Dünyanın ilk Tasavvuf Filmleri Festivali  olan Uluslararası Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali başlıyor

Coğrafyamızda Bir İlk… Yed-i Velayet 7 Vilayet Kısa Film Festivali, Kültür bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Başbakanlık Tanıtma Fonu destekleriyle 2 yıldır My Elit Yapım tarafından düzenlenen bir  festivalidir. Konusu ve içeriği itibariyle bir ilk olarak düzenlenen festival,   7 şehrin 7 velisini tema etmesi itibari ile Dünya’da ilk defa tasavvuf filmleri festivali olma özelliğini taşıyor. İçeriğinde ise  daha önce yapılmamış bir formatı barındırıyor.

7 Veli 7. Sanatla Anlatılıyor

Festivalimiz, Tasavvufun evrensel dilini, hayatlarının merkezine almış 7 Büyük karakterin hayatlarından, eserlerinden, sözlerinden esinlerek, dönemini ya da günümüz karşılığını  senaryolaştırdıkları veya  çektikleri eserlerle yarışmamıza katılan tüm meslektaşlarımızla birlikte farkındalık oluşturuyor.

Festival, iki kategoride genç ve profesyonel sinemacılara açık yarışmalarla başlıyor. Senaryo ve Kısa film yarışmasında toplamda 11 ödül karşılığı 36.500 TL,Final gecesinde sahiplerini buluyor.

Türkiye’de ilk defa olarak, senaristlerin hayalleri, beyaz perdeye taşınıyor. Senaryo Yarışmasında festival teması olan 7 velinin her biri için bir birinci seçiliyor. En iyi 7 senaryo, uzman bir ekiple My Elit Yapım tarafından film haline getiriliyor.

Kısa film kategorisinde ise yönetmenler, festival teması olan veliler hakkında hazırladıkları filmleri ile yarışıyor.

Her yıl yeni 7 veli tema edilen festivalde, sinemacıların bakış açısıyla evrensel bir dil  kitlere anlatılıyor.

Amaçlanan

  • İslam Coğrafyasının Manevi Mimarlarını, 7.Sanat Sinema İle Gündeme Taşımak.
  • Genç Ve Profesyonel Sinemacıların Bakış Açısı İle Yorumlanmış, Kısa Film Ve Senaryolar İle Günümüz Genç Ve Yetişkinlerine Hitap Edecek Bir İletişim Dili Oluşturmak.
  • Festivalimizi, Sadece Türkiye’den Değil, Tüm Dünyadan Katılımcıların Başvuru Yapabileceği Formda Gerçekleştirip, Farklı Ülkelerin Sinemacılarıyla, Ortak Değerlerimizin Anlaşılması Ve Anlatılması Konusunda Birliktelik Oluşturmak.
  • Her Yıl Farklı Veli Şahsiyetlerin Tema Edileceği Festival İçin Hazırlanacak Filmler İle Bir Gönül Erleri Arşivi Oluşturmak.
  • Diğer Ülkelerin Veli Şahsiyetlerini, Festival Konusu Haline Getirerek, Kültürel Bir İş Birliği İle Ülkemizin Bu Konuda Öncülüğünü Sağlamak.

Küresel Kültürün üretici ve taşıyıcı vasıtası televizyon ve sinemadır. Düzenlediğimiz kısa film Festivali ile yarının televizyon ve sinemacılarının, kök paradigmalarımızın mimarları ve değerleri üzerine, filmler üretmesinin imkânını sağlamak istiyoruz.

Genç meslektaşlarımız ile gündemini oluşturmayı hedeflediğimiz farkındalık, sinemaya, onların perspektiflerinden yeni bir çerçeve açacaktır.

İslami edep yargılarına sağdık kalarak, hazırladığımız projemizi aynı edep ile beyaz perdeye ve kağıda yansıtacak meslektaşlarımızın heyecanına ortak olarak,Yed’i Velayeti 7 Vilayeti 7.sanatta Buluşturuyoruz.

Yarışma Formatı

Festival iki kategoride oluşan yarışmadan oluşmaktadır. Kısa Film Senaryo Yarışması: 7 velinin hayatlarından, fikirlerinden, kıssalarından günümüz karşılıklarını ya da dönemlerini yansıtan senaryoların yarıştığı kategoridir. 3 ila 15 dakikayı geçmeyecek şekilde yazılmalıdır. Bu kategoride her bir veli için bir birinci seçilecektir. Türkiye’de bir ilk olarak, seçilen senaryolar My Elit Yapım tarafından film haline getirilecektir.

Kısa Film Yarışması: Katılımcıların,7 veliyi tema alan hazırlamış oldukları kısa filmlerin yarıştığı kategoridir. Bu kategoride jüri değerlendirmesi ile finale kalan 7 film belirlenecektir. Seçilen filimler gösterimlerde halk ile buluşturulacaktır. Final gecesinde En iyi film, En iyi 2. (İkinci)film, En iyi 3. (Üçüncü)film, En iyi 4. (Dördüncü) film ödüllendirilecektir.

Kısa Film Yarışma Teması

III. ULUSLAR ARASI  YED-İ VELAYET YEDİ VİLAYET KISA FİLİM FESTİVALİ;
2016 yılı Kısa Film Yarışmasının Temalarını Oluşturan Velilerimizin isimleri alfabetik sıraya göre aşağıdaki gibidir

AHMET YESEVİ, TÜRKİSTAN – EVLİYA ÇELEBİ, İSTANBUL – ATEŞBAZI VELİ, KONYA – İSMAİL HAKKI BURSEVİ, BURSA – MUHYİDDİN İBN-İ ARABİ, ŞAM – SOMUNCU BABA, MALATYA/DARENDE –  ŞEMS-İ TEBRİZİ, TEBRİZ

Katılımcıların,bu şahsiyetlerin, hayat hikâyelerinden, eserlerinden, fikirlerinden esinlenerek günümüz karşılığı yada dönemini yansıtan  çektikleri filmleriyle yarışacağı kategoridir.
Bu kategoride 7 kısa film finale kalacak ve final gecesinde en iyi 4 film , 1.(birinci),2.(ikinci),3.(üçüncü) ve mansiyon ödülleri ile ödüllendirilecektir.

1. (birinci)Film        : 10.000 TL

2. (ikinci) Film        :  7.500 TL

3. (üçüncü) Film     :  5.000 TL

4. (dördüncü) Film : Mansiyon ödülü

Yarışmaya süresi 15 dakikayı geçmeyen, Kurmaca, Animasyon ve Belgesel dalındaki kısa filmler katılabilir.
Konularında uzman jürinin değerlendirmesi sonucunda, finale kalan 7 film gösterimlerde halk ile buluşturulacak, yarışmanın final gecesinde ödül alan filmler açıklanacaktır.
Bu kategori için başvuru 31 Temmuz 2016 tarihinde son bulacaktır.

Dünyanın 7 Manevi Mimarı, Yed-i Velayet 7 Vilayet Uluslararası Kısa Film Festivali ile Beyaz Perdeye Taşınıyor!

Yed’i Velayet Yedi Vilayet Uluslar Arası kısa Film Festivali ile her sene farklı İslam’ın 7 manevi mimarını gündeme taşımayı hedefledik.
Bu seneki Velilerimiz ve Şehirleri;

AHMET YESEVİ

TÜRKİSTAN

EVLİYA ÇELEBİ

İSTANBUL

ATEŞBAZI VELİ

KONYA

İSMAİL HAKKI BURSEVİ

BURSA

MUHYİDDİN İBN-İ ARABİ

ŞAM

SOMUNCU BABA

MALATYA/DARENDE

 ŞEMS-İ TEBRİZİ

TEBRİZ

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir