Dünyanın en etkili kadınları arasında iki Türk


Newsweek’in “Dünyanın En Etkili 125 Kadını” listesinde, Serpil Timuray ile Oya Eczacıbaşı da yer alıyor Dünyanın öncü haber dergilerinden Newsweek’in açıkladığı “Dünyanın En Etkili 125 Kadını” listesinde Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray ile İstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı da yer aldı. Vodafone’dan alınan bilgiye göre, kadına yönelik çalışmalarıyla Timuray ve Eczacıbaşı, Newsweek dergisinin listesinde “dünyanın en etkili 125 kadını” arasına girdi.

KADINLARIN YERİNİ GÜÇLENDİRİYOR VURGUSU

Dünya çapında, birçok alanda ses getiren projelere imza atmış, dünyayı değiştiren, gündemi belirleyen ve hayal güçlerini harekete geçiren 125 başarılı kadının yer aldığı listede Timuray, özellikle kadının toplumdaki ve ekonomideki varlığının güçlendirilmesi adına gerçekleştirdiği projelerle yer aldı.

Newsweek’in haberinde, Timuray’ın Vodafone Türkiye’yi grubun en hızlı büyüyen şirketi haline getirmesinin yanı sıra kadının sosyal ve ekonomik hayatta güçlendirilmesi adına attığı adımlardan bahsedildi. Ayrıca, Vodafone Türkiye’nin uygulamaya alınması için çalıştığı “TecSOS” cihazı ile kadınların, şiddete uğramaları durumunda tek tuşla güvenlik birimlerinden yardım isteyebileceklerine de dikkat çekildi.

FRANSA’DAN DA MADALYA KAZANMIŞTI

MoMA Küratörü Ann Temkin ve Metropolitan Sanat Müzesi Modern ve Çağdaş Sanat Bölümü Başkanı Sheena Wagstaff ile birlikte listeye giren Oya Eczacıbaşı için de “İstanbul Modern Sanat Müzesi’nin Yönetim Kurulu Başkanı olarak Doğu ve Batı’nın sanatsal kesişiminde yer alıyor, çabaları ona Fransa’nın Légion d’Honneur madalyasını kazandırdı” ifadeleri kullanıldı.

DÜNYA’NIN HER YERİNDEN İSİM VAR

Malavi’den Mısır’a, Burma’dan Afganistan’a, Hindistan’dan ABD’ye, dünyanın dört bir yanından “etkili kadınlar”ın seçildiği listede Hillary Clinton, Christine Lagarde, Oprah Winfrey, Charlize Theron, Julia Gillard, Salma Hayek, Jennifer Lawrence, Queen Latifah, Kathryn Bigelow, Eva Longoria gibi isimler bulunuyor.

gencyolcular

Genç Yolcu 2005 yılında #BirlikteKeşfedelim sloganıyla Gezi • Kültür • Sanat alanında yayın hayatına başlamıştır. İletişim: bilgi@gencyolcu.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir