursa'da tamamladı. Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü Lisans mezunu. Aynı üniversitenin Makine Mühendisliği Otomotiv A.B.D.'ında yüksek lisans ve doktora derecelerini almıştır. Halen Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Otomotiv Mühendisliği Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışma hayatına devam etmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir