Doğal yaşam ve Sağlıklı bir gelecek

Değerli takipçiler her ne kadar gündemden uzak olsa da geçmiş ve gelecek dengesini korumak adına üzerinde fazlaca durulması gereken çok önemli bir konu olduğunu düşünerek yazıyorum.
Bilimsel ve Teknolojik gelişmeler hayatımıza çok fazla kolaylıklar getirmesinin cazibesiyle aslında daha sorgulayıcı bir yaklaşımla acaba gerçekten kolaylık sağlamasının bize yani kısacası bizim için ve neslimizin devamı için her şeyden önce sağlımız geleceğimiz bununla beraber neslimizin hayata bakış açısını ne kadar etkiliyor diye sormamız gerektiğini düşünüyorum. isterseniz bu konuyu daha anlaşılır kılmak adına biraz kendimizi ve yaşantımızı sorgulayarak devam edelim.

Doğal yaşam dediğimiz kavram herşeyin doğal olduğu doğal ortamında hayat bulduğu bir kavram ancak günümüzde bu yukarıda bahsettiğim bilimsel ve teknolojik gelişmelerin doğallık kavramına olumsuz yönlerine etkisini gösteriyor. Örneğin vücudumuzun en büyük ihtiyacı olan gündelik hayatta tükettiğimiz gıdalar sizce ne kadar sağlıklı hiç sorguladık mı? yada daha ilginç olanı yılın her mevsimi bulabildiğimiz sebzeler ve her çeşit meyveler sizce ters giden birşeyler yok mu?

Doğallık kavramı sizce ne kadar etkin yada kabul edilebilir. mevsimler birbirine karışmışken her an istediğimiz ürünleri bulabaliyorken ve aslında farkında değiliz ama sağlımız günden güne bozuluyorken artık şeker hastalığının çocukluk yaşlarına indiği bir dönemde tansiyon buna bağlı aşırı kilo yine buna bağlı diğer hastalıklar artık sıradanlaşmışken neslimizin hazır yemek tüketiminde günden güne bir yarış içerisinde olduğu bir dönemde iken acaba ne zaman dur diyeceğiz bu gidişe? daha genel soracak olursak neden oluyor bu hastalıklar yada her mevsimin ayrı ayrı ürünleri varken nasıl oluyorda her mevsim bütün ürünleri sınırsız bulabiliyoruz manavlarda,marketlerde ve hatta internette şipariş edip kapımıza getirtebiliyoruz.

evet arkadaşlar söyleyecek çok şey ve verecek çok örnek var ancak sözün özüne gelecek olursak aslımıza dönmeli sağlıklı bir gelecek için yazımın başlığında da belirttiğim gibi doğal yaşam üzerine biraz çalışma yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Neler yapabiliriz.bilgilerimizi tazelemek Hangi ürün ne zaman yetişir? mevsiminde tüketilmesi gereken ürünler nelerdir? ve en önemlisi bu ürünler nasıl ve ne zaman yetiştirilir? Bu bilgileri tazeleyerek ve yeni yetişen neslimize aktararak doğal yaşam zincirinin devamını sağlayabiliriz. tavsiyem Mevsimi olmayan ürünleri mümkün olduğunca tüketmemeli, mevsimine göre evinizin balkonunda yada uygun yerlerde saksı ve benzeri tarım ürünleri yetiştirme metoduyla kendi sebze ve meyvelerinizi yetiştirmeniz bunu yapmış biri olarak o ürünleri dalından koparıp yemenin mutluluğunu yaşamanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Sağlıcakla Kalın…

Sebahattin Selimli

1987 Hatay Dörtyol doğumlu. İlk, Orta ve Lise eğitimini Hatay da, üniversite eğitimini Metalürji ve Malzeme Mühendisliği olarak Ankarada tamamladı.Demir Çelik ve Maden sektöründe Yönetici olarak görev yapmaktadır.Yabancı Dili iyi seviyededir.Ticari ve gezi amaçlı 20 den fazla ülkeye Seyehat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir