Dünyanın en pahalı tablosu

106,5 milyon dolar değerindeki dünyanın en pahalı tablosu, bugün ilk kez İngiltere’deki meşhur Tate Modern Sanat Merkezi’nde sergilenmeye başlanıyor. Ünlü İspanyol ressam Pablo Picasso Picasso’nun 1932 yılında Normandy’de resmettiği ‘Nude, Green Leaves and Bust/ Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst’ tablosu, Tate Modern Sanat Merkezi’nde sergileniyor. ‘Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst’ dünyanın en pahalı tablosu kabul ediliyor.

Picasso’nun bu eseri, metresi Marie -Therese Walter’den ilham alarak yaptığı biliniyor. Eser, geçen yıl New York’ta düzenlenen bir müzayedede 106,5 milyon dolara, yani yaklaşık 170 milyon Türk lirasına alıcı bulmuş, ancak bu rekor fiyatı ödeyen kişinin kimliği açıklanmamıştı.

“Çıplak, Yeşil Yapraklar ve Büst”, bir müzayedede bugüne dek satılan en pahalı eser, aynı zamanda Picasso’nun savaş döneminde ürettiği eserler dizisinin de bir parçası.

Tate Modern Sanat Merkezi’nin direktörü Nicholas Serota, bunun Picasso’nun en gözalıcı eserlerinden biri olduğunu ve sanatçının savaş dönemindeki en büyük başarıları arasında kabul edildiğini söyledi.

Serota, “sahibinin cömertliği sayesinde, bu eseri İngiliz halkının beğenisine sunabildiğimiz için mutluyum” diye konuştu.

Sahibinden ödünç alınarak sergilenen eseri hırsızlardan korumak için galeride ne gibi önlemler alındığı ise açıklanmadı.

Tate Britain sanat merkezinde de gelecek yıl bir Picasso sergisinin açılması planlanıyor.

Pablo Picasso, Fransız model Marie Therese Walter ile ilk kez 1927 yılında tanışmıştı; Walter daha sonra Picasso’nun metresi oldu.

Walter, Picasso’dan dört yıl sonra, 1977 yılında öldü.

Bu yazımızı okuyan 1.003. takipçimizsiniz.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

One thought on “Dünyanın en pahalı tablosu

  • 07 Mart 2011 tarihinde, saat 17:14
    Permalink

    Sanat anlaşılması zaman alan bi durumdur. 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir