Ev Ödevi Yapan Site!

Parayı ver, ödevini al! Bu site ev ödevinizi sizin için yapabilir(di) Ücret karşılığında öğrencilerin ev ödevlerini yapan sitenin yarattığı tartışma ve kaçınılmaz son. Dünyanın neresi söz konusu olursa olsun, öğrencilerin en büyük kabuslarından biridir ev ödevleri. Bunun bilincinde olan bazı uyanıklar ise internette öğrencilerin bu ihtiyaçlarına cevap verebilecek tarzda bir web sitesi açarak hem para kazanmaya, hem de öğrencilerin bu ödevleri kendi başlarına uğraşmaksızın hazır olarak internetten edinebilmesine imkan tanımaya karar verdi. Elbette eğitim yönünden bakıldığında hiç de etik olmayan ve eğitime doğrudan köstek olan bu tür web sitelerinin savunulacak bir tarafı yok; ancak öğrencilerin sahip olduğu perspektiften olaya bakıldığında bu sitelerin son yıllarda yoğun bir ilgiyle karşılaştığı da su götürmez bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Bu tür sitelerin son halkası da üniversite mezunu bir grup Fransız’ın bir hafta önce yayına soktuğu faismesdevoirs.com isimli ödev sitesi oldu. Basit matematik sorularının cevaplarını 5 Euro karşılığında öğrencilere ulaştıran site, daha kapsamlı ödevlerde ise (yıllık ya da dönem ödevi gibi) 80 Euro’dan başlayan fiyatlar talep ediyordu. Sitenin kurucusu Stephane Boukris’in yayın hayatına henüz başlamış olan faismesdevoirs.com ile ilgili basın açıklaması ise şöyleydi: “Uzun bir süredir bu konuda bazı çalışmalar yürütüyorduk ve fark ettik ki gerçekten bu pazarda ciddi bir açık var ve bu pazara rağbet gösteren öğrencilerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil.”

Sert tepkiler ve kaçınılmaz son!

Eğitim camiası ise faismesdevoirs.com başta olmak üzere bu tür web sitelerinin tümüne şiddetle karşı çıktı. Paris’te İngilizce öğretmenliği yapan Agathe Field’ın söz konusu siteye tepkisi ise şöyle oldu: “Gerçekten şok edici bir gelişme. Bu tür siteler yüzünden öğrenciler öğrenen bireyler değil, resmen tüketici durumuna gelmiş durumda. Eğitimin başlıca amacı öğrencilerin kendi başlarına bir şeyleri yapabilmesini sağlamak olduğu halde, bu tür sitelerin öğrencilere her şeyi hazır lokma olarak sunması kabul edilebilir bir olay değildir.”

Sitenin kurucusu Boukris ise geçtiğimiz günlerde bu tür tepkileri anlayışla karşıladığını, ancak kendilerine fazlasıyla önyargılı bir şekilde yaklaşıldığını söyledi ve ekledi: “Biz sadece öğrencilere balık vermiyoruz; onlara aynı zamanda nasıl balık tutulacağını da öğretiyoruz. Zaten sistemimizde yer alan ödevlerin hepsinde bu ödevlerin nasıl hazırlandığıyla ilgili ek bilgilere öğrenciler kolaylıkla ulaşabilir.”

Ve kaçınılmaz son: faismesdevoirs.com artık yayında değil. Önce hafta sonu boyunca sitenin teknik zorluklar yaşadığı ve Pazartesi günü tekrar açılacağı açıklaması yapılmıştı. Ancak dün geceden itibaren siteye girmek isteyenler, karşılarında şu Fransızca mesajı buluyor: “Kapattık, yaptığımız işin kendi değerlerimize zarar verdiğini gördük.”

Kısacası tartışmaların gölgesinde büyüyen bir site, yine tartışmaların gölgesinde hizmet vermeyi durdurmuş oldu.

Bu yazımızı okuyan 1.277. takipçimizsiniz.

Fatih Alan

1980 Konya doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Konya'da tamamladı. Amerika Kentucky Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü mezunu. Anadolu Üniversitesi Dış Ticaret Bölümü öğrencisi. Yurt içi ve yuırt dışında Yöneticilik, Mali İşler ve organizatör olarak farklı firmalarda görev aldı. Bursa'da Turizm sektöründe Otel'de Yönetici olarak görev yapmakta. Hobileri arasında Motorsiklet, Spor, Kişisel gelişim eğitimleri ve kitap okumak gelir. İngilizce ve Arapça bilmekte, Evli ve bir çocuk babası.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir