Dünya’ya Göktaşı Teğet mi geçecek?


Tunguska olayı, 30 Haziran 1908 günü sabah saat yaklaşık 7:45 sularında Sibirya’nın orta kesimlerindeki Podkamennaya Tunguska Irmağı yakınlarında oluşan büyük gök patlamasının adıdır. Dünyayı 2029 YILINDA yine aynı tehlike bekliyor.
NASA’nın “dünyayı bekleyen en büyük tehlike” dediği 20 milyon tonluk 300 metre çapındaki göktaşı Apophis 2029’da dünyanın 32 bin kilometre yakınından geçecek.

İnsanın aklına “Armagedon” filmi geliyor. Dev bir göktaşı dünyaya hızla ilerliyordu. Çarpması yüzde 100 kesinleşmişti. Bilim adamları göktaşına bir uzay araçı göndererek, göktaşını atmosfere girmeden patlatmayı planlamışlardı. Zar zor da olsa filmde başarılı oldular

Ama şimdi söz konusu bir film değil. Hesaplar yapıldı ve 2029 yılının Dünya için kritik bir yıl olacağı anlaşıldı.
Öyle net anlaşıldı ki, ABD Temsilciler Meclisi, NASA’ya 2029 yılında dünyayı vurma ihtimali olan Apophis göktaşı için talimat verdi. Kısacası “Armagedon yasası” çıktı.
Göktaşının dünyaya çarpma olasılığı hesaplanacak gerekirse yok edilmesi için Armageddon projesi başlatılacak.
NASA’nın “dünyayı bekleyen en büyük tehlike” dediği 20 milyon tonluk 300 metre çapındaki göktaşı Apophis 2029’da dünyanın 32 bin kilometre yakınından geçecek.
2036’da yeniden dünyaya yaklaşacak olan göktaşı dünyaya çarparsa büyük bir felaket yaşanacak. En tehlikeli tarih 13 Nisan 2036.
Uzmanlar bu çarpışma gerçekleşirse İngiltere büyüklüğünde bir ülkenin yok olabileceğini belirtiyor.
Bu felaket senaryosunun gerçekleşme ihtimali ise şimdilik 45 binde 1 olarak görülüyor. Ancak NASA ve ABD Meclisi bu en kötü olasılık için çalışmalara başladı.
ABD Temsilciler Meclisi kabul ettiği yasa ile NASA’ya Apophis’in dünyaya çarpma olasılığını hesaplaması, gerekirse müdahalede bulunması yetkisi verdi.
Bu yasa uyarınca NASA gerekli gördüğü takdirde Armaggedon filmindeki gibi bir operasyonla göktaşını yok edebilecek.

Dünyaya çarpan göktaşları 65 milyon yıl önce dinozorları yok etmişti.

Bu yazımızı okuyan 1.010. takipçimizsiniz.

Site varsayılanı

Özel sektörde 2001 yılından bu yana Yöneticilik, mali işler, ve denetçilik görevlerinde bulundu. Türkiye'nin çok yazarlı blog sitesi Gençyolcu da olmaktan çok keyif almakta. Aile nedir diye sorsalar “iki çocuklu bir baba olarak Gençyolcu ile hayatı yaşamak” der.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir