Egzersiz Yapmak Ve Doğru Beslenmek İçin 16 Neden

Uzman Fizyoterapist Elif Özkaleli VARDAR , egzersiz yapmanın ve doğru beslenmenin önemine dikkat çekiyor.Kişisel ihtiyaçlarımızı ,hayatımızı ve fiziksel aktivitemizi sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için egzersizin ve yeme alışkanlıklarımızın son derece önemli olduğunu vurgulayan VARDAR ,sebeplerini 16 madde ile açıklıyor.

1- ANTİDEPRESAN GÖREVİ GÖRÜR

Aerobik egzersiz yapan kişiler 4 ay sonunda yüzde 60-70 oranında depresyondan kurtuluyor.stres

2- PMS SEMTOMLARINI AZALTIR

Yapılan çalışmalarda genç kızlarda haftada 3 gün yaptıkları kardiyo egzersizleri sonunda depresyon ve sinirlenme konularında gözle görülür bir iyileşme görülmüştür.

3- STRESS VE ANKSİYETEYİ DÜŞÜRÜR

Doğru beslenme ve egzersizlerin alerjik semptomları ortadan kaldırmada ve kordizolu temizleyerek stres hormonunu azaltmada etkili olduğu gözlenmiştir.yapılan araştırmada günlük 30 dakikalık yürüyüşün hapşırma,kaşınma ve burun akması gibi alerjik semptomlarla yüzde 90 iyileşme sağladığı kaydedilmiştir.

4- KALBİ GÜÇLENDİRİR

Amerikan Kalp Vakfı’na göre, egzersiz yapmak kalp kaslarını güçlendirir, kalp krizi riskini ve buna bağlı oluşan diğer problemleri ortadan kaldırır, ayrıca kardiyovasküler  sendromunu yüzde 30 oranında iyileşmeye yarar.

5- KÖTÜ ALIŞKANLIKLARA DİRENÇ SAĞLAR

Bilimsel çalışmalara göre ,egzersiz sonucunda salgılanan endorfin hormonunun şeker,sigara,uyuştucu  gibi alışkanlıkları engellemede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

6- GÖZLERİ KORUR

Son dönemde yapılan araşmalarda , gözleri korumanın ve yaşlanmaya bağlı görme bozukluklarını engellemenin en iyi yolunun düzenli kardiyovasküler egzersizler olduğu ispat edilmiştir.

7-KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR

Yapılan araştırmalarda,kemik yoğunluğunu geliştirmenin yanı sıra, kırılma riskini ve ileri yaşlarda görülen osteoporoz rahatsızlığını engellemenin en iyi yolunu koşu veya dans gibi aktiviteler olduğu ortaya çıkmıştır.

8-PARADAN TASARRUF ETMEYİ SAĞLAR

Spor merkezleri pahalı olabilir.Fakat sağlığımıza yatırım yapmak akıllı bir tercihtir. Özel bir şirketin yaptığı araştırmaya göre, egzersizler dahil sağlıklı yaşam için yapılan her 1 dolarlık harcama,ortalama 2,71 dolarlık gelecekteki sağlık harcamasından tasarruf sağlar.

9-DOĞURGANLIĞI OLUMLU YÖNDE ETKİLER

27 Bin kadın üzerinde yapılan araştırmada, spor yapan kadınlarda doğurganlık oranında iyileşme ve düşük ihtimalinde gözle görülür bir azalma kaydedilmiştir. Uzmanlar,kadınların haftada 3 kez ve 1 saatliğine egzersiz yapmasını öneriyor.

10-UYKU BOZUKLUKLARININ DÜZELMESİNE YARDIMCI OLUR

İyi uyku sağlıklı yaşamın en önemli ön koşullarından birisidir. Araştırmalara göre, düzenli olarak egzersiz yapan kişiler uyku bozukluklarını daha az yaşıyor ve daha iyi bir uyku kalitesine kavuşuyor.

11-YAŞLANMA KARŞITIDIR

Araştırmalar aynı yaştaki insanlar arasında egzersiz yapanların yapmayanlara göre daha genç hücrelere sahip olduğunu ortaya koymaktadır. Yakın bir döneme kadar, bu yönde bir etki kanıtlamamışken, son dönemde yapılan bir araştırmaya göre ortalama egzersiz yapan kişilerin egzersiz yapmayanlara göre yüzde 10 daha uzun kromozoma sahip olduğu tespit edilmiştir.

12- KÖTÜ HUYLU YAĞLARDAN KURTULMAYI SAĞLAR

Günümüzün dünyasında yağlar bir numaralı düşman olarak görülmektedir. Karın bölgesindeki yağlanmaların en önemli sebebi egzersiz yapmamaktır. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen bir araştırmada, yoğun egzersizle karın bölgesindeki yağlardan daha hızlı biçimde kurtulmanın mümkün olduğu kanıtlanmıştır.

13-ZİHİNSEL ZİNDELİK SAĞLAR

Kasların gelişmesi aynı zamanda beyin hücrelerini olumlu yönde etkilemektedir. Egzersizlerin etkilerinin araştırıldığı bir çalışmada, egzersiz yapmanın hafızanın gelişimi hızlı öğrenme gibi etkilerinin olduğu gözlenmiştir.

14-KRONİK AĞRILARLA BAŞA ÇIKMAYA YARAR

Yakın tarihli bir araştırmada, ortalama bir egzersiz programıyla kronik ağrısı olan kişilerde kısa ve uzun vadeli iyileşmeler kaydedilmiştir.

15- DİRENÇLİ BİRBAĞIŞIKLIK SİSTEMİ SAĞLAR

Yapılan araştırmalarda, haftada 3 kez yapılan egzersizler ve 5 gün boyunca tüketilen sebze ve meyveler sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendiği görülmüştür.

16-DNA’YI ONARIR

Sağlıklı beslenmenin iyi DNA’yı aktive edip,kötü DNA’yı devreden çıkardığı, yeni yapılan çalışmalarla ortaya konulmuştur. Beslenmeye dikkat edilerek, insanlar kalp rahatsızlıklarından korunurken, çocuklarının kalıtsal problemlere maruz kalmasını engellemiş oluyor.

Bu yazımızı okuyan 1.308. takipçimizsiniz.

Ömer Dalgıç

1986 Sivas Doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Gürün ve Darende'de tamamladı, Afyon Kocatepe Üniversitesi Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümü mezunu. Kapadokya ve Bodrum'da Fitness Antrenörlüğü yaptı. Özel bir eğitim kurumunda Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapmakta. Voleybol Uzmanlığı, Badminton antrenörlüğü, Ftness Antrenörlüğü ve Masörlük belgeleri bulunmakta.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir